Newsy

Grudzień w Akademii Filmowej Multikina

Bajki, baśnie i inne opowieści

Długie i zimne grudniowe wieczory sprzyjają lekturze. Odłożone na później książki wracają do łask, a wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia przypominają o opowieściach z dzieciństwa. Mamy nadzieję, że również uczniowie z większym zapałem niż latem czy wiosną sięgną w tym miesiącu po lektury. Grudniowe propozycje Akademii Filmowej Multikina z pewnością pomogą skierować ich uwagę ku literaturze.

Pełne śmiechu, gagów, ale i wzruszeń przygody nieco szalonego zająca, niesfornego kaczora i rezolutnej świnki (którzy pewnego razu postanawiają na przykład przejąć obowiązki Świętego Mikołaja…) przypomną najmłodszym widzom AFM (klasy I-III szkoły podstawowej) o utworach, których głównymi bohaterami są zwierzęta. Wraz z postaciami z „Wielkiego złego lisa i innych opowieści” zajrzymy do prastarych baśni i rymowanych bajek, aby odnaleźć w nich morał i humor. Będzie to pretekst, aby porozmawiać również o przysłowiach i zastanowić się, czy zwierzęta są w nich potraktowane sprawiedliwie.

Do baśniowego świata, w którym w magiczny sposób mogą spełnić się wszystkie życzenia, uczniowie klas IV-VI polecą na latającym dywanie „Aladyna”. Rozważania o literackiej baśni przekonają młodych widzów, że największe marzenia mogą spełnić nie tylko dżin z cudownej lampy, złota rybka czy kwiat paproci, ale również – sami marzący nastolatkowie!

Seans „Old Boys” proponujemy klasom VII-VIII, zwłaszcza przy okazji omawiania „Małego Księcia”. Widzowie przekonają się, że uczniowie z filmowego Caldermount nie tylko czytają tę samą lekturę, ale również – mierzą się z podobnymi, co jej bohater, wyzwaniami. Młodzieńcza miłość, patrzenie przez pryzmat stereotypów, rozterki wrażliwca i idealisty w świecie nie zawsze zrozumiałych zasad – morały wyczytane z przypowieści Saint-Exupéry’ego okażą się całkiem życiowe za sprawą opowiedzianej z humorem historii łamagi-Ambersona.
Szkołom ponadpodstawowym szczególnie gorąco polecamy w tym miesiącu dwa tytuły. Pierwszy z nich to „Green Book” – opowieść o długiej podróży dwóch bohaterów z dwóch zupełnie odmiennych światów, która kończy się przy bożonarodzeniowym stole. Uprzedzenia, stereotypy i mowa nienawiści okażą się po seansie bezsensownymi i szkodliwymi zjawiskami, z którymi warto się zmierzyć, zauważając w Innym wartościowego człowieka.
Ale jeśli u progu zimy inne osoby są trudno zauważalne ze względu na wszechobecny smog – być może druga z propozycji okaże się bardziej trafna. „Kobieta idzie na wojnę” zagrzewa do walki o przyrodę, a kontrowersyjna postawa bohaterki sprzyjać będzie żarliwym dyskusjom także na inne tematy.
Mamy nadzieję, że w grudniu po raz kolejny wyselekcjonowany przez nas repertuar i specjalnie przygotowane scenariusze lekcji, krótkie filmy edukacyjne oraz prelekcje okażą się dla Państwa wsparciem.
Aladyn

Aladyn

Familijny Przygodowy Musical Od lat: 7 128 min

Więcej o filmie
KLASY 4-6 SP | GRU | ALADYN

KLASY 4-6 SP | GRU | ALADYN

128 min

Więcej o filmie
Green Book

Green Book

Komedia Dramat Od lat: 13 131 min

Więcej o filmie
AFM/GREEN BOOK

AFM/GREEN BOOK

130 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Grudzień w Akademii Filmowej Multikina

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.