Newsy

Duet sław: Pedro Almodóvar i Ken Loach w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard!

Pedro Almodóvar i Ken Loach – twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać.

W cyklu Mistrzowie Kina Mastercard w listopadzie i grudniu zaprezentujemy ich najnowsze filmy: „Ból i blask” i „Nie ma nas w domu”. Szykuje się prawdziwa filmowa uczta, crème de la creme!

4, 11 i 18 listopada (tak, aż trzy razy!) o godz. 19:30, zapraszamy na spotkanie z Pedro Almodóvarem: najintymniejsze chyba spośród tych, które proponował nam dotychczas hiszpański reżyser. „Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie –  jak podkreśla światowa krytyka –  najlepsze dzieło w jego dorobku. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Antonio Banderas) – kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i z powodzeniem strzeże własnej prywatności. Artysta po latach odnajduje osoby, który wywarły największy wpływ na jego życie, po raz kolejny przeżywając momenty, które go ukształtowały. Twórczy duch zamknięty w starzejącym się, nieposłusznym ciele wraca do przeszłości i jednocześnie permanentnie mierzy się z teraźniejszością

Przy „Bólu i blasku” Almodóvar po raz kolejny pracował z aktorami, którzy inspirują go od lat. W roli matki reżysera zobaczymy Penélope Cruz, a Salvadora fenomenalnie zagrał Antonio Banderas (nagroda dla najlepszego aktora w Cannes). W sposobie, w jaki kreuje głównego bohatera zachwycają najdrobniejsze gesty; w pamięci na długo zostaje m. in. niepowtarzalny zawadiacki błysk w oku ciała, które odmawia współpracy (choć, cytując Mallo: „Ze swoimi ścięgnami i mięśniami mamy kontakt nie inaczej, jak każdorazowo przez ofiarę”). Uwierzcie – w najnowszym filmie Almodóvara są momenty, w których sam ten błysk wzrusza do łez. „Ból i blask” to niezwykle intymna opowieść o namiętnościach, tęsknotach, samotności i sztuce – a o tej ostatniej nie bez powodu zwykło się mówić, że wymaga poświęceń.  

25 listopada i 2 grudnia w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard Nie ma nas w domu dwukrotnie nagrodzonego Złotą Palmą reżysera takich filmów, jak „Ja, Daniel Blake”, czy „Wiatr buszujący w jęczmieniu” – Kena Loacha. Obraz, który poruszył publiczność festiwalu w Cannes, został świetnie przyjęty m. in. w Toronto, Zuruchu i San Sebastian oraz uznany przez krytykę za jedno z najlepszych dzieł w dorobku brytyjskiego mistrza.

Tworząc autorskie, społecznie zaangażowane kino Loach dostarcza nam emocji już od prawie 60 lat. W Nie ma nas w domu po raz kolejny przygląda się temu, jak realia gospodarki przekładają się na związki pomiędzy ludźmi. Opowiadając historię rodziny, która każdego dnia próbuje na nowo związać koniec z końcem zastanawia się, jakie są granice ludzkich możliwości; ściślej – jak bardzo jesteśmy w stanie każdego dnia te granice przekraczać, eksploatując samych siebie daleko poza nimi, by zatroszczyć się o najbliższych. O swoim najnowszym filmie Reżyser mówił m.in.: „Poza świadectwem, jakie chcemy dać tym filmem, zależy mi jednak przede wszystkim na tym, żeby widzowie uwierzyli w ludzi, których widzą na ekranie, uśmiechali się razem z nimi, dzielili ich kłopoty. To ich przeżycia, przedstawione tak autentycznie, jak to możliwe, mają ich poruszyć.”
Za scenariusz filmu odpowiada Paul Laverty (laureat Złotej Palmy, czterokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej), z którym Loach od ponad 20 lat tworzy  wyjątkowo zgrany duet; za zdjęcia – Robby Ryan (nominowany do Oscara za film „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, który prezentowaliśmy w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard na początku roku). W rolach głównych – fantastyczni, debiutujący na ekranie – Debbie Honeywood i Kris Hitchen.

„Nie ma nas w domu” – kolejny obraz Kena Loacha, wobec którego trudno pozostać obojętnym – w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard już 25 listopada i 2 grudnia o godz. 19:30.

Ból i blask i Nie ma nas w domu będzie można obejrzeć – jak wszystkie tytuły w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard – ze wstępem Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza.

Filmy w Cyklu pokazujemy zawsze w poniedziałki o godz. 19:30 w kinach sieci Multikino w: Warszawie (kina na Targówku i Ursynowie), Poznaniu (Multikino Malta), Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Olsztynie, Pruszkowie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Kielcach.


Mistrzowie Kina Mastercard: Ból i blask

Mistrzowie Kina Mastercard: Ból i blask

Komedia Dramat Mistrzowie kina 114 min

Więcej o filmie
Mistrzowie Kina Mastercard: Nie ma nas w domu

Mistrzowie Kina Mastercard: Nie ma nas w domu

Obyczajowy Mistrzowie kina Od lat: 15 98 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Duet sław: Pedro Almodóvar i Ken Loach w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard!

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.