Newsy

Gajos: „Takiego polskiego filmu jeszcze nie widziałem"

Janusz Gajos zachwala „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.

Janusz Gajos, legenda, ikona kina i – cytując Maję Ostaszewską: „jeden z najbardziej ukochanych aktorów w naszym kraju” - powraca na ekrany w „Body/Ciało” – filmie, który przyniósł Małgorzacie Szumowskiej prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Znakomity aktor zagrał cynicznego prokuratora, który dostaje szansę skomunikowania się z duchem zmarłej żony. „To było zadziwienie przez duże ‘tak’” – zachwala aktor i dodaje, że takiego polskiego filmu dotąd jeszcze nie widział!

Wideo-wywiad z Januszem Gajosem:

 

„Starałem się zagrać człowieka, który stojąc na tle muru wydaje się niewidzialny. I dopiero, gdy przyjrzymy mu się bliżej, zobaczymy jego pokiereszowane życie” – mówi Janusz Gajos – „Po pierwszym obejrzeniu „Body/Ciało” powiedziałem Małgosi Szumowskiej i Michałowi Englertowi, że takiego polskiego filmu jeszcze nie widziałem. To było zadziwienie przez duże ‘tak’. Film opowiada o pewnym brudzie życia i komplikacjach, z którymi nie możemy sobie poradzić, a jednocześnie uśmiecha się do nas. Na festiwalu w Berlinie oczywiście patrzyłem na ekran, ale głównie słuchałem widowni. I pamiętam, jak kamienie spadały mi z serca. Zrozumiałem, że on dociera. 1800 osób akceptowało i przyjmowało tę opowieść jak swoją. Każdy może się w niej umiejscowić i powiedzieć – ‘ja tak miałem’.”      
 
„Dlaczego Janusz Gajos? Bo uważam, że jest to aktor w polskim kinie niewykorzystany. Od wielu lat nie zagrał roli dramatycznej, która pokazywałaby jak dobrym jest aktorem kinowym. Takiej roli dawno nie miał i myślę, że na taką właśnie czekał! Pisząc scenariusz, musieliśmy wierzyć, że nam nie odmówi, bo nie znajdowaliśmy żadnego godnego zastępcy. Samotny ojciec, nieradzący sobie z nastoletnią córką i alkoholem – Janusz Gajos idealnie pasował nam do tego opisu, ponieważ nosi w sobie pewien smutek” – mówi Małgorzata Szumowska.  
 

Film „Body/Ciało” znalazł się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia i przyniósł Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Stawia to ją obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. W obsadzie „Body/Ciało”, jak zawsze u autorki „Sponsoringu” i „33 scen z życia”, znakomite nazwiska – Janusz Gajos („Układ zamknięty”), Maja Ostaszewska („W imię…”), Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Ewa Dałkowska („Korczak”), Władysław Kowalski („Bogowie”), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie „Kamieni na szaniec” i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje wszechstronnie utalentowana Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance („Nieulotne”) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej – „33 sceny z życia”.

 

„Body/Ciało” w kinach od 6 marca

 

Źródło: Kino Świat