Newsy

"Jack Strong": Polski szpieg, który sprzeciwił się systemowi

Ryszard Kukliński i Edward Snowden. Z pozoru nic ich nie łączy, a jednak wspólny mianownik znaleźli internauci. Po opublikowaniu w sieci zwiastuna najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pt.: „Jack Strong”, pojawiły się głosy porównujące akcję Snowdena z tym, jak przeciwstawił się systemowi Ryszard Kukliński - polski szpieg o pseudonimie „Jack Strong”.

„Kukliński miał jeszcze więcej tupetu i odwagi niż sam Snowden” (forum/Newsweek.pl), „gdyby Kukliński żył współcześnie, byłby partnerem Snowdena” (forum/Stopklatka.pl).
 
Snowden, który obecnie rozpala wyobraźnię ludzi zastanawiających się, jakie tajemnice jeszcze zdradzi, nie był pierwszym, który miał odwagę przeciwstawić się potężnemu systemowi. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji szpiegowskich w historii przeprowadził Polak - pułkownik Ryszard Kukliński. Gdy świat stał u progu III wojny światowej, która miała mieć zasięg atomowy, Kukliński rzucił wyzwanie Moskwie. Był człowiekiem, który tkwiąc w środku systemu, podjął współpracę z CIA i stał się kluczowym, choć niewidocznym, aktorem czasu zimnej wojny. Thriller „Jack Strong” okrzyknięty został filmowym wydarzeniem 2014 roku. Zwiastun filmu zachwycił dziennikarzy już podczas festiwalu filmowego w Gdyni. Podkreślali oni w swoich relacjach, że „Jack Strong” zapowiada się na „hollywoodzki hit pokroju Operacji Argo“ (Dagmara Romanowska, Onet). Po entuzjastycznie przyjętym zwiastunie, twórcy przedstawiają pierwszy plakat.

Tajne życie polskiego szpiega – Ryszarda Kuklińskiego, to gotowy scenariusz filmowy. Producenci dzięki pomocy amerykańskich konsultantów i materiałów operacyjnych CIA stworzyli film, który trzyma w napięciu do ostatniej chwili. David Forden - oficer prowadzący „Jacka Stronga” (kryptonim operacyjny Ryszarda Kuklińskiego) - nie ma wątpliwości, że to właśnie Polak zmienił historię świata.
Film „Jack Strong” kręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. Zdjęcia zrealizowano w Warszawie i Waszyngtonie. Zaangażowano polskie, amerykańskie i rosyjskie gwiazdy, m.in. Marcina Dorocińskiego, Maję Ostaszewską, Patricka Wilsona, Dagmarę Domińczyk, Olega Maslennikowa i Dimitra Bilova. Za kamerą stanęła Magdalena Górka, pracująca na co dzień przy amerykańskich produkcjach takich jak „Paranormal Activity 3”. Za ścieżkę dźwiękową filmu odpowiada utalentowany kompozytor, absolwent Juilliard School of Music w Nowym Jorku - Jan Duszyński.


W filmie zobaczymy także Pawła Małaszyńskiego, Krzysztofa Pieczyńskiego, Mirosława Bakę,  Zbigniewa Zamachowskiego, Ireneusza Czopa  oraz Krzysztofa Globisza.


„Jack Strong” w kinach 7 lutego 2014

 

Źródło: ITI Cinema