Newsy

"Godzilla II: Król potworów” | Symbol kinowej destrukcji

Ogromny potwór, ogromne problemy

„Godzilla”. Pierwsze skojarzenia? Ogromny potwór niszczący wszystko na swojej drodze i walczący z najrozmaitszymi monstrami. Niezapomniane efekty specjalne, aktor w gumowym stroju toczący boje z innym aktorem w gumowym stroju, a to wszystko w otoczeniu miniaturowych miast z tektury – totalna destrukcja na niby, czysta rozrywka, lekka i przyjemna. Od kilku lat wyrośnięty jaszczur wciela się w rolę boga, który broni ludzkości przed zakusami innych monstrów. Ale nie zawsze było tak przyjemnie.

Godzilla wyłonił się z wód Pacyfiku w 1954 roku i z miejsca stał się symbolem japońskiego kina kaiju, czyli widowiska obfitującego w walki ogromnych potworów. Pierwsza produkcja z jego udziałem diametralnie różniła się od większości późniejszych odcinków serii. „Gojira” był mrocznym antywojennym filmem grozy ukazującym gorzką prawdę o psychologicznym urazie japońskiego społeczeństwa, które zaledwie dekadę wcześniej zostało naznaczone śmiertelnym piętnem bomby atomowej. W 1954 roku przerażający stwór wychodził na powierzchnię tylko po zmroku, a surowe czarno białe zdjęcia przedstawiały go jako ponure widmo śmierci oraz uwydatniały poczucie zagrożenia i braku jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro.

Przez kolejne lata wizerunek Godzilli ocieplano, aż stał się on parodią samego siebie występując w taśmowo kręconych niskobudżetowych produkcjach. Oliwy do ognia dolała pierwsza amerykańska wersja z 1998 roku, o której nie chcą pamiętać nawet najwięksi fani. Dopiero od kilkunastu lat swoisty renesans najsłynniejszego kaiju wszechczasów. W rodzimej Japonii stwór pojawił się między innymi w śmiertelnie poważnych dziełach „Godzilla, Mothra i król Gidorah atakują” i niedawnym „Shin Gojira”, okrzykniętym najlepszym japońskim filmem 2016 roku. Amerykanie przedstawili zaś swoją wersję Godzilli – w filmie z 2014 roku uśpiony przez tysiąclecia potwór budzi się, by obronić Ziemię przed zmutowanymi monstrami.

Godzilla II: Król potworówjest bezpośrednią kontynuacją „Godzilli” z 2014 roku. Minęło kilka lat, a Ziemia pogrążyła się w chaosie. Coraz więcej stworów – zwanych „Tytanami”  - krąży po naszej planecie zaburzając ekosystem. Anomalie pogodowe, trzęsienia ziemi – apokalipsa! W takich okolicznościach spotykają się cztery potężne jednostki: Godzilla, ogromna ćma Mothra, podniebny Rodan oraz przerażający i potężny Gidorah. Starcie między nimi zadecyduje o przyszłości całego świata. Świetne efekty specjalne, widowiskowe walki między olbrzymimi stworzeniami – takie rzeczy najlepiej oglądać na wielkim ekranie Multikina! Zapraszamy na „Godzilla II: Król potworów”!

Godzilla II: Król potworów

Godzilla II: Król potworów

Akcja Familijny Przygodowy Od lat: 13 132 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Godzilla II: Król potworów” | Symbol kinowej destrukcji

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.