Recenzje

„Batman: Zabójczy żart”: Śmiech przez łzy

Batman i Joker w psychologicznym tańcu śmierci.

„Batman: Zabójczy żart” to nie tylko świetny animowany film dla dorosłych – to także wyjątkowa okazja, by na wielkim kinowym ekranie ujrzeć, jak ożywają kadry kultowej powieści graficznej. Wielokrotnie nagradzane dzieło Alana Moore’a i Briana Bollanda było inspiracją zarówna dla Tima Burtona przy pracy nad „Batmanem” (1989), jak i dla Christophera Nolana podczas tworzenia „Mrocznego rycerza” (2008). Komiks zapisał się złotymi zgłoskami w popkulturze i znacząco wpłynął na obrazkowe uniwersum Batmana.


Fabuła nie jest przesadnie skomplikowana. Mroczny Rycerz postanawia porozmawiać z Jokerem o ich toksycznej relacji i nieuchronności zdarzeń. Szaleniec jednak ucieka z Azylu Arkham i krzywdzi najbliższych przyjaciół Batmana. Chce udowodnić obrońcy Gotham, że jeden gorszy dzień może doprowadzić normalnego człowieka na skraj szaleństwa. Jednocześnie poznajemy mglistą przeszłość Jokera. Czy możemy współczuć bladolicemu psychopacie…?


„Batman: Zabójczy żart” to nie tylko pierwsza animacja studia DC Comics, która trafia na polskie ekrany, ale także pierwszy film o Batmanie oznaczony jako produkcja przeznaczona tylko dla dorosłego odbiorcy. Nawet jeśli  nie uświadczymy tutaj soczystego języka ani nadmiernej przemocy,  to emocjonalny ciężar historii i psychologiczny terror manipulacji Jokera najbardziej docenią właśnie dojrzali widzowie.
W ekranizacji znacząco rozwinięto wątek Batgirl, w rzeczywistości córki komisarza Gordona. Za dnia kobieta pracuje jako bibliotekarka, ale nocami wraz z Mrocznym Rycerzem walczy z przestępczością. Cały prolog poświęcony jest jej relacji z Batmanem. To zupełnie nowy materiał i nawet jeśli niekoniecznie pasuje tematycznie do opowieści, to jeszcze bardziej pogłębia motywacje poszczególnych bohaterów. Reszta jest bez zmian, zaś Kevin Conroy i Mark Hammil, podkładający głosy odpowiednio pod Człowieka-Nietoperza i Jokera, błyszczą i wzbijają się na wyżyny aktorstwa. Zachwyca finał, kreska w kreskę przeniesiony z komiksowego oryginału. Niejasny wydźwięk i mnogość interpretacji sprawiają, że ostatnia scena na długo pozostaje w pamięci po seansie.


„Batman: Zabójczy żart” będziemy pokazywać na specjalnych pokazach o godz. 14:30 i 19:30 od 19 do 28 sierpnia w wybranych kinach sieci Multikino. Więcej szczegółów i możliwość zakupu biletu można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://multikino.pl/pl/wydarzenia/maratony/batman-zabojczy-zart.

Zabójczy żart Jokera na pamięć zna
Piotr Olczyk

Batman: Zabójczy żart

Batman: Zabójczy żart

Animowany Kryminał 76 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Batman: Zabójczy żart”: Śmiech przez łzy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Kiku

Kiku

19.08.2016, 08:56:04

Szkoda że w Zabrzu nie ma !!!!