Newsy

„Bogowie ulicy”: Z dziennika policjanta

Film Davida Ayera znakomicie dokumentuje codzienną pracę policjantów.

Specjalizujący się w policyjnej tematyce David Ayer (twórca scenariuszy do „Dnia próby” i „S.W.A.T. Jednostki Specjalnej”) już w pierwszej scenie wrzuca widza w sam środek akcji. Wraz z głównymi bohaterami uczestniczymy w pościgu, który kończy się strzelaniną. Dla Briana (Jake Gyllenhaal) i Mike’a (Michael Peña), partnerów z jednego z najtwardszych wydziałów policji w Los Angeles, to chleb powszedni. Nielegalne posiadanie broni, bijatyki, handel narkotykami i wreszcie, starcia lokalnych gangów – to standardowy rozkład dnia dwójki policjantów. Patrolując dzielnicę rozmawiają ze sobą, jak kumple przy piwie. Na ulicach rozgrywają się zaś dantejskie sceny. Gdy Brian i Mike przyjmują zgłoszenie, zmieniają się w terminatorów, którzy z kamienną twarzą robią swoje, a po interwencji wracają do przyjacielskich pogaduszek. Zupełnie jakby rozprawiali się z wirtualnymi przestępcami na konsoli do gier. Czują się jak tytułowi bogowie ulicy. Wkrótce odkryją jednak, że nie są wcale kulodporni, a ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.

„Bogowie ulicy” znakomicie dokumentują codzienną pracę policjantów. Ta doskonale zagrana historia w dużej mierze opowiedziana została obrazem. Widz od początku do końca znajduje się w samym centrum wydarzeń. Żeby uzyskać ten efekt, reżyser sporą część ujęć zdecydował się nakręcić „z ręki”. Wyposażył w kamerę Briana, który – mimo dezaprobaty przełożonych - nie odkłada jej nawet wtedy, gdy robi się naprawdę gorąco. Wpiął także obydwu funkcjonariuszom w mundury miniaturowe kamery. W filmie pełno jest więc niestandardowych ujęć – np. z poziomu kostek, czy z perspektywy głównych bohaterów, którzy dokonują na służbie heroicznych czynów. Prawdziwe cuda zdziałała jednak montażystka - nominowana do Oscara za „Memento”, Dody Dorn. Dzięki jej pracy kadry zmieniają się z szybkością serii z karabinu maszynowego, nadając filmowi niepowtarzalny klimat. To tak, jakby rozgrywająca się na dworcu, pamiętna scena z „Ultimatum Bourne’a” trwała w nieskończoność.
 
„Bogowie ulicy”, reż. David Ayer, wyst. Jake Gyllenhaal, Michael Peña, Natalie Martinez, Anna Kendrick, David Harbour, Frank Grillo, America Ferrera

Jerzy Wasowski

Bogowie ulicy

Bogowie ulicy

Dramat Thriller Kryminał Od lat: 15 109 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Bogowie ulicy”: Z dziennika policjanta

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Nat

Nat

21.12.2012, 13:56:41

Film Rewelacyjny.

mk

mk

17.12.2012, 18:53:00

Dlaczego w Zabrzu, największym Multikinie w kraju, nie wyświetlają tego filmu? Za mało sal?

do

do

16.12.2012, 23:44:49

czemu tego nie ma w repertuarze skoro grają od 14.12???

MAURYCY

MAURYCY

15.12.2012, 20:22:32

Czemu nie ma tego filmu w Zabrzu???