Newsy

Emocjonujący miesiąc!

Kilka słów o majowym repertuarze Akademii Filmowej Multikina

Maj będzie w Akademii Filmowej Multikina miesiącem pełnym emocji. To nie tylko dlatego, że przed nami poruszające i trzymające w napięciu filmy. Również dlatego, że czeka nas wiele ważnych rozmów właśnie na temat emocji! Nasze relacje z innymi i odpowiedzialność za nich będą wiodącymi zagadnieniami zajęć dla każdej grupy wiekowej.

Za sprawą „Małego Księcia”, bohatera uwspółcześnionej adaptacji przypowieści Antoina Sait-Exupéry’ego, najmłodsi szkolni widzowie poznają ważną myśl mówiącą, że „na zawsze jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. I choć „oswojenie” kojarzyć się może wszystkim z naszą troską o zwierzęta, to podczas seansu publiczność przekona się, że słowa te mają o wiele szersze znaczenie. Uczniowie będą mieli okazję do refleksji na temat tego, jak dbać o przyjaźń, a podczas lekcji przeprowadzonej na podstawie przygotowanego przez nas scenariusza – wspólnie, w klasie, stworzą drzewo dobrej przyjaźni.

Uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych także czeka zmierzenie się z ważnymi tematami. A to dzięki „Miłości pisanej Braillem” – filmowi o tracącej wzrok dziewczynce, która – mimo obaw rodziców – walecznie dąży do spełnienia swoich marzeń. Spotkanie z nią będzie lekcją empatii (możliwą do rozwinięcia następnie w szkole, z pomocą dystrybuowanego przy okazji seansu konspektu zajęć), ale także pretekstem do rozmowy o sile… rozmowy.

Dla gimnazjalistów, a także siódmo- i ósmoklasistów, mamy nie lada filmową gratkę: „Winnych”, którzy pozwolą zastanowić się, jak kino buduje emocje. Jak to możliwe, że widzimy jednego bohatera, będącego cały czas w jednym pomieszczeniu, a jednak przeżywamy chwile prawdziwego napięcia?

Tu także ważnym tematem będzie komunikacja. Uczestnicy Akademii Filmowej przemyślą, w jakich sytuacjach spośród różnych dróg kontaktu warto wybrać bezpośrednią rozmowę, post w mediach społecznościowych, SMSy, rozmowę telefoniczną… Jak odpowiedzialnie korzystać z tych możliwości?

Odpowiedzialność i uważne przekazywanie sprawdzonych informacji to ważny element pracy reportera. Przyjrzą się jej szkoły ponadgimnazjalne podczas filmowego spotkania z… Ryszardem Kapuścińskim! Umożliwi je seans nowatorskiego filmu Jeszcze dzień życia łączącego dokument i adaptację, animację i zarejestrowane wywiady. Projekcja może być sposobem na ciekawe wzbogacenie omawiania twórczości słynnego reportażysty, zwłaszcza, że oferowany przez nas scenariusz podejmuje temat zobowiązań, jakie stawiał przed sobą Kapuściński.

Zachęcamy do skorzystania z majowych propozycji i życzymy wielu emocji – w kinie i w rozmowach nim zainspirowanych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Emocjonujący miesiąc!

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.