TOP Multikino

Agnieszka Holland: TOP 5 filmów

Subiektywnym okiem.

Możemy być dumni z Agnieszki Holland. Nominowana do najsłynniejszych nagród filmowych, zdobywczyni wielu statuetek, radzi sobie równie dobrze na wielki, jak i małym ekranie. Z okazji premiery „Pokotu” chciałbym podzielić się z Wami moją subiektywną listą pięciu ulubionych dzieł zdolnej reżyserki.

5. Aktorzy prowincjonalni (1979)
Debiut Agnieszki Holland jest nie tylko świetnie zrealizowanym przykładem kina moralnego niepokoju, ale także bardzo celnym spojrzeniem na kwestie ambicji i uległości. Karierowicz z Warszawy kontra zdolny aktor z prowincji – kto wygra ten nierówny pojedynek?
4. Zabić księdza (1988)
Historia zabójstwa księdza Alka inspirowana tragiczną śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki to świetny, intensywny film z naprawdę gwiazdorską obsadą. Od dobrobytu aż kręci się w głowie! Chrostopher Lambert, Ed Harris, Tim Roth, Timothy Spall, Pete Postlethwaite…
3. W ciemności (2011)
Nominowany do Oscara dramat wojenny z Robertem Więckiewiczem był dla niektórych widzów dziełem kontrowersyjnym. „W ciemności” przedstawiało dzieje Leopolda Sochy, Polaka ze Lwowa, który zarabiał na ukrywaniu Żydów przed Niemcami. Sporo scen erotycznych tylko dolało oliwy do ognia.
2. Całkowite zaćmienie (1995)
Leonardo diCaprio jako Arthur Rimbaud oraz David Thewlis jako Paul Verlaine w filmie, który niezbyt spodobał się krytykom, ale za to został pokochany przez publiczność. „Całkowite zaćmienie”, historia skandalizującego związku dwóch francuskich poetów nie skupia się jednak na skandalach, a na gwałtownych uczuciach.
1. Europa, Europa (1990)
Klimat tego filmu jest po prostu nie do opisania. Sceny jak z horroru mieszają się z groteską, senne wizje zderzają się z twardą rzeczywistością. Kolejna prawdziwa historia z czasów II wojny światowej, tym razem oparta na dziejach Solomona Perela, pokazuje przedziwne losy Żyda ukrywającego się wśród nazistów.
Pokot

Pokot

Dramat Od lat: 15 128 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Agnieszka Holland: TOP 5 filmów

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.