Newsy

EDUKACYJNIE O: Avatar: Istota wody. Palące problemy współczesności

Kolonializm, dbanie o zasoby planety, myśl feministyczna... Jakie jeszcze zachęcające do dyskusji zagadnienia odkryjesz w najnowszym dziele Jamesa Camerona, „Avatar: Istota wody”? Dlaczego warto będzie zaplanować klasowe wyjście na jedną z najbardziej oczekiwanych premier tego roku? Podpowiadamy!

Tylko w Multikinie czeka na Was specjalna lekcja multimedialna przed seansem z udziałem Youtubera – Krzysztofa Poznańskiego z kanału Naukowo TV oraz wyjątkowe karty pracy do filmu! By poznać szczegóły, skontaktuj się z lokalnym Specjalistą ds. Kluczowych Klientów.

Czy Twoi uczniowie znają historię szlachetnych Na’vi, humanoidalnych istot zamieszkujących księżyc o nazwie Pandora? Jeśli nie, zbliża się doskonała okazja, by przypomnieć im fabułę jednego z najbardziej popularnych filmów w dziejach kinematografii. Już 16 grudnia na ekrany kin wchodzi „Avatar: Istota wody”. Czym zaskoczy nas sequel opowieści, rozgrywającej się 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części „Avatara”? Z pewnością mocą edukacyjnych zagadnień, które możesz wykorzystać na zajęciach! Film w przystępny dla młodego odbiorcy sposób podejmuje szereg ważnych i niezwykle aktualnych tematów.

Poznaj walory edukacyjne filmu „Avatar: Istota wody”:

  • Wprowadzenie do myśli ekologicznej. Bohaterami filmu są Na’vi – rdzenni mieszkańcy Pandory. To niezwykle pokojowo nastawiona rasa, czująca głęboką więź ze wszystkimi organizmami zasiedlającymi księżyc. Na’vi żyją w symbiozie z naturą, z poszanowaniem jej praw, dzięki czemu w lokalnym ekosystemie panuje harmonia. Postawie pełnej szacunku i uważności wobec przyrody zostaje przeciwstawiona chciwość ziemskich przybyszy. Eksploatując satelitęw poszukiwaniu cennego minerału, kierują się oni przede wszystkim żądzą zysku. Seans filmu może być niebanalnym wstępem do rozmowy na temat tego, jakie kroki należy podjąć, by zadbać o dobro naszej planety i jej naturalnych zasobów.
  • Historia podbojów i kolonizacji. „Avatar: Istota wody” będzie też interesującą bazą do dyskusji na temat imperializmu i kolonializmu – oraz ich skutków. Agresywna ekspansja ziemskich najeźdźców, chęć zagrabienia obfitujących w cenny kruszec terenów kosztem mieszkańców Pandory – fabuła filmu może skłaniać też do szerszej refleksji na temat polityki imperialnej i kolonialnej. Seans zachęci Twoich uczniów do poszukania analogii między przedstawionymi wydarzeniami a tymi, które mogą być im znane z historii i współczesności. Film unaoczni im, że konsekwencją imperialistycznych zamiarów może być nie tylko wojna, ale również niszczenie wielowiekowej kultury i tradycji podbijanych społeczeństw.
  • Silne postaci kobiece. W filmie „Avatar: Istota wody” wyraźnie wybrzmiewa też myśl feministyczna. Lasami Pandory rządzą trzy dzielne kobiety: Grace Augustine, Mo'at oraz Neytiri. Każda z nich posiada zestaw wyjątkowych zdolności, spryt, inteligencję i odwagę, dzięki którym mogą sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Waleczne i szlachetne postaci kobiece będą świetnym wzorem do naśladowania dla Twoich uczennic.
  • Postawa otwartości wobec Innego. Projekcja filmu „Avatar: Istota wody” będzie też okazją do filmowego spotkania z Innym. Seans zachęci do postawy pełnej szacunku, empatii i otwartości wobec reprezentantów odmiennych światopoglądów, kultur i cywilizacji.

POBIERZ materiały edukacyjne [PDF]

O filmie:

Akcja filmu „Avatar: Istota wody” rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć. W filmie wyreżyserowanym przez Jamesa Camerona, wyprodukowanym przez Camerona i Jona Landau, występują: Zoe Saldana, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement i Kate Winslet.

Rekomendowane grupy wiekowe dla tej produkcji to klasy 7-8 oraz szkoły średnie.

Na film „Avatar: Istota wody” zapraszamy do Multikina od 16 grudnia.

Już teraz zarezerwuj pokaz dla grupy szkolnej – skontaktuj się w tym celu ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie.

PAULINA KULESZA – absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, edukatorka filmowa Ferment Kolektiv. Działa w redakcji serwisu FILM W SZKOLE, gdzie publikuje pomocne treści i materiały edukacyjne dla nauczycieli.

Avatar: Istota wody

Avatar: Istota wody

Science-Fiction Od lat: 12 193 min

Więcej o filmie