Newsy

ENNIO - mądry film o inspirującym człowieku

Ennio Morricone to nazwisko-marka w świecie muzyki filmowej. Zdaniem wielu to właśnie Włoch był najwybitniejszym reprezentantem tego gatunku. Skomponował ponad 500 ścieżek dźwiękowych do różnych produkcji, tworzył do końca swojego długiego życia. Jego niezwykłą biografię opowiada film „Ennio”.

Twórcą dokumentu jest uznany reżyser i przyjaciel kompozytora, Giuseppe Tornatore („Cinema Paradiso”, „Malena”). Bliska relacja obu artystów sprawia, że również widzowie czują się, jakby uczestniczyli w rozmowie z przyjacielem. „Ennio” to pierwsza biografia filmowa Morricone. Dzięki pięknej muzyce i ciekawym opowieściom film ogląda się bardzo przyjemnie. Oprócz wzruszeń i humoru odnajdziemy w nim wiele inspirujących lekcji życiowych. To świetna propozycja także dla młodych odbiorców, którzy dzięki seansowi „Ennio” poznają kawałek historii kina oraz przyswoją sobie podstawową wiedzę muzyczną.

Zachęcamy do pobrania bezpłatnych materiałów edukacyjnych do filmu „Ennio”. W broszurze znajdują się trzy scenariusze lekcji oraz artykuł przybliżający sylwetkę Morricone. POBIERZ [pdf]

Walory edukacyjne. O czym porozmawiasz z uczniami po seansie filmu „Ennio”?

 • Muzyka filmowa. Dlaczego jest tak ważna? Jaką rolę w filmie pełni?
 • Poznanie życia i twórczości Ennia Morricone, jednego z najważniejszych kompozytorów XX wieku. W filmie usłyszmy większość jego najbardziej rozpoznawalnych utworów.
 • Co to znaczy być artystą? O sensie i znaczeniu sztuki oraz tworzenia.
 • Dokument biograficzny jako gatunek filmowy.
 • Podstawowa wiedza z zakresu muzykologii i kompozycji. W filmie zostają omówione takie terminy, jak np. kontrapunkt i muzyka konkretna. Morricone mówi również o swoich ulubionych kompozytorach i inspiracjach, fachowo opowiada o procesie twórczym.
 • Podróż przez kilka dekad światowego kina. Morricone współpracował z najważniejszymi reżyserami, a jego historia nierozerwalnie wiąże się z historią kina. Za pośrednictwem filmu o nim uczniowie poznają takich twórców, jak Sergio Leone, Pier Paolo Pasolini, Quentin Tarantino, Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Stanley Kubrick.
 • Autobiografizm i wspomnienia w sztuce. Jak odtwarzać przeszłość w filmie, literaturze, innych formach ekspresji?
 • Inspirująca opowieść o dobrze przeżytym życiu. Co sprawiło, że Morricone osiągnął sukces? Czego możemy się od niego nauczyć?
 • Siła determinacji i pokory. Ennio Morricone przez wiele lat był twórcą niedocenianym, a muzykę filmową traktowano w środowiskach artystycznych jako gorszy, „rzemieślniczy” gatunek. Dzięki dobrej pracy, uporowi i odważnym przełamywaniu schematów Morricone zyskał w końcu uznanie i udowodnił własną wartość jako artysty.
 • Sztuka kompromisu. Tworzenie muzyki na zlecenie filmowców niejednokrotnie wymagało od kompozytora znalezienia balansu między własną artystyczną wizją a oczekiwaniami zamawiającego.
 • Synkretyzm gatunkowy. Z ilu gałęzi sztuki korzysta kino i jak te gałęzie na siebie oddziałują? W jakim stopniu muzyka wpływa na sukces filmu, a w jakim robi to obraz?

Film „Ennio” w Multikinie/Cinema 3D już od 6 lipca.

Ennio

Ennio

Dokumentalny Od lat: 13 157 min

Więcej o filmie