Newsy

Historia, która sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle

„Maiden” w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard w Multikinie

„Yes, yes, yes!” – w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard prezentujemy dokument sportowy, którego bohaterami są kobiety. Przy całym szacunku dla Alexa Honnolda („Free Solo”) i Diego Maradony („Diego”) – dzięki Alexowi Holmesowi możemy wreszcie obejrzeć dokument, w którym to kobiety sięgają po sportowe trofea, w dodatku – w  dyscyplinie, zarezerwowanej dotychczas wyłącznie dla mężczyzn.

Regaty Whitbread – 33 tysiące mil morskich, najbardziej wymagające regaty świata, w latach 80 całkowicie zdominowane przez mężczyzn. Średnio 9 miesięcy na oceanie dzieliło start od mety na wyspie Whit. „Wyzwanie dla „szaleńców i łowców przygód”, jak mówi w „Maiden” jeden ze skipperów – w tamtych czasach znaczyło to również „nie dla kobiet”. Tymczasem w 1989 roku na starcie zameldowała się pierwsza w historii kobieca załoga pod wodzą skipperki Tracy Edwards.

Kiedy masz życiorys motywujący bardziej niż kilkanaście poradników motywacyjnych razem wziętych, do wyboru masz dwie strategie: albo do końca życia pokpiwać z większości coachów motywacyjnych, w ciepłych kapciach piszących swoje książki, albo zostać jednym z nich. Tracy wybrała tę drugą drogę i dziś zarabia na życie m. in. jako mówczyni motywacyjna i autorka książek.

Jaka była dziewczyna, która pokazała niedowiarkom, że kobiety mogą, na równi z mężczyznami, stanąć w szranki do walki z oceanem? Zdobywać najwyższe trofea w sporcie, w którym wszelkie laury były do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn, a kobiety mogły co najwyżej – i to nie często – być kucharkami przy załodze? M. in. to pytanie zadaje sobie w „Maiden” Alex Holmes. Pokazuje jednak również pozostałe załogantki, nie tylko w kontekście tego, jak wspominają współpracę z Tracy, ale również portretując ich własne obawy i nadzieje.

„Maiden” to świetnie zrealizowany dokument nie tylko o wybitnej indywidualistce i buntowniczce, ale także o kobiecej solidarności, sile współdziałania i wzajemnym wsparciu.

To również historia o niesamowitej wytrwałości, w której Holmes opowiada o sile potrzebnej, by konsekwentnie realizować odważne zamierzenia w świecie, w którym koniunktura nie sprzyja realizacji śmiałych marzeń.

Holmes próbuje także sportretować to, co dzieje się, gdy realizuje się niemożliwe: przypływy euforii, ale też bezsilności i zwątpienia; chwile, w których największym sprzymierzeńcem oceanu, próbującego permanentnie zmyć Tracy z pokładu, stają się własne myśli skipperki i powracające dudniącym echem głosy zwątpienia i krytyki.

Świat wciąż uparcie mówi kobietom, że czegoś nie powinny, że czego im nie wypada. Skostniały podział zajęć na „typowo kobiece” i te, które nie są dla kobiet wspaniale uzupełnia stereotypową definicję kobiecości, konstruowaną najczęściej przez mężczyzn. „Kobieta sukcesu” w obiegowej opinii to często ta, której nie powiodło się życiu prywatnym, harpia zrażającą do siebie ludzi. Kobiety, nie tylko w kinie, chętnie pokazuje się jako matki, żony i kochanki, które czekają, wspierają, dźwigają na barkach problemy i troski całej rodziny, opatrują rany. Męski heros walczy w tym czasie z żywiołem lub staje się najlepszy w swojej dyscyplinie. Holmes stworzył film o kobietach, które pokazały – nie tylko sportowemu światu – że kobiecą rzeczą nie jest wyłącznie „wiernie czekać”. „Maiden” to z całą pewnością tytuł na dzisiejsze czasy – o kobiecej sile, solidarności, umiejętności współpracy. Hasło promocyjne filmu: „dla wszystkich kobiet, które kiedykolwiek w siebie zwątpiły” można by jednak z powodzeniem rozwinąć i napisać, że to film dla wszystkich, którzy kiedykolwiek w siebie zwątpili. Dziewczyny z „Maiden” niewątpliwie mogą zainspirować również niejednego mężczyznę.

Nie musisz chodzić po rozżarzonych węglach, by uwierzyć, że niemożliwe nie istnieje: obejrzyj film o pierwszej kobiecej załodze w historii regat Whitbread i daj się zainspirować. Nie uciekaj przed wiatrem, stawiaj żagle!


„Maiden” w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard przedpremierowo już w poniedziałek, 5 sierpnia o godz. 19:30. Na drugi pokaz tego tytułu zapraszamy 12 sierpnia również o godz. 19:30. Oba seanse, jak zawsze w Cyklu, poprzedzi premierowy odcinek programu Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza.

Mistrzowie Kina Mastercard: Maiden

Mistrzowie Kina Mastercard: Maiden

Dokumentalny Mistrzowie kina Od lat: 15 97 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Historia, która sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.