Newsy

Historia firmy, która zmieniła losy świata w reżyserii Sama Mendesa

„BANK BRACI LEHMAN” JUŻ 4 LISTOPADA O GODZ. 19:00

Czekasz na nowego Bonda? My także (wciąż!). Mamy dla Ciebie tytuł, który osłodzi oczekiwanie! Reżyseria: Sam Mendes. Temat: kapitalizm, kryzys finansowy i historia firmy, która zmieniła losy świata. „Bank Braci Lehman” już 4 listopada o godz. 19:00 w naszych kinach.

Pamiętasz „Big Short” (reż. A. McKay) z Ryanem Goslingiem i Bradem Pittem? A może „Chciwość” (reż. J.C. Chandor) z Jeremym Ironsem? Wielki kryzys finansowy, który zaczął się w 2008 roku wstrząsnął nie tylko Ameryką, a jego skutki odczuwamy do dziś. Historia tego kryzysu zaczyna się od upadku Lehman Brothers.

Meksyk. Upalny wieczór. Kolejny dzień kręcenia „Spectre”. Sam Mendes odkrywa,  że ktoś napisał sztukę o tym, o czym chciał zrobić film, albo – prawie o tym. Kiedy bank inwestycyjny Lehman Brothers upadał, Mendes mieszkał w Nowym Jorku i żywo interesował się tematem, a szczególnie jednym weekendem – tym, w który upadek Lehman Brothers został przypieczętowany. W Meksyku odkrył, że Włoch Stefano Massini – dramaturg, powieściopisarz, reżyser teatralny – napisał „The Lehman Trilogy” – sztukę, która opisuje nie tylko ostatnie stadium upadku finansowego giganta, ale i historię jego narodzin. Tekst zaadaptował Ben Power, Mendes obsadził w rolach głównych trójkę aktorów o ponadprzeciętnym warsztacie: Simona Russella Beale’a („Król Lear”), Adama Godley’a („Teoria wszystkiego”) i Bena Miles’a („The Crown”) i zrobił nie film, a spektakl – i to jaki!

1844 rok, zimny wrześniowy poranek. Trzech braci przybywa do Nowego Jorku, marząc o spełnieniu amerykańskiego snu. 163 lata później firma spektakularnie zbankrutuje, wywołując tym samym największy w historii kryzys finansowy. Historia, którą Mendes opowiada na deskach teatru skupia się jednak nie na ekonomicznych zawiłościach, lecz na losach rodziny, której dzieje śledzimy przez trzy pokolenia. Od XIX wieku i Alabamy do Wall Street i spektakularnego upadku w 2008 roku.  Od bawełny i kawy, poprzez pożyczki dla spółek budujących kolej, do ogromnych pieniędzy. Od transakcji, których przedmiot dało się ogarnąć jednym spojrzeniem do abstrakcyjnie skomplikowanych rachunków i niewyobrażalnych sum, kolejnych rzędów cyfr. Kapitalizm, rozwój biznesu i rozwój Nowego Jorku. Ciągle więcej, coraz bardziej ryzykownie. A w tym wszystkim ludzkie emocje i pragnienia, zachłanność i rozgoryczenie, giełdowy haj i jeszcze więcej adrenaliny, ale też religia, tradycja i metamorfozy dziedzictwa, z jakim bracia wkroczyli w pędzący świat.

Jakimi ścieżkami podążali, czym się kierowali, co czuli? Jak doszło do upadku potęgi, o której mówiło się, że jest za wielka, żeby upaść?

Na „Bank Braci Lehman” zapraszamy już w środę, 4 listopada o godz. 19:00 do kin sieci Multikino w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu (Multikino Stary Browar), Szczecinie, Warszawie (Multikino Młociny, Multikino Targówek, Multikino Ursynów, Multikino Złote Tarasy), Wrocławiu i Zabrzu.

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach projektu MultiCulture Britain: wspólnego przedsięwzięcia British Council i Multikina, w ramach którego na ekranach kin sieci można oglądać najciekawsze brytyjskie spektakle i koncerty.

Patronami medialnymi spektakli teatralnych w Multikinie są: ZWIERCIADŁO, SENS, e-teatr.pl, TerazTeatr.pl.

Bilety już w sprzedaży w kasach kin i na multikino.pl .

PS Tak, nadal czekamy na Bonda, ALE… „Bank Braci Lehman”: jak to jest zrobione! Jak perfekcyjnie i precyzyjnie poprowadzona jest ta opowieść (perfekcyjna jest też scenografia Es Devlin – tej samej, która stworzyła scenografię do „Hamleta” z Benedictem Cumberbatchem), a jednocześnie – z jakim narracyjnym rozmachem (trzy pokolenia!). W naszym Mendesowskim topie jest teraz mniej więcej tak: „Skyfall”, „American Beauty”, „Bank Braci Lehman”, a i jeszcze „1917” – wszystko ex aequo.  Są twórcy jednego tematu, reżyserzy jednego gatunku – Mendesa, wychodzi na to, kochamy także za różnorodność!

 
National Theatre Live: Bank Braci Lehman

National Theatre Live: Bank Braci Lehman

231 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Historia firmy, która zmieniła losy świata w reżyserii Sama Mendesa

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.