Newsy

Najlepsi przyjaciele i... najciekawsi rozmówcy? „Doktor Dolittle” a inspirujący świat zwierząt

Multikinomedialne lekcje przed seansami oraz materiały edukacyjne do pobrania

17 stycznia na ekrany sieci kin Multikino i Cinema 3D zawita Doktor Dolittle i jego zwierzęcy przyjaciele. Film w reżyserii Stephena Gaghana, oprócz sięgania po najlepsze wzorce przygodowego kina familijnego, oferuje w swojej wymowie wartości, z których byłby dumny sam Hugh Lofting.

Być jak Doktor Dolittle

Prawdopodobnie nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że podczas gdy polskie dzieci wychowały się na mentorskim wpływie Ambrożego Kleksa, duzi i mali Brytyjczycy podobną sympatią darzą przygody Johna Dolittle'a: uczynnego doktora, który posiadł dar rozumienia języka zwierząt. Począwszy od 1920 roku, kiedy to Hugh Lofting wydał pierwszą książkę poświęconą perypetiom dwu- i czworonożnym mieszkańców miejscowości Puddleby nad rzeką Marsch (przetłumaczonej w 1934 roku na język polski), tytułowa postać stała się dla czytelników synonimem pomysłowości, wnikliwości, mądrości i godnej naśladowania dobroci, wzbogaconej jednocześnie o ujmującą spontaniczność oraz niemalże dziecięcą ciekawość świata. Tym bardziej nie dziwi, że bohater, którego chce się naśladować z uwagi na cechy charakteru (nie wspominając o jego wyjątkowych umiejętnościach!), doczekał się w setną rocznicę swoich narodzin prezentu od Hollywood: aktorskiej interpretacji w wykonaniu Roberta Downeya Juniora (a także dubbingu autorstwa samego Jarosława Boberka).

Jak zrozumieć zwierzęta i ich potrzeby?

Co najważniejsze, Doktor Dollitle”, poza ujmowaniem barwnych przygód ekscentrycznego Anglika i jego zwierzęcych przyjaciół w duchu kina familijnego, stanowi z perspektywy widza istotny przewodnik po cennych wartościach (przyjaźni, pracy zespołowej, odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz szacunku dla naszych braci mniejszych”) oraz inspirację dla zgłębiania tajemnic świata zwierząt. W specjalnej multikinomedialnej lekcji, przygotowanej na potrzeby grup szkolnych przed seansem Doktora Dolittle'a”, nasi specjaliści pozwolą uczniom znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zrozumieć zwierzęta i ich potrzeby?

Wśród poruszonych zagadnień znajdą się m.in.: 

·         A może i gęsi swój język mają? O komunikacji zwierząt.

·         Zwierzęta w języku. Przysłowia i frazeologia.

·         Tajemnice nazw zwierząt.

·         Niedźwiedzia przysługa? Wręcz przeciwnie! Jak dobrze pomagać zwierzętom? 

 

W świecie przyrody i tekstów kultury

Naturalnie to jeszcze nie wszystko. Mając świadomość, że dopiero seans filmowy jest w stanie uruchomić bogactwo związanych z nim zagadnień, pragniemy zaoferować nauczycielom zróżnicowane scenariusze lekcji. Jesteśmy przekonani, że w materiałach, przygotowanych przez ekspertów współpracujących z Zespołem Edukacji Multikina, oprócz wzbogacania wiedzy uczniów na gruncie lekcji przyrody (biologii), języka polskiego, etyki i lekcji wychowawczych, tkwi siła rozwijania refleksji o otaczającym nas świecie. Zarówno w ludzkim, jak i zwierzęcym wymiarze:  

·         Berenika Dąbrowska-Siuchno i Marcin Siuchno (edukatorzy, współwłaściciele Totemownia.pl): Treść zaklęta w ćwierkaniu, czyli formy komunikacji w świecie zwierząt (klasy IV-VI szkoły podstawowej)

·         Barbara Pniewska (psycholożka): Od lokalnych schronisk do parków narodowych. Wyzwania ochrony zwierząt we współczesnym świecie (klasy VII-VIII szkoły podstawowej)

·         dr Magdalena Bednarek (wykładowczyni akademicka): Gdy wyjście za próg może zmienić życie. O małych i dużych podróżach w tekstach kultury (klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

·         Iwona Wysocka (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu): Od Ambrożego Kleksa do doktora Dolittle. Czego uczą nas literaccy i filmowi mentorzy?

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z materiałami edukacyjnymi umieszczonymi poniżej. W przypadku zainteresowania z Państwa strony szkolnym seansem „Doktora Dollitle'a” zachęcamy do kontaktu ze specjalistą w Państwa Multikinie.

Lekcje interaktywne (przeznaczone dla klas III-VIII szkoły podstawowej) odbywają się w cenie biletu szkolnego, bez dodatkowych opłat, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ze Specjalistą ds. Klientów Kluczowych w Multikinie - kontakt - lub w kinach sieci Cinema 3D na stronie www.cinema3d.pl w zakładce Dla szkół

Scenariusze lekcji do pobrania TUTAJ.

Doktor Dolittle

Doktor Dolittle

Familijny Od lat: 7

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Najlepsi przyjaciele i... najciekawsi rozmówcy? „Doktor Dolittle” a inspirujący świat zwierząt

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.