Recenzje

„Do utraty sił”: Walka o odkupienie

Film reżysera „Dnia próby” o bokserskim mistrzu świata, który sięgnął dna.

Billy Hope (mocna rola Jake’a Gyllenhaala) czwarty raz z rzędu broni tytułu mistrza świata wagi półciężkiej w słynnej Madison Square Garden, jest na ustach wszystkich. Ostatnia walka kosztuje go jednak dużo sił, jak każda zresztą. Jego styl jest bowiem mocno eksploatujący dla ciała. Żona Maureen (Rachel McAdams) sugeruje mu, żeby trochę odpuścił, zmniejszył liczbę walk w roku i zaczął dbać o siebie. Po co jej willa, drogie ciuchy, wypasione fury, jeśli nie będzie mogła nacieszyć się tym wszystkim razem z nim, bo jej mąż po dwóch kolejnych latach intensywnej walki będzie zbyt odmóżdżony, by pamiętać jej imię? Z Billym ciężko jednak dyskutować, oboje wychowali się w sierocińcu, ciężkie dzieciństwo sprawiło, że bohater często traci nad sobą panowanie i łatwo go wyprowadzić z równowagi. Tak dzieje się też na imprezie dobroczynnej zorganizowanej dla Nowojorskiego Klubu Dziecka. Kolumbijski bokser Miguel Escobar (Miguel Gómez), który chce zaciągnąć Billy’ego na ring, prowokuje go mocnymi słowami. Dochodzi do bójki tragicznej w skutkach dla Maureen.

 

Billy spada na samo dno, traci dom, jego córka trafia do pogotowia społecznego, a on zaczyna od zera. Musi znaleźć pracę, mieszkanie i udowodnić sądowi, że potrafi być odpowiedzialnym ojcem. „Do utraty sił” Antoine’a Fuquy, reżysera oscarowego „Dnia próby”, to historia człowieka, którym w życiu kierował wyłącznie gniew. Żona podejmowała za niego wszystkie decyzje, a on wychodził na ring i walczył do upadłego bez względu na konsekwencje. Teraz, gdy nie ma jej u jego boku, Billy musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Znajduje pracę w małym klubie bokserskim dla amatorów prowadzonym przez byłego pięściarza z zasadami Ticka Willsa (Forest Whitaker), który namawia Billy’ego na inny sposób boksowania. To szachy, a nie walenie przeciwnika na oślep, to kontrolowanie własnych emocji i wykorzystywanie błędów przeciwnika, czyli jednym słowem - życie. Oczywiście na horyzoncie pojawia się możliwość odzyskania mistrzowskiego pasa. Były promotor Billy’ego Jordan Mains (50 Cent) - który uciekł z tonącego statku na nowy ekskluzywny jacht - organizuje walkę z Escobarem. Dla bohatera to szansa na odkupienie swoich win. Czy będzie to krwawa zemsta czy początek drogi ku lepszemu - wszystko leży w rękawicach, a raczej w głowie Billy’ego.

 

„Do utraty sił”, reż. Antoine Fuqua, wyst. Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker, Oona Laurence, 50 Cent, Skylan Brooks, Naomie Harris, Victor Ortiz

Jerzy Wasowski        

 

Do utraty sił

Do utraty sił

Dramat Sportowy Od lat: 15 124 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Do utraty sił”: Walka o odkupienie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Shady

Shady

11.09.2015, 14:39:15

Kiedy Koszalin? WTF!!??