Newsy

„Czas wojny” według Spielberga

Duet Spielberg-Kamiński przedstawia historię wielkiej przyjaźni pomiędzy chłopcem a koniem, którą na próbę wystawia wybuch I wojny światowej.

Główny bohater filmu urodził się na południu Anglii w hrabstwie Devon. Już przy porodzie pokazał, że łatwy do okiełznania nie będzie. Nie mniej uparty okazał się nabywca konia, Ted Narracott (Peter Mullan). Wydał na niego dorobek życia, wygrywając licytację z właścicielem ziemskim Lyonsem (David Thewlis), wydzierżawiającym mu ziemię. Było to jednak pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ przez swoją brawurę Ted nie będzie miał na najbliższy czynsz, a koń – mimo, że wyjątkowy – do orki się nadaje. I tu wkracza syn Teda, Albert (Jeremy Irvine), który upór odziedziczył po ojcu. Postanawia ułożyć Joey’ego – bo tak go nazwał - za wszelkę cenę. Ich losy rozdziela I wojna światowa. Oboje walczyć będą na froncie. Ale Joey po obydwu stronach konfliktu.

Można powiedzieć, że „Czas wojny”, ukazujący I wojnę światową przez pryzmat przyjaźni konia i człowieka to typowo hollywoodzka produkcja. Nie ujmując nic pomysłowi, historia jest zbyt piękna i jednowymiarowa. Film w reżyserii Stevena Spielberga na myśl przywodzi obraz „Lassie wróć” o dramatycznym powrocie wiernego psa do właściciela. Podobnie jak on – głównie za sprawą świetnej „gry” konia i muzyki autorstwa etatowego współpracownika reżysera, Johna Williamsa - umiejętnie wyciska łzy. Ja sam uroniłem niejedną. Może więc jednak warto przymknąć oko na wady „Czasu wojny”, zapomnieć na chwilę o gorzkiej rzeczywistości i dać się porwać wzruszającej opowieści.

„Czas wojny”, reż. Steven Spielberg, wyst. Jeremy Irvine, Peter Mullan, Emily Watson, David Thewlis, Tom Hiddleston, Niels Arestrup, Benedict Cumberbatch

Jerzy Wasowski

Dług

Dług

Dramat Thriller Od lat: 15 113 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Czas wojny” według Spielberga

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.