Newsy

„Anna Karenina”: Cierpienia młodej Keiry

Kolejną ekranizację słynnej powieści Lwa Tołstoja wyreżyserował twórca „Pokuty”.

Greta Garbo, Vivien Leigh, Sophie Marceau – łączy je wyjątkowa uroda i ogromny talent aktorski, a także to, że wszystkie wcielały się w jedną z najtrudniejszych do zinterpretowania postaci z kart klasyki literatury – Annę Kareninę, tytułową bohaterkę wielkiej powieści Lwa Tołstoja. Wydawałoby się – na pierwszy rzut oka - postać nieskomplikowaną. Ot, urodziwą, zamężną arystokratkę, która dała się uwieść młodemu, bogatemu i przystojnemu hrabiemu Wrońskiemu (Aaron Taylor-Johnson). Wystarczy przecież uśmiechnąć się zalotnie tu i ówdzie, nieco powzdychać i na końcu trochę poszlochać. Gdy jednak przyjrzeć się Kareninie bliżej, okaże się, że to postać tragiczna. Z jednej strony zdająca sobie sprawę z przysięgi małżeńskiej, spełniająca swoje obowiązki dobra żona i matka. Z drugiej zaś, wulkan energii i miłości niezaspakajany przez Aleksieja Karenina (Jude Law) – starszego od niej o dwadzieścia lat, prawego i wybitnego męża stanu, lecz zapracowanego i nieumiejącego wyrazić swoich emocji męża.

Autor „Wojny i pokoju” pokazuje na przykładzie Kareniny wady ustroju społecznego XIX-wiecznej Rosji. W jego ramach bohaterka dusi się i kiedy to sobie uzmysławia, nie może dłużej trwać w bezczynności – ucieka w ramiona kochanka. Zaprezentowanie tych sprzecznych i jakże silnych emocji to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla młodej aktorki. Czy Keirze Knightley, mającej już w swoim dorobku role namiętnych kobiet (zresztą m.in. w dwóch filmach reżysera „Anny Kareniny” - „Dumie i uprzedzeniu” oraz „Pokucie”), udało się udźwignąć ten ciężar? Na pewno udało się jej wpasować w nietypową konwencję, jaką zaproponował widzom Joe Wright. Aktorzy - a w szczególności odtwórczyni głównej roli - grają bowiem jak w teatrze. Z silną emfazą. Większość scen rozgrywa się zaś we wnętrzach, których wystrój w dużej mierze stanowią przemieszczające się – jak na deskach teatru - makiety.

„Anna Karenina”, reż. Joe Wright, wyst. Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson, Kelly MacDonald, Matthew Macfadyen, Domhnall Gleeson, Ruth Wilson, Alicia Vikander

Jerzy Wasowski

Pokuta

Pokuta

130 min

Więcej o filmie
Anna Karenina

Anna Karenina

Dramat Od lat: 15 130 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Anna Karenina”: Cierpienia młodej Keiry

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.