Newsy

"Furioza" oraz inne filmy o SUBKULTURACH

Źli chłopcy

Już wkrótce nastąpi powrót do kina, a na naszych ekranach zadebiutuje "Furioza", czyli polska produkcja traktująca o ultrasach, stadionowych chuliganach, ich kobietach oraz ścigających ich gliniarzach. Scenariusz "Furiozy" powstawał kilka lat i opiera się na prawdziwych śledztwach CBŚ oraz relacjach gangsterów czy dziennikarzy. To opowieść o honorze, zasadach, lojalności i konsekwencjach wyłamania się z kręgu wtajemniczonych. W filmie występują  Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat i Janusz Chabior, a swój własny komediowy wątek dostał Sebastian Stankiewicz. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja Mateusza Damięckiego, który przeszedł niesamowitą metamorfozę i wygląda jak zawodowy zakapior. "Furioza" na ekranach Multikina pojawi się 31 lipca. Sam film nie ma jeszcze zwiastuna, więc obejrzyjcie wywiad Macieja Orłosia z Damięckim. Możecie też sprawdzić wybrane przez nas najciekawsze przykłady filmów o subkulturach.

"Furioza" opowiada o świecie, który niedawno zgłębił Patryk Vega w swoim "Bad Boy" z rewelacyjnymi rolami Królikowskiego i Stramowskiego. Oto opowieść o kibolu, który postanawia stworzyć najlepszy klub piłkarski w kraju i przy okazji odbić bratu dziewczynę. Ot, priorytety prawdziwego chuligana. Film Vegi to kino sensacyjne, które bryluje przede wszystkim w obsadzie - aktorzy zostali dobrani perfekcyjne i niosą cały film na swoich barkach. 

Wiele lat przed "Bad Boyem" powstały "Skrzydlate świnie", czyli ten film, w którym Paweł Małaszyński paraduje z gołym zadkiem. To całkiem przyjemna produkcja będąca obyczajowym komediodramatem, w którym mocne i dające do myślenia wątki splatają się z momentami pełnymi absurdalnego humoru. Punk wyjścia jest całkiem ciekawy - zatwardziały ultras po kilku scenariuszowych zawiłościach zostaje szefem kiboli konkurencyjnego klubu.

Uwaga, teraz będzie o wiele poważniej. Matt zostaje niesłusznie wyrzucony z Harvardu, przez co jego życie traci sens. Gnuśny chłopak ląduje w Londynie, gdzie trafia pod skrzydła szefa gangu chuliganów. Matt szybko rozkochuje się w świecie ustawek i skrajnej lojalności. W rolę młodego fanatyka piłkarskiego wcielił się Elijah Wood. Frodo jako kibol? To trzeba zobaczyć!

Tymczasem w latach 80... "Punki z Salt Lake City" to słodko-gorzka historia o tytułowych dzieciakach, które starają ułożyć sobie życie w tytułowym mieście. Punkowy etos to dla nich głównie bójki z wieśniakami i pozerami, ale szybko okazuje się, że prawdziwe życie i prawdziwie punkowe podejście to coś więcej, niż tylko beztroska egzystencja. Świetny film, świetny soundtrack.

Wcale nie tak daleko od punk rocka stoi muzyka klubowa, a bujający się w jej rytm "Human Traffic" to jeden z najlepszych filmów o subkulturach w historii kina. Całość rozgrywa się w walijskim Cardiff, w którym grupa przyjaciół co weekend uprawia clubbing uciekając od trosk życia doczesnego. Narkotyki nie są tu demonizowane, co może niektórym przeszkadzać, ale za to tępi się wyzysk, seksizm i pospolitą głupotę.

A na koniec będą blokersi! Ale nie, nie nasi "Blokersi", tylko "Atak na dzielnicę" - film z podtytułem "Blokersi kontra obcy". W tej brytyjskiej komedii science-fiction młodzież blokowa odpiera atak fantazyjnie zaprojektowanych kosmitów. Zakręcony pomysł się sprawdził, przez co ta (u nas niezbyt znana) produkcja uznawana jest za rzecz kultową. Ciekawostka - JJ Abrams był zachwycony rolą Johna Boyegi i obiecał mu, że "w czymś go obsadzi". Słowa dotrzymał - Boyega zagrał Finna w nowej trylogii "Gwiezdnych wojen".

Na "Furiozę" zapraszamy do Multikina - rzecz jasna po otwarciu kin ;) Do zobaczenia!
Furioza

Furioza

Akcja

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Furioza" oraz inne filmy o SUBKULTURACH

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.