Recenzje

„Czas próby”: Na fali

Kapitalnie sfilmowana, oparta na faktach historia jednej z najbardziej spektakularnych morskich akcji ratowniczych.

Na lądzie pracownik Straży Przybrzeżnej Bernie Webber (Chris Pine) jest nieśmiały i sprawia wrażenie zagubionego. Nie dość, że narzeczona prosi go o rękę, to jeszcze on ślub uzależnia od zgody dowódcy, choć jest to kwestia formalna. Na morzu jest jednak panem i władcą, postępuje zgodnie z intuicją, a nie według regulaminu. Gdy zostaje wysłany na pewną śmierć, nie zastanawia się długo, tylko zbiera ludzi i małą drewnianą łodzią ratunkową wypływa podczas ogromnego sztormu, który w lutym 1952 roku z ogromną siłą uderza we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Wraz z doświadczonym kolegą (Ben Foster) i dwoma żółtodziobami płynie na ratunek załogantom rozdartego na pół statku. Panowie tańcząc na falach niczym surferzy, próbują przedrzeć się przez płyciznę. Jeden nieodpowiedni manewr, a łódź niechybnie roztrzaska się w drobny mak.

W tym samym czasie uwięzieni na resztkach tonącego tankowca marynarze wyczyniają cuda, by przedłużyć swoje szanse na wyjście z tragedii cało. Pod pokładem króluje Casey Affleck w roli kreatywnego mechanika Raya Syberta. Meżczyzna sterując statkiem bez hydrauliki, stara się nakierować go na mieliznę (!). Surfowanie po falach i walka z odmawiającą posłuszeństwa maszyną świetnie się dopełniają. Spektakularne ujęcia z lotu ptaka na szalejący ocean i dynamiczny montaż sprawiają, że wydarzenia śledzi się z zapartym tchem. Nieco inaczej sprawy mają się na lądzie - tam tempo zwalnia. Reżyser skupia się na wątku melodramatycznym o zabarwieniu obyczajowym. Przyszła żona Berniego Miriam (Holliday Grainger) nie daje sobą rządzić i miesza w sprawy, które kobiet nie powinny dotyczyć. Craig Gillespie („Miłość Larsa”) uwagę poświęca także dowódcy Cluffowi (Eric Bana) chcącemu ukryć swoją niekompetencję pod maską stanowczości, a także rybakom mającym pretensje do Berniego o poprzednią akcję ratowniczą. Wszystko to, co dzieje się na lądzie, nie jest specjalnie zajmujące i raczej opowiedziane w sposób klasyczny, żeby nie powiedzieć staroświecki. Fabularne przestoje w pełni wynagradzają nam jednak kapitalnie sfilmowane popisy na morzu.

„Czas próby”, reż. Craig Gillespie, wyst. Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz, Eric Bana, Rachel Brosnahan, Kyle Gallner

Jerzy Wasowski

 

Czas próby

Czas próby

Thriller Od lat: 12 117 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Czas próby”: Na fali

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.