Newsy

„Avengers: Czas Ultrona”: Starcie sztucznych inteligencji

Inteligenty robot kontra skłóceni superbohaterowie i filozofujący android.

Reżyser i scenarzysta Joss Whedon („Avengers”) pomijając zbędne formalności i słowo wstępne, wrzuca widzów w wir akcji od pierwszych scen. Jesteśmy w Sokowii, fikcyjnym państwie we wschodniej części Europy, gdzie Avengerzy przeprowadzają szturm na bazę Hydry. Superbohaterowie z kart komiksów Marvela zamierzają odebrać baronowi von Struckerowi (Thomas Kretschmann) berło Lokiego, w którym osadzony jest kamień o potężnej mocy. Dzięki niemu Tony Stark aka Iron Man (Robert Downey Jr.) będzie mógł uruchomić globalny program pokojowy Ultron bazujący na sztucznej inteligencji, i „ubrać świat w zbroję”. Zamiast jednak dać ludziom ochronę, błyskotliwy miliarder powołuje do życia jej największego wroga. Ultronowi (głos Jamesa Spadera) niespecjalnie bowiem leży na sercu los homo sapiens. Jego plany - „życie będzie tliło się w metalu” - bynajmniej nie zakładają koegzystencji. W ich realizacji pomagają mu pałające żądzą zemsty na złotoustym Tonym bliźniaki Maximoff. Nie są to jednak zwykłe bliźniaki. On - Pietro (Aaron Taylor-Johnson) - jest superszybki, ona - Wanda (Elizabeth Olsen) - czyta w myślach i manipuluje umysłami swych wrogów. Razem stanowią zabójczy tandem.

W drugiej kinowej odsłonie przygód charyzmatycznych superbohaterów dostajemy to, co już znamy i czego mogliśmy się spodziewać, a więc to, na co zapewne większość z nas liczyła. Mianowicie rozrywkę najwyższej próby. Aktorzy powracają do rozpisanych wcześniej ról. Grają z wyczuciem i dystansem. Robert Downey Jr. w zbroi Iron Mana wprowadza w szergi szczyptę podlanego ironią humoru, Chris Evans dzierżąc tarczę Kapitana Ameryki, dzielnie stoi na straży patosu, Mark Ruffalo (Hulk) stara się trzymać emocje na wodzy, by jego zielone wcielenie nie poczyniło niekontrolowanych spustoszeń (co na szczęście nie zawsze się udaje - świetna jest scena pojedynku z Iron Manem, w której panowie zrównują z ziemią połowę miasta), Scarlett Johansson (Czarna Wdowa) eliminuje przeciwników z gracją rosyjskiej baletnicy, Chris Hemsworth (Thor) pręży muskuły, czarując staroświeckim wdziękiem, a strzały i słowa Jeremy’ego Rennera (Sokole Oko) zawsze trafiają w punkt. Przed Avengerami jednak podwójnie trudne zadanie. Muszą rozprawić się nie tylko z agresywnie nastawioną wobec nich i ludzkości sztuczną inteligencją, ale także zmierzyć ze swoimi największymi lękami (za sprawą wspomnianej Wandy Maximoff) i utrzymać morale drużyny. Do rozgrywki o planetę Ziemię wmiesza się także filozofujący android Vision (Paul Bettany). Warstwa wizualna oczywiście stoi na wysokim - by nie powiedzieć super - poziomie. Sceny potyczek i konfrontacji zrealizowano chyba z jeszcze większym rozmachem niż w poprzedniej części.

„Avengers: Czas Ultrona”, reż. Joss Whedon, wyst. Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, James Spader, Samuel L. Jackson

Jerzy Wasowski

 

Avengers: Czas Ultrona

Avengers: Czas Ultrona

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 141 min

Więcej o filmie
Avengers: Czas Ultrona 3D / dubbing

Avengers: Czas Ultrona 3D / dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 141 min

Więcej o filmie
Avengers: Czas Ultrona 2D / napisy

Avengers: Czas Ultrona 2D / napisy

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 141 min

Więcej o filmie
Avengers: Czas Ultrona 2D / dubbing

Avengers: Czas Ultrona 2D / dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 141 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Avengers: Czas Ultrona”: Starcie sztucznych inteligencji

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.