Newsy

Co nowego w Multikinie?

W ten weekend na ekrany naszych kin wejdą m.in. „Krudowie”, „Intruz” i „Spring Breakers”.

Rodzina Krudów zmuszona zostaje do wyruszenia w podróż w poszukiwaniu nowego domu, po tym jak ich jaskinia ulega zniszczeniu. Jaskiniowcy będą musieli zmierzyć się z nieznanym, przerażającym światem. Najnowszą animację ze studia Dreamworks („Shrek”, „Madagaskar”) wyreżyserował Chris Sanders („Lilo i Stich”) oraz Kirk De Micco („Małpy w kosmosie”). W polskiej wersji językowej wystąpili m.in. Piotr Grabowski, Lesław Żurek i Anna Guzik. „Krudowie” wyświetlani będą zarówno w wersji 2D, jak i 3D.

„Intruz” Andrew Niccola („Wyścig z czasem”) to romans science fiction oparty na bestsellerowej powieści Stephenie Meyer, autorki cyklu „Zmierzch”. W niezbyt odległej przyszłości obca rasa zwana Duszami najeżdża Ziemię i przejmuje kontrolę nad ciałami oraz umysłami jej mieszkańców. Tylko nielicznym udaje się uniknąć unicestwienia. Melanie Stryder (Saoirse Ronan), walcząc z zamieszkującą jej ciało Duszą o imieniu Wagabunda, rozpoczyna niezwykłą przygodę, której stawką będą nie tylko losy wszystkich jej bliskich, ale także całego gatunku ludzkiego.

Zagraniczna prasa okrzyknęła go „prowokacyjnym” (Screen Daily). „Spring Breakers” to film, po którym traci się oddech z wrażenia. To odważne, wywrotowe i prowokacyjne lustro popkultury, opowieść o wyzwolonych i szalonych dziewczynach, dla których liczy się tylko dobra zabawa. Obraz Harmony’ego Korine’a („Skrawki”) zabiera widza w inny wymiar – do miejsca i czasu, w którym nie obowiązują żadne zasady. Tam, gdzie można w końcu robić wszystko, czego dusza zapragnie, łamiąc istniejące reguły i nie przejmując się konsekwencjami.

Oparty na faktach „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”) to opowieść o trzech właścicielach świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Scenariusz do filmu napisali Michał S. Pruski i Mirosław Piepka („Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”). Autorem zdjęć jest zaś Piotr Sobociński jr („Róża”).

„Świętą czwórcę” wyreżyserował natomiast Jan Hřebejk („Czeski błąd”). To historia dwóch elektryków, Ondry i Vitka, którzy otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp. Są przyjaciółmi, a także sąsiadami. Ich żony lubią się, synowie Ondry spotykają się zaś z córkami Vitka. Wszystko wydaje się być zatem w jak najlepszym porządku. Jest jednak jeden maleńki szkopuł – w sypialniach głównych bohaterów wieje nudą. Mężczyźni postanawiają to jednak zmienić. Wymyślają plan, który na zawsze ma odmienić ich życie seksualne, i wyruszają wraz z małżonkami na Karaiby.

„Martwe zło” z kolei to zrealizowana pod tym samym tytułem, długo oczekiwana adaptacja kultowego horroru Sama Raimiego z 1981 roku. Mia (Jane Levy) namawia swojego brata i przyjaciół, aby wybrali się z nią do należącego do rodziny domku na wsi. Ta wyprawa ma jej pomóc w uporaniu się z dręczącymi ją demonami. Na miejscu bohaterka przysięga, że jej uzależnienie to już przeszłość. Tymczasem Eric znajduje starą księgą i zafascynowany jej tajemniczą zawartością, zaczyna ją czytać na głos. Uwalnia tym samym przerażające zło...

9 kwietnia natomiast zapraszamy na niepowtarzalny balet „Don Kichot”. Nagranie zrealizowane zostało pod koniec zeszłego roku w słynnej Opera National de Paris (Opera Bastille). „Don Kichota” skomponował Ludwig A. Minkus. Libretto - według powieści Miguela de Cervantesa - napisał Marius L. Petipa. Utwór miał swą prapremierę w 1869 roku w Moskwie, w Polsce zaś wystawiono go po raz pierwszy w 1964 roku.

Przygotowaliśmy też dla Was wyjątkowy ENEMEF: Noc Ekranizacji, który odbędzie się 12 kwietnia. Podczas maratonu wyświetlimy: „Intruza” zrealizowanego na podstawie powieści Stephenie Meyer (autorki sagi „Zmierzch”), amerykańską adaptację pierwszej części trylogii Stiega Larssona, czyli „Dziewczynę z tatuażem”, a także „Piękne istoty” (ekranizację powieści Kami Garcii i Margaret Stohl) oraz „Igrzyska śmierci”, które powstały w oparciu o książkę Suzanne Collins.

Zapraszamy.

Jerzy Wasowski