TOP Multikino

Festiwal Filmowy w Gdyni: 7 premier, które zobaczymy w kinach

Czy któraś z nich zdobędzie Złote Lwy? Tego dowiemy się w sobotę 23 września!

Najważniejsza impreza poświęcona polskiej kinematografii ruszyła na dobre - od poniedziałku serce kina bije w Gdyni. Trzy konkursy, dziesiątki seansów i masa nowych filmów, które dopiero tam zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. Większość z nich już znajduje się w jesienno-zimowych planach dystrybutorów:

Ptaki śpiewają w Kigali (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, premiera: 22 września)

Co przeraża najmocniej? To, czego nie widać. Tej zasady trzymało się małżeństwo Krauzów przy pisaniu scenariusza i realizacji filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” (Krzysztof Krauze zmarł już po pierwszych zdjęciach). Wstrząsający obraz kreśli losy Ruandyjki Catherine, ocalonej z ludobójczej rzezi we własnym kraju. Po przyjeździe do Polski czuje się zupełnie wyobcowana, bez tożsamości ani korzeni. Nawet jej relacja z polską ornitolog, która uratowała ją ze szponów zagłady, jest szorstka. Odtwarzające role główne Jowita Budnik i Ellane Umuhire otrzymały prestiżowe nagrody za główne kreacja kobiece na tegorocznym festiwalu w Karlovych Varach.
Twój Vincent (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, premiera: 6 października)

Takiego filmu nie było od dawna. 65 tysięcy ręcznie malowanych (tak!) klatek filmowy przez 125 malarzy, a wszystko po to, żeby opowiedzieć historię życia i śmierci Vincenta van Gogha z punktu widzenia bohaterów jego obrazów. W erze animacji komputerowej zanurzenie się w świat klasycznej metody realizacji kina rysunkowego jest jak wizyta na babcinym obiedzie po wielomiesięcznym stołowaniu się w fast foodach. A wiecie, że babcie gotują najlepiej.
Cicha noc (reż. Piotr Domalewski, premiera: 13 października)

Kiedy Adam (Dawid Ogrodnik), pracujący poza granicami Polski mężczyzna powraca do rodzinnego domu na święta Bożego Narodzenia, nikt z domowników nie spodziewa się, że za chwilę wszyscy wezmą udział w uknutej przez niego intrydze. Punktem zwrotnym wieczoru ma być informacja o rychłym ojcostwie Adama. Co wydarzy się cichej nocy? Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego ze świetną obsadą - obok Ogrodnika na ekranie zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika i Tomasza Schuchardta

Człowiek z magicznym pudełkiem (reż. Bodo Kox, premiera: 20 października)

Legenda polskiego kina offowego i jeden z nielicznych twórców, którzy nie boją się sięgać po tzw. Realizm magiczny, wraca z kolejnym filmem fabularnym. W „Człowieku z magicznym pudełkiem” Bodo Kox cofnie się do 1952 roku wraz ze swoimi bohaterami, Adamem i Glorią. A czym jest tytułowe pudełko? To stare radio, które umożliwia bohaterom podróże w czasie. Zapowiada się bardzo oryginalny film!

Ptaki śpiewają w Kigali

Najlepszy (reż. Łukasz Palkowski, premiera: 17 listopada)

Jerzy Górski - to nazwisko niezbyt znane wśród fanów sportu, tymczasem za tym człowiekiem stała niesamowita historia. Zwycięzca międzynarodowego ironmana, triathlonista, ale w przeszłości leczony w Monarze narkoman, człowiek, który balansował na granicy życia i śmierci. Możemy spodziewać się mocnej, efektownej biografii, skoro za kamerą stanął Łukasz Palkowski, twórca filmu „Bogowie”. W roli Górskiego zobaczymy Jakuba Gierszała, a obok niego na ekranie pojawią się Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz, Artur Żmijewski i Janusz Gajos w roli szefa Monaru, Marka Kotańskiego.
Atak paniki (reż. Paweł Maślona, premiera: 19 stycznia 2018)

Polskie „Dzikie historie”? Na pewno najbardziej tajemnicza premiera tegorocznej Gdyni. Radiowiec, kelner, panna młoda, pisarka, małżeństwo w podróży oraz lekarz - specjalista od behawioryzmu nagle ulegają tytułowemu atakowi paniki. Tyle wiemy na razie i już zapowiada się intrygująco.
Czuwaj (reż. Robert Gliński, bez daty premiery)

Jeden z najlepszych twórców kina społecznego powraca z nowym filmem - w „Czuwaj” przyjrzymy się harcerzom i grupce młodych ludzi z poprawczaka, którzy zostają skonfrontowani ze śmiercią jednego z chłopców. Teraz reszta za wszelką cenę próbuje znaleźć mordercę… lub zatuszować ślady zbrodni.
Ptaki śpiewają w Kigali

Ptaki śpiewają w Kigali

Dramat Od lat: 15 114 min

Więcej o filmie
Twój Vincent

Twój Vincent

Od lat: 12 95 min

Więcej o filmie
Człowiek z magicznym pudełkiem

Człowiek z magicznym pudełkiem

Science-Fiction Romans Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie
Najlepszy

Najlepszy

Biograficzny Od lat: 15 109 min

Więcej o filmie
Cicha noc

Cicha noc

Komedia Dramat Obyczajowy Od lat: 15 101 min

Więcej o filmie
Atak paniki

Atak paniki

Komedia Dramat Od lat: 15 99 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Festiwal Filmowy w Gdyni: 7 premier, które zobaczymy w kinach

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.