Newsy

„Dumni i wściekli”: Górniczy strajk gejów i lesbijek

Dowcipnie i z sensem o dwóch odmiennych środowiskach, które połączyły siły.

Londyn, 1984 r. Margaret Thatcher przeprowadza ofensywę na związki zawodowe. Krajowy Związek Górniczy ogłasza strajk. O swoje prawa walczą także homoseksualiści. Podczas parady równości w Londynie gejowski aktywista Mark (Ben Schnetzer) wpada na niecodzienny pomysł. Proponuje, by nieformalne stowarzyszenie, któremu przewodzi, zaczęło wspierać górników. „Nie można walczyć o prawa gejów, zapominając o prawach innych”, tłumaczy. Plan na pierwszy rzut oka wydaje się skazany na niepowodzenie. Charyzmatyczny Mark szybko przekonuje jednak niezdecydowanych do swojej idei. Bohaterowie dzień w dzień wystają na ulicy, krzycząc: „Lesbijki i geje wspierają górników” (tak też, nota bene, nazywają swoją grupę). Ku ich zdziwieniu puszki zapełniają się monetami. Problem jednak w tym, że żaden komitet górniczy nie chce mieć z homoseksualistami nic wspólnego. Poza jednym. W południowej Walii.

Oparci na faktach „Dumni i wściekli” Matthew Warchusa przywracają wiarę w dialog. Nie są jednak nudną szkolną rozprawką. To historia kipiąca energią i poczuciem humoru, z barwnymi kreacjami aktorskimi. O tym, że autorzy filmu nie wybrali tematu przypadkiem, przekonujemy się od pierwszych scen, gdy poznajemy głównych bohaterów - wierzących w sprawę, ale jednocześnie zachowujących wobec świata dystans bojowników o wolność. Na każdym kroku mierzą się z niechęcią, brakiem akceptacji, a nawet agresją. Potrafią ją jednak zneutralizować uśmiechem czy szczyptą ironii. Wyprawa kolorowym busem do Dulais, małego górniczego miasteczka w południowej Walii, tylko przez chwilę jawi się jako misja samobójcza. Mark i jego towarzysze z każdego potrafią bowiem wydobyć to, co w nim najlepsze. Kapitalna jest scena, w której były gwiazdor filmowy Jontahan (Dominic West) porywa do tańca żony przyssanych do kufli z piwem górników. Świetnie gra Bill Nighy, wcielający się w skrytego związkowca, a także Imelda Staunton jako wspierająca górników żywiołowa matrona. Matthew Warchus i scenarzysta Stephen Beresford nie upiększają jednak lat 80. ubiegłego wieku (ignorancja i strach są na ulicach Wielkiej Brytanii wszechobecne), zachowując odpowiednie proporcje między komedią a dramatem.

„Dumni i wściekli”, reż. Matthew Warchus, wyst. Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West, Paddy Considine, Andrew Scott, George MacKay, Joseph Gilgun, Ben Schnetzer

Jerzy Wasowski

 

Dumni i wściekli

Dumni i wściekli

Komedia Od lat: 15 120 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Dumni i wściekli”: Górniczy strajk gejów i lesbijek

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.