Newsy

„Gangster”: Hardy nie umiera nigdy

To świetnie zrobiony i zaskakująco klasyczny western z paradą malowniczych, a jednocześnie barbarzyńskich postaci.

Jest w nim równie dużo skrajnej przemocy, co symbolicznych, baśniowych elementów.


Bohaterami filmu Australijczyka Johna Hillcoata („Droga”, „Propozycja”) są trzej bracia Bondurant, produkujący nielegalnie alkohol w czasach prohibicji. Forest (Tom Hardy) jest nieprzenikniony i filozofujący, Howard (Jason Clarke) – silny i ślepo oddany Forestowi, a Jack (świetny Shia LaBeouf) – niedojrzały i nieprzewidywalny. O Bondurantach krąży w okolicy legenda, że są niezniszczalni. Interes rozkręcony także dzięki nadzwyczajnym talentom niepełnosprawnego Cricketa (ciekawy Dane DeHaan) działa doskonale, do czasu gdy w okolicy pojawi się diaboliczny dandys Charles Rakes (Guy Pierce), agent federalny z Chicago. I wypowie braciom brutalną wojnę.


Mit niezniszczalnych Bondurantów zostanie wystawiony na próbę. I w obliczu tego starcia przynajmniej dwóch z braci przejdzie przemianę. Najbardziej wzruszająca jest ta, którą przeżyje Jack. Z niesubordynowanego chłopca będzie musiał stać się mężczyzną. Aby to zrobić, wkroczy dosłownie i symbolicznie w ciemność, aby potem wyjść na światło.


Dość stereotypowo (ale może w klasycznym westernie tak musi być) zostały sportretowane kobiety. Są dwie: Bertha - niewinna dziewczyna (Mia Wasikowski) i Maggie - kobieta zepsuta (Jessica Chastain). Obie pełnią łatwe do przewidzenia role: niewinność Berthy będzie poddana pokusie przez Jacka, a wyrafinowana Maggie spróbuje oswoić Foresta, płacąc za to wysoką cenę.


Autorem scenariusza „Gangstera” jest Nick Cave. Napisał go na podstawie dokumentalnej książki „The Wettest County in The World”, w której Matt Bondurant opowiada historię swoich antenatów. Cave wspólnie z Warrenem Ellisem (Dirty Three) napisali także część piosenek do filmu (byli też autorami muzyki do „Drogi” Hillcoata ), ale zagrali też cudze utwory m.in. „White Light/ White Heat” Lou Reeda.


Trudno byłoby znaleźć temat bardziej kojarzący się z mrocznym liderem The Birthday Party, Bad Seeds i Grindermana! No bo co pasowałoby do niego lepiej, niż mroczna historia o walce dobra i zła oraz miłości unurzanej w sporej dawce krwi (a nawet smoły)?


Anita Zuchora

Recenzja ze Stopklatki

Obrazek - Stopklatka-WIECEJ_30.png

American Gangster

American Gangster

157 min

Więcej o filmie
Droga do szczęścia

Droga do szczęścia

Melodramat 119 min

Więcej o filmie
Gangster Squad. Pogromcy mafii

Gangster Squad. Pogromcy mafii

Dramat Gangsterski Kryminał Od lat: 15 113 min

Więcej o filmie
Gangster

Gangster

Dramat Kryminał Western Od lat: 15 116 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Gangster”: Hardy nie umiera nigdy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Aga

Aga

26.11.2012, 20:59:47

film godny polecenia, pokazuje jak ludzie potrafią być brutalni i uczuciowi

sol

sol

23.11.2012, 20:25:40

Bardzo trafna recenzja: http://kurtula.blogspot.com/2012/11/piekny-i-brutalny.html