Newsy

Dobre, bo polskie. Najlepsze rodzime filmy w Multikinie.

Jeśli nadal tkwisz w błędnym przekonaniu, że najnowsze polskie kino to słabizna – najwyższa pora to zmienić! Marzec w Multikinie obfituje w wiele ciekawych premier z różnych gatunków: każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie polskie filmy zobaczycie w tym miesiącu?

TATA (premiera 24 lutego)

Ciepła, słodko-gorzka opowieść o kierowcy TIR-a, który w wyniku dość niefortunnego zbiegu okoliczności jest zmuszony przemierzać całą Polskę z dwójką niesfornych dziewczynek pod opieką. „Tata” to film, który z pewnością spodoba się szerokiej widowni. Ciekawa ścieżka muzyczna (ukraiński rap, Siekiera), autentyczni bohaterowie, bardzo naturalne aktorki dziecięce i poruszająca historia samego kierowcy składają się na rasowy feel-good movie. W roli głównej jak zawsze świetny Eryk Lubos.

ZADRA (premiera 10 marca)

Zadra” to gratka dla fanów dobrej muzyki, zwłaszcza hip-hopowej. Za soundtrack do filmu odpowiada popularny muzyk 1988, a w jednej z ważniejszych ról zobaczymy piosenkarkę Margaret. Produkcję warto zobaczyć już dla samych scen muzycznych, ale nie tylko. „Zadra” opowiada o młodej raperce, Sandrze, która próbuje wywalczyć dla siebie miejsce w branży. Po drodze czeka na nią wiele wyzwań: zachłyśnięcie się sławą, używki, nadużycie zaufania do bliskich. To atrakcyjna, wciągająca opowieść w stylu „od zera do bohatera”, z bardzo wyrazistą główną bohaterką, którą świetnie odegrała młoda aktorka Magdalena Wieczorkiewicz.

FILIP (premiera 3 marca)

Nagrodzony Srebrnymi Lwami w Gdyni film z wybitną pierwszoplanową rolą Eryka Kulma jr to jedna z najciekawszych opowieści o II wojnie światowej w najnowszym polskim kinie: pozbawiona martyrologii i „czytankowości”. Ekranizacja autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda podąża za tytułowym Filipem, polsko-żydowskim imigrantem, który ukrywa się w nazistowskim Frankfurcie pod fałszywą tożsamością. Jego głównym celem jest indywidualne szczęście, nie walka o wolność ojczyzny, co czyni z niego bohatera o bardzo nowoczesnej mentalności. Mimo przeciwności stara się czerpać z życia i własnej młodości pełnymi garściami. W końcu jednak stresująca sytuacja zacznie odciskać swoje piętno na jego psychice. Pełne rozmachu, wciągające kino z niejednoznacznym, wielowymiarowym bohaterem głównym.

ŚWIĘTY (premiera 24 marca)

Kradzież bezcennego relikwiarza św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej była jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 80. Teraz ta niezwykle ciekawa afera doczekała się poświęconego jej filmu. „Święty” to kryminał stylizowany na noir. Mroczną atmosferę uzyskano dzięki wiernemu odtworzeniu realiów PRL i panującego wówczas nastroju zagrożenia, braku zaufania do siebie nawzajem, osaczenia i wszechobecnej szarzyzny. To nie tylko niezwykła opowieść na faktach, ale i portret skażonego komunistycznymi rządami społeczeństwa. Zgodnie z logiką czarnego kryminału w fabule pojawi się także kobieta fatalna… W roli milicjanta prowadzącego śledztwo występuje Mateusz Kościukiewicz.

WYRWA (premiera 17 marca)

Kolejna propozycja dla fanów kryminałów i tematyki sensacyjnej. „Wyrwa” to ekranizacja bestsellera Wojciecha Chmielarza, która ma szansę spodobać się nie tylko fanom twórczości tego pisarza. W rolach głównych występują uznani aktorzy: Tomasz Kot, Grzegorz Damięcki i Karolina Gruszka. Fabuła opowiada o mężczyźnie, który w wyniku tragicznego wypadku samochodowego traci ukochaną żonę. Dopiero po śmierci małżonki na jaw wychodzi wiele jej sekretów. „Wyrwa” zapowiada się na trzymający w napięciu thriller, wyreżyserowany przez doświadczonego w tym gatunku Bartosza Konopkę.

POKOLENIE IKEA (premiera 3 marca)

Czego oczekiwać po ekranizacji książki napisanej na podstawie bloga Pokolenie Ikea? Przekonasz się już od jutra. Jego autor, Piotr C, zdobył popularność na pisaniu historyjek obyczajowych z życia atrakcyjnego singla w wielkim mieście. Jego przygody często miały charakter seksualny i były upstrzone próbą socjologicznej diagnozy pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Film z pewnością przyciągnie do kin fanów bloga i szeroko pojętej erotyki. W Czarnego – młodego i przystojnego prawnika zainteresowanego przede wszystkim uwodzeniem kolejnych kobiet – wciela się Bartosz Gelner. Podkochującą się w głównym bohaterze Karolinę, pewną siebie adwokatkę, gra Michalina Olszańska. W roli matki Czarnego wystąpi Majka Jeżowska. 

Redakcja