Newsy

Baza wirusów została zaktualizowana

O zagrożeniach w sieci, nie tylko wirusowych, i pracy z uczniami nad bezpiecznym surfowaniem

Dużo słyszy się obecnie o wycieku danych, hakerach czyhających na to, by włamać się do systemu szkoły czy na indywidualne konta uczniów i nauczycieli. Większość użytkowników Internetu wie, jak ważne jest posiadanie antywirusa i jego bieżąca aktualizacja. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym jest firewall, jak tworzyć bezpieczne hasła do portali i skrzynek pocztowych, czym są „ciasteczka”, o których akceptacje proszą strony internetowe. Można się w tym pogubić. Poza tym, czy to rzeczywiście jedyne i największe zagrożenia w sieci? A co z hejtem, mową nienawiści, piractwem i innymi cyberprzestępstwami, przed którymi już nie tak łatwo się bronić? W tak szybko zmieniającym się świecie nowych technologii warto sięgnąć po wsparcie ekspertów.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, w ramach którego odbywają się liczne działania mające za zadanie zwiększanie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw Internetu. Multikino włącza się w jego obchody, proponując filmowe zajęcia edukacyjne z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom w sieci.

Jak czytamy w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE), jednym z zespołów kompetencji kluczowych, które powinny być doskonalone w procesie edukacji, są kompetencje informatyczne: „Obejmuje to główne aplikacje komputerowe – edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, przechowywanie informacji i posługiwanie się nimi – oraz rozumienie możliwości i potencjalnych zagrożeń związanych z Internetem i komunikacją za pośrednictwem mediów elektronicznych (poczta elektroniczna, narzędzia sieciowe) do celów pracy, rozrywki, wymiany informacji i udziału w sieciach współpracy, a także do celów uczenia się i badań”.

Internet, tak szeroko obecnie wykorzystywany, daje ogromne możliwości w zakresie rozwoju, edukacji, relacji społecznych, ale wymaga też naszej uważności, czujności i świadomości zagrożeń, co zdaje się  szczególnie istotne w przypadku młodych ludzi.

Jak działać? Seans w Multikinie

Na pytania – jak rozmawiać z uczniami, jak poruszyć ważny temat, żeby ich zaciekawić i czegoś przy tym nauczyć? – zawsze odpowiadamy: przy pomocy filmu! Zekranizowane historie nie tylko wciągają, ale też pozwalają się utożsamić z bohaterami, dostrzec możliwe zagrożenia czy konsekwencje różnych zachowań. Do tego dokładamy prelekcję specjalisty – policjanta, psychologa, znawcy systemów IT – i mamy gotowy przepis na interesującą godzinę wychowawczą, oryginalną lekcję informatyki czy edukacji dla bezpieczeństwa.

Jakie filmy proponujemy? W zależności od wiodącego tematu, na którym chcecie się Państwo skupić, polecamy:

Ralph Demolka w Internecie– uważamy, że edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z aplikacji internetowych powinna obejmować już najmłodszych użytkowników, stąd projekt kierujemy również do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Ralph i Wandelopa – bohaterowie proponowanego filmu – odpowiadają na bazowe pytania o to, czym jest Internet, jak działa, czym są „lajki” i dlaczego trzeba się dobrze zastanowić, zanim kliknie się w okienko, które wyskoczyło podczas oglądania filmiku na YouTube albo gry w ulubioną aplikację.

„Offline” – tę propozycję kierujemy do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Przy okazji filmu rozmawiamy o uzależnieniu od gier komputerowych, relacjach on- i offline, a także ostrożności wobec domniemanej rzetelności informacji podawanych w Internecie.

Player One”. Technologie VR, coraz bardziej rzeczywiste gry komputerowe, przemoc w grach. Dla uczniów to być może zachwycające możliwości, ale dla dorosłych powód do niepokoju. Jak liczba spędzonych przed komputerem godzin wpłynie na dziecko? Czy agresja w grze sprawi, że uczeń zacznie używać przemocy „w realu”? Jak rozwój technologiczny zmieni relacje rodzinne i społeczne? O tych tematach rozmawiać będziemy przed seansami zrealizowanego z ogromnym rozmachem filmu Stevena Spielberga, na który zapraszamy uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.

Nerve to propozycja dla tej samej grupy wiekowej, ale tematyka nieco inna. Projekcja, jak i spotkanie przed nią, dotyczyć będą anonimowości w Internecie i odpowiedzialności za swoje słowa oraz czyny online. 

Na sam koniec wielka zapowiedź! W styczniu 2020 roku na ekranach pojawi się „Sala samobójców. Hejter” -  druga część filmu w reżyserii Jana Komasy – wybitnego reżysera kina dla młodzieży.  

Wiemy jak trudno jest niekiedy dopasować wyjście do kina do konkretnej daty, stąd seanse dostosowujemy do Państwa potrzeb. Dla grup min. 60-osobowych istnieje możliwość ustalenia indywidualnego terminu seansu i prelekcji. Zachęcamy do kontaktu z lokalnymi specjalistami ds. rezerwacji grupowych.

Player One

Player One

Familijny Science-Fiction Od lat: 12 140 min

Więcej o filmie
Ralph Demolka w internecie

Ralph Demolka w internecie

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 113 min

Więcej o filmie
Nerve

Nerve

Thriller Od lat: 12 97 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Baza wirusów została zaktualizowana

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.