Newsy

„Chappie”: A.I. Gangsta

Film twórcy „Dystryktu 9” i „Elizjum” o robocie, który zyskał świadomość.

Przełomowy w karierze Neilla Blomkampa „Dystrykt 9” (cztery nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i scenariusz) wyróżniał się na tle pozostałych obrazów SF, bo trudno go było zaszufladkować. Z jednej strony Blomkamp zachował konwencję filmu fabularnego, z drugiej jednak opowiedział historię w formie reportażu. Główny bohater, zajmujący się przesiedleniem kosmitów (którzy mieszkają na Ziemi od pół wieku) poza miasto, wypowiadał się bezpośrednio do kamery, a w „materiał” twórcy wpletli zdjęcia stylizowane na archiwalne. Niejednoznaczny był też w „Dystrykcie 9” podział na dobrych i złych. Później Blomkamp nakręcił „Elizjum”, ale walkę bogatych z biednymi ukazał już w tradycyjnym wydaniu. Pierwsze sceny „Chappie” każą jednak przypuszczać, że reżyser i współscenarzysta filmu powraca do korzeni. Najnowszy obraz zaczyna się od komentarza ekspertów, a więc Blomkamp znów sięga po paradokumentalną stylizację.

 

Blomkamp ponownie umieszcza akcję w Johannesburgu. W mieście dochodzi do trzystu morderstw dziennie. Przestępczości nie są w stanie zmniejszyć działania zwykłych funkcjonariuszy policji. Do akcji wkraczają zrobotyzowane oddziały policji, tzw. Skauci. Efekty przerastają najśmielsze oczekiwania. Na ulicach obywatele wreszcie mogą czuć się bezpieczni. Roboty produkuje firma zbrojeniowa Tetravaal, którą kieruje surowa Michelle Bradley (Sigourney Weaver). Inżynier, który je zaprojektował, Deon (Dev Patel - „Slumdog. Milioner z ulicy”), pragnie jednak osiągnąć znacznie więcej. Po godzinach pracuje nad sztuczną inteligencją. Test zamierza przeprowadzić na policyjnym androidzie przeznaczonym do kasacji, ale wcześniej sam wpada w ręce bandziorów. Zamiast więc służyć ludzkości, pierwsza sztuczna inteligencja stworzona przez człowieka będzie szkolona na zwykłego przestępcę.

 

Tytułowy Chappie po aktywacji musi się wszystkiego uczyć od podstaw. Jest jak dziecko, tyle że rozwija się nieco szybciej niż człowiek. Członkowie przestępczej szajki stają się dla niego rodziną. Jej porywczy lider Ninja pełni rolę ojca, blondwłosa Yolandi - matki (w tę dwójkę wcielają się członkowie rap-rave’owego zespołu Die Antwoord), a trzeci członek gangu - Jankes (Jose Pablo Cantillo) - kumpla. Deona zaś android zacznie nazywać Stwórcą. Prawdziwym aktorom kradnie jednak ekran postać Chappiego (uchwycony w technologii motion capture Sharlto Copley). Bohaterowie wykorzystują go do realizacji własnych celów. Mogą nim łatwo manipulować, co nie raz daje komiczne efekty. Chappie jest bowiem podatny na sugestie (wybornie imituje zachowanie gangstera). Gdy tylko się pojawia, film nabiera kolorów. Bo wtedy Blomkampowi udaje się wyjść poza schemat gatunku.

 

Chappie”, reż. Neill Blomkamp, wyst. Sharlto Copley, Dev Patel, Ninja, Yo-Landi Visser, Jose Pablo Cantillo, Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Brandon Auret

 

Jerzy Wasowski

Chappie

Chappie

Science-Fiction Od lat: 15 120 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Chappie”: A.I. Gangsta

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.