Newsy

„Cosmopolis”: Pattinson w cyberkapitalizmie

Ekranizacja powieści Dona DeLillo, która walczyła o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Eric Packer (Robert Pattinson) nie pasuje do otaczającej go rzeczywistości, przypomina trochę tytułowego bohatera serialu „Dexter” (seryjnego mordercę z zasadami). 28-latek nie stara się jednak wtopić w tłum, a od niego oddzielić. Jego umysł pochłonięty jest wyłącznie finansowymi kwestiami. Niechętnie konwersuje dla samej konwersacji. Chyba, że zostaje do tego zmuszony, np. z powodu chęci zaciągnięcia do łóżka świeżo poślubionej małżonki, o której tak naprawdę nic nie wie, bo związał się z nią wyłącznie dla pieniędzy. Precyzja doprowadziła mężczyznę do sukcesu. Precyzja może go teraz jednak zgubić. Jak się bowiem okazuje, światem nie rządzi równowaga.

Krótko mówiąc, główny bohater nie przewidział kursu yuana. Co gorsza, ktoś dybie na jego życie. On jednak zupełnie się tym przejmując, przemierza ulice Manhattanu przestronną i wypasioną limuzyną, by ostrzyc się na drugim końcu miasta. Po drodze przeprowadza zaś z kolejnymi gośćmi mniej lub bardziej zawiłe rozmowy o wymykającym się percepcji zwykłego śmiertelnika cyberkapitalistycznym, postmodernistycznym świecie, w którym pieniądz stał się czasem. Wydaje się, że tylko Eric ogarnia umysłem ten skomplikowany proces. Zapłacił jednak za to ogromną cenę: utracił umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem.

Futurystyczny świat w powieści DeLillo z 2003 roku (który dziś wcale już taki futurystyczny nie jest) widzimy w filmie oczami młodego miliardera. To, co dzieje się w samochodzie i poza nim jawi się nam jako abstrakcja. W konsekwencji widz może doświadczyć przykrego uczucia: rozumieć poszczególne słowa, ale nie potrafić ich złożyć w logiczną całość. Nie powinien więc dziwić się, gdy ogarnie go narastająca z minuty na minutę niechęć względem głównego bohatera. Taki był zdaje się zamysł autora książki, za którym podążył David Cronenberg („Nebezpieczna metoda”).

„Cosmopolis”, reż. David Cronenberg, wyst. Robert Pattinson, Juliette Binoche, Sarah Gadon, Mathieu Amalric, Paul Giamatti, Samantha Morton, Kevin Durand

Jerzy Wasowski

Cosmopolis

Cosmopolis

Dramat Thriller Od lat: 15 110 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Cosmopolis”: Pattinson w cyberkapitalizmie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Lechoo

Lechoo

22.06.2012, 20:13:25

Wyjątkowa chała. Jestem cierpliwym widzem i mimomiż sala pustoszała doczekałem do końca. Pańie i Panowie. Kiepski Teatr Telewizji ( kiepski!) jest bardziej pouczający i interesujący niż ta wyjątkowa ...no właśnie chała.