Newsy

„Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów”: Najazd cywilizacji

Niepokornych barbarzyńców Cezar zamierza pokonać sposobem.

W bezpośredniej konfrontacji z Galami rzymscy legioniści nie mają żadnych szans. Jeden łyk magicznego eliksiru wystarczy, by fruwali w przestworzach od ciosów zadawanych przez barbarzyńców jakby od niechcenia. Ten obrazek nieodłącznie kojarzy się z filmami o Asteriksie i Obeliksie, a powstało ich już sporo - cztery fabularne i dziewięć animowanych, łącznie z najnowszą animacją. Żądny władzy absolutnej Cezar (Piotr Fronczewski) jak zwykle nie może znieść faktu, iż jedna mała wioska w Galii wciąż stawia mu opór. Tym razem jednak, nauczony doświadczeniem, postanawia zaatakować krnąbrnego wroga od innej strony, wlać truciznę tylnymi drzwiami. A cóż bardziej stępia czujność i rozleniwia jak nie luksus? „Galowie ustąpią miejsca cywilizacji”, wykrzykuje w amoku Cezar, zanosząc się złowróżbnym śmiechem. Zamierza wybudować w Armoryce hotel dla strudzonych życiem Rzymian (tylko trzy tygodnie drogi od Wiecznego Miasta).

Problem, niezależnie od tego jaki by on był, Gal rozwiązuje w jeden sposób. Mieszkańcy Armoryki stają jednak przed dylematem moralnym. Przecież nie pobiją ot tak bezbronnych cywilów, którzy przybyli z rodzinami na zasłużony odpoczynek. Nie pozostaje im więc nic innego jak dostosować się do zmian. Pokusie opierają się jedynie Asteriks (Wojciech Mecwaldowski) i Obeliks (Arkadiusz Jakubik), ale czy sami zdołają przeciwstawić się fali postępu? W animacji Louisa Clichy widok cywilizującyh się Galów jest rozbrajający. Jeszcze przed chwilą bronili swej ziemi przed obcymi, a teraz zabiegają o rzymską klientelę (wioska zamienia się w targowisko). Coraz bardziej kusząca staje się wizja ekskluzywnego życia w apartamentowcu. W „Osiedlu Bogów” jednak nie tylko Galowie wychodzą ze swoich stereotypowych ról. Najbardziej wygadany z niewolników, na przykład, negocjuje warunki pracy, nieobce są mu też filozoficzne dysputy o naturze wolności. Oczywiście bez przemocy się nie obędzie. Cywilizacja cywilizacją, ale raz na jakiś czas łomot spuścić wypada.

„Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów”, reż. Louis Clichy, głosu użyczyli m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Fronczewski, Piotr Adamczyk, Anna Mucha, Czesław Mozil, Paweł Siekanowicz, Bolesław Abart

Jerzy Wasowski