Recenzje

„Carol”: Odtrącone

Cate Blanchett („Blue Jasmine”) i Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”) w kameralnym dramacie o miłości wbrew wszystkiemu.

Melodramat Todda Haynesa („Daleko od nieba”) urzeka subtelnością, czaruje pieczołowicie odwzorowanym klimatem lat 50. ubiegłego wieku, przykuwa dyskretną grą aktorską. To zarówno poruszająca historia o bolesnym odkrywaniu własnej tożsamości, jak i wnikliwy portret społeczeństwa zamykającego oczy przed niezrozumiałym, tym, co odstaje od ogólnie przyjętych norm. „Carol” to film niepozorny, być może dlatego w walce o najważniejsze statuetki branży filmowej (zdobył aż sześć nominacji, ale żadnego Oscara) z epatującą brutalnością „Zjawą” czy społecznie zaangażowanym „Spotlight” nie miał większych szans. Pierwsza godzina projekcji nie wywołuje być może silnych wrażeń. W obraz Haynesa trzeba się jednak zanurzyć całkowicie i dać mu szansę, a wtedy na pewno chwyci za serce.

Therese Belivet (Rooney Mara) pracuje w nowojorskim domu towarowym, ma chłopaka, interesuje się fotografią. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale od świata oddziela ją niewidzialny mur, zawsze nieco zdystansowana nie angażuje się w pełni w relacje z innymi ludźmi. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Carol Aird (Cate Blanchett), starszą od siebie elegancką mężatkę. Najpierw spotyka się z nią w restauracji, potem u niej w domu. Odkrywa, że uczucie, z którym nie potrafiła sobie dotąd poradzić, nie jest wcale złe. Po raz pierwszy w życiu zakochuje się. Dla bardziej doświadczonej Carol nie jest to zwykłe zauroczenie. Kobieta znajduje się też w innej sytuacji życiowej. Mąż wciąż ją kocha i o nią walczy. Gotów jest odebrać żonie prawo do wychowywania córki, byleby zatrzymać ją u własnego boku. Zakazy, normy i konwenanse są jednak niczym wobec prawdziwej miłości. Przekonują nas o tym kapitalnie wcielające się w odtrącone przez otoczenie bohaterki Blanchett i Mara, obydwie nominowane do Oscara i obydwie zasługujące na nagrodę.

Carol”, reż. Todd Haynes, wyst. Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler, Jake Lacy, Sarah Paulson, John Magaro, Cory Michael Smith, Kevin Crowley

Carol

Carol

Melodramat

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Carol”: Odtrącone

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.