Newsy

Edukacyjnie o: "Pimi z Krainy Tygrysów"

Pouczająca wyprawa do serca Himalajów

Ciekawostki na temat tygrysów, ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, bezpieczeństwo w trakcie górskiej wyprawy – to tylko niektóre z zagadnień, które możesz wykorzystać w rozmowie po seansie „Pimi z Krainy Tygrysów”. To piękna fabularna opowieść o przyjaźni między Balmanim, dziesięcioletnim osieroconym Nepalczykiem, a małą tygrysiczką, uratowaną przez bohatera z rąk bezlitosnych kłusowników. Pragnąc znaleźć schronienie dla Pimi (bo takie imię nadaje chłopiec niesfornemu zwierzęciu), Balmani wyrusza w pełną przygód podróż do znajdującego się w Bhutanie sanktuarium. Wspólna wyprawa przez niebezpieczne szczyty Himalajów przyniesie niejedną pouczającą lekcję – nie tylko dla bohatera, ale również dla Twoich uczniów.

Poznaj walory edukacyjne filmu „Pimi z Krainy Tygrysów”:

  • Garść ciekawostek na temat tygrysów. Ile Twoi uczniowie wiedzą o tych wspaniałych zwierzętach? Seans filmu może być ciekawym pretekstem do rozmowy na temat ich zwyczajów. Z pewnością warto będzie przybliżyć uczniom ciekawostki na temat tych pręgowanych stworzeń. W załączonej poniżej broszurze z materiałami edukacyjnymi znajdziesz pomysł na poświęcone im zajęcia.
  • Czym jest kłusownictwo? Jak mu przeciwdziałać? Film „Pimi z Krainy Tygrysów” może być również wstępem do klasowej dyskusji o problemie kłusownictwa. Czy Twoi podopieczni wiedzą, co oznacza to słowo? W jaki sposób można przeciwdziałać takim praktykom? Co można zrobić, by chronić gatunki zagrożone wyginięciem?
  • Jak zachować się wobec dzikich zwierząt? Projekcja będzie także doskonałym pretekstem do dyskusji na temat tego, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się wobec nieudomowionych gatunków. Z pewnością warto będzie nawiązać do filmowej fabuły i omówić zachowanie Balmaniego wobec Pimi. Czy Twoi podopieczni zachowaliby się w przedstawionych sytuacjach podobnie jak chłopiec? Po seansie warto będzie przypomnieć uczniom, że dzikie zwierzę to nie zabawka, dlatego powinniśmy postępować wobec nieudomowionych stworzeń z dużą ostrożnością.
  • Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Przygody Balmaniego zachęcą także do zastanowienia się nad tym, jak przygotować się do wycieczki w góry. Co warto ze sobą zabrać? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Po projekcji warto będzie zorganizować zajęcia poświęcone temu zagadnieniu.
  • Klimat i piętra roślinności Himalajów. „Pimi z Krainy Tygrysów” to także niezapomniana wyprawa w głąb najwyższego łańcucha górskiego na świecie. Z tego powodu film będzie cennym narzędziem także dla nauczycieli geografii i przyrody. Wraz z Balmanim i małą tygrysiczką uczniowie będą mieli okazję odwiedzić m.in. takie państwa, jak Bhutan, Kathmandu czy Nepal. Seans będzie ciekawym pretekstem do rozmowy m.in. na temat różnorodności kulturowej wspomnianych rejonów, a także klimatu i pięter roślinności w wysokich górach.
  • Pochwała odwagi i podejmowania wyzwań. „Pimi z Krainy Tygrysów” to opowieść ukazująca dojrzewanie głównego bohatera. W toku rozwoju akcji Balmani uczy się odpowiedzialności za drugą istotę. Wszelkie przygody, które przeżywa w trakcie swojej wyprawy, kształtują jego charakter. Film jest pochwałą samodzielności i ma szansę zachęcić Twoich uczniów do tego, by sami odważnie stawiali czoła wyzwaniom. M.in. z tego powodu rekomendujemy seans także wychowawcom.

POBIERZ MATERIAŁY EDUKACYJNE DO FILMU [PDF]

O filmie:

Pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między Balmanim i młodym tygryskiem rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i przetrwać ekstremalne wyzwania, aby dotrzeć do nowego domu, wysoko w Himalajach i przeżyć jedną z największych przygód życia: prawdziwą przyjaźń!

Rekomendowana grupa wiekowa dla tej produkcji to klasy 1-6.

Na film „Pimi z Krainy Tygrysów” zapraszamy do kin od 27 stycznia.

W celu zamówienia seansu dla grupy szkolnej skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie.

PAULINA KULESZA – absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, edukatorka filmowa Ferment Kolektiv. Działa w redakcji serwisu FILM W SZKOLE, gdzie publikuje pomocne treści i materiały edukacyjne dla nauczycieli.

Pimi z krainy tygrysów

Pimi z krainy tygrysów

Familijny Przygodowy Od lat: 6 94 min

Więcej o filmie KUP BILET