Newsy

Daniel Day-Lewis i Jennifer Lawrence najlepszymi aktorami

Daniel Day-Lewis oraz Jennifer Lawrence zostali nagrodzeni najwyższymi wyróżnieniami za pierwszoplanowe role przez amerykańską Gildię Aktorów (Screen Actors Guild), która wczoraj wieczorem przyznała swoje nagrody.

Day-Lewisa nagrodzono za rolę prezydenta Abrahama Lincolna w historycznym filmie Stevena Spielberga. Aktor swoje wcześniejsze statuetki SAG zdobył za "Aż poleje się krew" i "Gangi Nowego Jorku". Odbierając kolejną wspomniał kolegę po fachu Joaquina Phoenixa, który nie został nominowany w tym roku za rolę w "Mistrzu" i nazwał go wybitnym aktorem. Podziękował także Leonardo DiCaprio i Liamowi Neesonowi za przekonanie go do przyjęcia roli Lincolna oraz reżyserowi Stevenowi Spielbergowi. Day-Lewis zauważył, że skoro to aktor zamordował prezydenta Lincolna, aktor powinien również spróbować przywrócić go do życia.

Lawrence odebrała swoją pierwszą statuetkę SAG za rolę w "Poradniku pozytywnego myślenia", za którą jest również nominowana do Oscara. Aktorka pojawiła się na gali pomimo zapalenia płuc. Swoją pierwszą nagrodę SAG otrzymała także Anne Hathaway za drugoplanową rolę w "Les Miserables. Nędznicy". Za drugoplanową rolę męską nagrodzono Tommy'ego Lee Jonesa, który partnerował Day-Lewisowi w "Lincolnie". Aktor jednak nie mógł być na gali i odebrać nagrody osobiście. "Operacja Argo" powiększyła swoją kolekcję nagród o statuetkę dla całej obsady filmu. Z kolei w kategoriach telewizyjnych doceniono obsadę "Downton Abbey". Serial pokonał "Zakazane imperium" i "Mad Men", które triumfowały w tej kategorii w poprzednich latach.

Za indywidualne role dramatyczne w serialu nagrody otrzymali Bryan Cranston za "Breaking Bad" i Claire Danes za "Homeland". Za role komediowe nagrodzono gwiazdy "Rockefeller Plaza 30": Aleca Baldwina i Tinę Fey, zaś za role w filmie telewizyjnym lub miniserialu - Kevina Costnera za "Hatfields & McCoys" i Julianne Moore za "Zmianę w grze".

Poniżej pełna lista nagrodzonych:

FILM NAJLEPSZY AKTOR: Daniel Day-Lewis, Lincoln

NAJLEPSZA AKTORKA: Jennifer Lawrence, Poradnik pozytywnego myślenia

NAJLEPSZY AKTOR W ROLI DRUGOPLANOWEJ: Tommy Lee Jones, Lincoln

NAJLEPSZA AKTORKA W ROLI DRUGOPLANOWEJ: Anne Hathaway, Les Miserables. Nędznicy

OBSADA FILMU: Operacja Argo

TELEWIZJA NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE TELEWIZYJNYM LUB MINISERIALU: Kevin Costner, Hatfields & McCoys

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE TELEWIZYJNYM LUB MINISERIALU: Julianne Moore, Zmiana w grze

AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM: Bryan Cranston, Breaking Bad

AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM: Claire Danes, Homeland

AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM: Alec Baldwin, Rockefeller Plaza 30

AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM: Tina Fey, Rockefeller Plaza 30

OBSADA SERIALU DRAMATYCZNEGO: Downton Abbey

OBSADA SERIALU KOMEDIOWEGO: Współczesna rodzina

OBSADA KASKADERSKA W FILMIE KINOWYM: Skyfall

OBSADA KASKADERSKA W SERIALU: Gra o tron

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT: Dick Van Dyke

 

News ze Stopklatki

Obrazek - Stopklatka-WIECEJ_30.png