Recenzje

„Demon”: Między wódką a zakąską

Diabeł na weselu, czyli ostatni film zmarłego Marcina Wrony („Chrzest”).

Piotr (nagrodzony za „Liban” Złotym Lwem MFF w Wenecji Itay Tiran) i Żaneta (Agnieszka Żulewska - „Chemia”) poznali się w Londynie. Po zaledwie kilku miesiącach znajomości postanowili stanąć na ślubnym kobiercu. Ślub ma się odbyć w rodzinnych stronach panny młodej, czyli na Śląsku. Tam też państwo młodzi mają zamieszkać. Wszystko wydaje się zapięte na ostatni guzik. Dzień przed ceremonią zaślubin pan młody znajduje jednak na posesji ludzkie szczątki. Od czasu szokującego odkrycia Piotr zachowuje się dziwacznie, zupełnie nie jak on. Pot zalewa mu czoło, język mu się plącze, z równowagą też u niego nie najlepiej, ale w końcu jesteśmy na polskim weselu - wódka leje się strumieniami. „Trzeba z głową, nie z zakąską”, słusznie radzi ojciec Żanety (Andrzej Grabowski). Pan młody pije jednak mało, zwłaszcza w porównaniu z teściem. Czyżby zatrucie pokarmowe?

W najnowszym, a zarazem ostatnim filmie zmarłego Marcina Wrony tytułowy demon bez trudu wtapia się w otoczenie. Goście weselni bowiem wlewają w siebie alkohol bez opamiętania. Zdaje się, że diabeł wstąpił nie tylko w pana młodego. Zawładnięcie ciałem przez demona twórca „Mojej krwi” i „Chrztu” przedstawia dość sugestywnie, ale nie jest ono specjalnie oryginalne. W tej materii wszystko zostało już chyba powiedziane. Wronie udaje się jednak stworzyć świetny klimat. Oprócz skąpanej w deszczu ponurej lokalizacji przywodzącej na myśl „Dom zły” Smarzowskiego tworzą go przede wszystkim aktorzy, szczególnie drugoplanowi: Andrzej Grabowski w roli sceptycznie nastawionego do małżeństwa teścia, Cezary Kosiński jako ksiądz, który nie pali się zbytnio do odprawiania egzorcyzmów czy Adam Woronowicz grający lekarza, który bezwzględnie nie pije, ale piersiówkę na wszelki wypadek zawsze przy sobie ma. Rozwiązanie tajemnicy widza być może nie zaskoczy, ale bawić się z pewnością będzie lepiej niż goście weselni.

 

„Demon”, reż. Marcin Wrona, wyst. Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt, Katarzyna Herman, Adam Woronowicz, Włodzimierz Press, Tomasz Ziętek

Jerzy Wasowski

 

Demon

Demon

Thriller Od lat: 15 94 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Demon”: Między wódką a zakąską

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.