Newsy

Jaś Fasola szpieguje

Po ośmiu latach od premiery pierwszej części, Johnny English powraca do agencji MI7, by rozpracować siatkę przestępczą o groźnej nazwie Vortex.

I trzeba przyznać, że to całkiem udany powrót. Rowan Atkinson („Jaś Fasola”) to nie Peter Sellers. A „Johnny English: Reaktywacja”, to nie „Różowa Pantera”. Sequel bije jednak na głowę oryginał, w którym dominował żołnierski humor. To na pewno po części zasługa nowego reżysera. Tym razem za kamerą stanął Oliver Parker, reżyser „Dziewczyn z St. Trinian” i „Doriana Graya”. W „Johnny English: Reaktywacja” zdarzają się przebłyski geniuszu. Jedną z moich ulubionych scen jest ta, w której na spotkaniu z premierem Wlk. Brytanii Johnny’emu wymyka się spod kontroli krzesło obrotowe. To niby prosty zabieg, ale jakże skuteczny. Zwłaszcza, że Rowan Atkinson powrócił do formy sprzed kilkunastu lat, kiedy zwykł doprowadzać widzów do płaczu jedną miną.

Johnny English nie jest już agentem Jej Królewskiej Mości od dobrych kilku lat. Został wyrzucony ze służby po wpadce w Mozambiku, kiedy będąc szefem ochrony prezydenta owego kraju, nie zapobiegł zamachowi na jego życie. Johnny zostaje jednak nieoczekiwanie wezwany przez szefową MI7 o ksywce Pegasus (Gillian Anderson – „Z Archiwum X”). Nikt nie chce jego powrotu do agencji wywiadowczej. Jednak tylko z nim gotów jest rozmawiać kontakt, mający informacje na temat planowanego zamachu na premiera Chin. W złapaniu zabójców będzie mu pomagał żółtodziób agent Tucker (Daniel Kaluuya), a w przezwyciężeniu traumy z Mozambiku – piękna psycholog behawioralna Kate Sumner (Rosamund Pike – „Była sobie dziewczyna”). To zresztą trauma z Mozambiku okaże się kluczem do przerwania nici konspiracji łączącej KGB, CIA i... MI7.

„Johnny English: Reaktywacja”, reż. Oliver Parker, wyst. Rowan Atkinson, Dominic West, Gillian Anderson, Rosamund Pike, Daniel Kaluuya

Jerzy Wasowski