Newsy

„Bitwa pod Wiedniem”: Wiara czyni cuda

To nie Jan III Sobieski pokonał wielkiego wezyra Karę Mustafę, lecz Marek z Aviano.

Jak pisał Marc Bloch, „z nieznajomości losów minionych wynika nieuchronnie niezrozumienie teraźniejszości”. Ów cytat pojawia się na ekranie jeszcze przed tytułem, by widz nie miał wątpliwości, że będzie świadkiem istotnych wydarzeń historycznych. Tymczasem do stwierdzenia francuskiego historyka należałoby jeszcze dodać – ważne jest także to, kto owe minione losy interpretuje. Jak się bowiem okazuje - wbrew temu, co większość z nas zapewne sądzi - to nie Jan III Sobieski (Jerzy Skolimowski) uchronił Europę przed islamizacją (a przynajmniej nie on bezpośrednio), lecz Marek z Aviano (laureat Oscara za pamiętną rolę w „Amadeuszu” - F. Murray Abraham). A właściwie uczynił to za jego pośrednictwem sam Bóg.

Gdyby nie beatyfikowany przez Jana Pawła II duchowny – pokazuje reżyser i współscenarzysta „Bitwy pod Wiedniem”, Renzo Martinelli („Barbarossa - Klątwa Przepowiedni”) – król Polski nie zawarłby sojuszu z Leopoldem I Habsburgiem (najlepszy z całej obsady Piotr Adamczyk), a w miejscu bazyliki św. Piotra stałby dziś meczet Mehmeda IV. Marek z Aviano nie ratuje jednak Zachodu dzięki swojej mądrości, czy przebiegłości, lecz dzięki boskiemu natchnieniu. Interwencja niebios jest kluczowym elementem obrazu włoskiego filmowca. Cudowne uzdrowienia i wilk przybierający ludzką postać stają się ważniejsze niż szturm polskiej husarii ze wzgórza Kahlenberg. W tym świetle potyczka z Turkami to jedynie formalność. Nie powinno więc zatem dziwić, że twórcy efekty specjalne potraktowali z przymrużeniem oka.

Wydaje się, że Renzo Martinelli chciał poprzez swój obraz pokazać, że najważniejsza w życiu człowieka jest wiara, a wiara nie opiera się na czymś, co można doświadczyć namacalnie. Włosko-polską koprodukcję nie należy zatem odbierać zmysłami, lecz chłonąć bezpośrednio duszą.

„Bitwa po Wiedniem”, reż. Renzo Martinelli, wyst. F. Murray Abraham, Enrico Lo Verso, Alicja Bachleda-Curuś, Jerzy Skolimowski, Piotr Adamczyk, Marius Chivu, Antonio Cupo, Giorgio Lupano, Yorgo Voyagis, Daniel Olbrychski

Jerzy Wasowski



Bitwa pod Wiedniem

Bitwa pod Wiedniem

Dramat Historyczny Od lat: 12 132 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Bitwa pod Wiedniem”: Wiara czyni cuda

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

WTF?

WTF?

17.10.2012, 21:22:45

Ej no kurze mac na zwiastunię filmu to był ponoć fajny film i co kurze z nim naprawdę proszę o pomoc powiedzcie czy warto oglądać ten FILM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

t.

t.

16.10.2012, 08:34:23

ehhh... na początku się ciągnie i ciągnie, potem na koniec pare wybuchów i po filmie.. Szkoda czasu, niestety. Nie patrząc na to, że filmy historyczne najbardziej lubię - to nie był film historyczny - ta jakas kpina. Nie polecam... Jedyne pozytywy - to raczej dobra gra niektórych aktorów..

widz

widz

15.10.2012, 15:33:11

Byłem i zmarnowałem dwie godziny. Bitwę wygrał niejaki klecha a nie król.

Grot

Grot

15.10.2012, 15:18:46

Byłem na tym filmie , zaciągnąłem całą rodzinę by zainteresować w młodzieży troszkę historii . Stwierdzam i myśle że wiele osób ze mną się zgodzi że tytuł a film to dwie różne kwestie o bitwie pod Wiedniem raczej nie dowiesz się nic co było w podstawówce ale skrót jest jeszcze większy , film mnie zawiódł w całości , nie polecam chyba że ktoś chce o życiu księdza który jest w tym filmie całą "bitwą pod Wiedniem"coś się dowiedzieć. LIPA!!!!! POWINNI ZWRACAĆ ZA BILETY

Huzar

Huzar

15.10.2012, 10:30:33

to poprostu zenada jak zwykle wala na ducha a ja wole emocje i dobra akcje a tu jest tylko paskowka i roche siary dla huku. Wole piwo od tego belkotu.

Lysyyy

Lysyyy

14.10.2012, 21:00:03

Pojechalem na film do kina 50km od mojego miasta z wielka nadzieja a przede wszystkim zobaczyc husarie w akcji robaca kotlety z wrogow! a co ujzalem hm adamczyka bog wie po co , wilka w stylu wytnij wklej gif i okropna gre aktorska . sam tytul mowi nam ze pod wiedniem odbyla sie bitwa wiec pytam sie kto ja w filmie pominol? bo sztuczny dym ogien i pare wybuchow w dodatku tak marnych ze lepiej bez nich husaria wpadla przejechala i dala salwe z pistoletu . generalnie film dobry do piwa i pogadania z kumplami miedzy scenami 22zl za bilet to nie wielka strata ale czas na film to juz strata okropna . 4/10

menotic

menotic

13.10.2012, 17:19:10

czyli nie warto ?? czy może jednak warto iść na ten film ??

wielbiciel kina

wielbiciel kina

13.10.2012, 16:19:16

Przed premierą streszczono mi recenzje wobec czego idąc do kina już nie miałem dużych oczekiwań. Niemniej po obejrzeniu filmu, jeżeli posłużymy się oznaczeniem literowym klasy filmu (zwyczajowo A lub B), to ten obraz zaliczyłbym do klasy XYZ. Lepsze efekty wizualne znajduję w filmach na Youtube albo w grach komputerowych. Gdybym grał w tym filmie czułbym się co najmniej zażenowany końcowym efektem.

Czarny_Pan

Czarny_Pan

12.10.2012, 18:37:56

Cud by się przydał kilka lat temu gdyby zmienili reżysera i ludzi odpowiedzialnych za efekty specjalne oraz zdjęcia.

mati

mati

12.10.2012, 14:07:40

wiara nie czyni cuda na tym filmie