Newsy

EDUKACYJNIE O: Prorok. Fabularna opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Dlaczego warto zobaczyć „Proroka”? Filmowa opowieść o Kardynale Wyszyńskim będzie dla Twoich uczniów znacznie ciekawsza od podręcznikowej wzmianki na jego temat. „Prorok” to seans, który rekomendujemy szczególnie wszystkim nauczycielom historii i teraźniejszości, katechetom i polonistom. Fabularny portret wybitnego polskiego duchownego ukazuje najważniejsze wątki z jego życia, a jednocześnie wiernie odmalowuje także historyczny kontekst epoki komunizmu.

To opowieść o niezłomności człowieka, który po trzech latach internowania ponownie staje się duchowym przywódcą narodu. To także historia jego przeciwników – komunistycznych decydentów (m.in. Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza) oraz dygnitarzy, dążących do całkowitej laicyzacji państwa polskiego. Film pokazuje długotrwałe negocjacje Kardynała Wyszyńskiego z przedstawicielami ówczesnej władzy. Wkrótce przeistaczają się one w polityczną walkę o uznanie praw Kościoła, o wolność wyznania i swobodę religijnej ekspresji.

To także historia trwającego kilkadziesiąt lat reżimu komunistycznej władzy, represjonującej swoich przeciwników politycznych m.in. przy pomocy działalności Służby Bezpieczeństwa i narzędzi inwigilacji: wszechobecnych podsłuchów i tajnych agentów. Wreszcie: to portret człowieka niezłomnej wiary i jego nieustającej walki o ponadczasowe wartości, takie jak wolność, godność i miłość. Przemiany społeczne zapoczątkowane przez Kardynała Wyszyńskiego doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w Polsce.

POBIERZ darmowe materiały edukacyjne od dystrybutora filmu:

Materiały edukacyjne do filmu Prorok [PDF]

„Prorok” we własnym kraju - Konspekt lekcji religii na podstawie filmu o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim „Prorok” [PDF]

Zabierz swoich uczniów do kina i wspólnie odkryjcie historię Prymasa Tysiąclecia, jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach współczesnej Polski.

O filmie:

Prymas jest przywódcą duchowym i wizjonerem, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Film „Prorok” już na ekranach Multikina! Nie zwlekaj i zarezerwuj seans – skontaktuj się w tym celu z lokalnym Specjalistą ds. kluczowych klientów.

Prorok

Prorok

Obyczajowy Biograficzny Od lat: 13 126 min

Więcej o filmie KUP BILET