TOP Multikino

9 najciekawszych polskich premier filmowych 2018 roku

Smarzowski, Szumowska, Koterski, Pasikowski… I oczywiście Vega. Ależ to będzie mocny rok!

Już teraz warto zastanowić się, czy pod względem frekwencji bieżący rok przebije 2017, któremu - jak pamiętamy - ton nadały przede wszystkim „Botoks” oraz trzecia część „Listów do M.”. Wiemy jedno: tu naprawdę będzie na co chodzić do kina. Przykłady?

„Narzeczony na niby” (premiera: 12 stycznia)


Idźcie, jeśli podobała wam się… „Planeta singli”

Dawno nie widzieliśmy na dużym ekranie Julii Kamińskiej, ale jak już wróciła, to od razu na pierwszy plan. „Narzeczony na niby” to historia Kariny, która desperacko usiłuje stworzyć szczęśliwy związek. Problem jest taki, że mamy rok 2018, erę internetowych randek i generalnie znalezienie fajnej drugiej połówki… no, nie jest niemożliwe, ale trzeba się solidnie napracować. Zwłaszcza jeśli, jak w filmie, każdy bohater ma swoje tajemnice, które oczywiście wyjdą na jaw. Klasyczna komedia romantyczna z klasycznie gwiazdorską obsadą; m.in. Piotr Stramowski, Barbara Kurdej-Szatan, Piotr Adamczyk, Sonia Bohosiewicz i Tomasz Karolak.
„DJ” (premiera: 19 stycznia)

Idźcie, jeśli podobało wam się… „We Are Your Friends”

Jest to tytuł z gatunku tajemniczych: Maja Hirsch wciela się w rolę ambitnej didżejki, zdeterminowanej, by stać się najlepszą w branży. Wszyscy wiecie, co stanie się, jeśli kariera przesłoni zdrowy rozsądek i całą resztę - mówi się, że połączenie pracy i hobby to najlepsze, co może spotkać człowieka na jego drodze zawodowej, ale raczej nie w tym przypadku. Kultura klubowa i kino łączą się w Polsce rzadko, dlatego jesteśmy ciekawi, zwłaszcza, że to koprodukcja polsko-brytyjska. A w końcu to w Anglii bije europejskie serce clubbingu.
„Atak paniki” (premiera: 19 stycznia)

Idźcie, jeśli podobały wam się… „Dzikie historie”

Kilka wątków, kilka historii, kilkunastu bohaterów. Łączy ich jedno: wszyscy nagle dostają tytułowego ataku paniki. Małżeństwo, którym w samolocie przyszło siedzieć obok wyjątkowego gaduły, uzależniony od gier komputerowych kelner-histeryk czy młoda dziewczyna, robiąca wszystko, by koleżanki nie zdemaskowały jej prawdziwego oblicza internetowej gwiazdy filmów dla dorosłych. Jeśli lubicie kino z podskórnym nerwem, kino, w którym dzieje się aż za dużo - idźcie koniecznie, bo to chyba najbardziej wybuchowa premiera roku.
„Podatek od miłości” (premiera: 26 stycznia)

Idźcie, jeśli podobał wam się… „Och, Karol!”

Ma na imię Marian. Rozwiana czupryna, niski głos, spojrzenie jak pułapka - no nie ma siły, każda kobieta ulegnie jego czarowi. Zwłaszcza że Marian legitymuje się byciem erotycznym guru, chociaż pewna pani inspektor podatkowa przeczuwa, że facet jest zwyczajnym oszustem. I rusza jego tropem, pytanie tylko, czy i ona nie wpadnie w sidła amanta? Kinowy debiut Bartłomieja Ignaciuka, reżysera m.in. serialu „Usta usta”. W rolach głównych dwie niezgrane jeszcze twarze: przeżywający obecnie drugą aktorską młodość Grzegorz Damięcki oraz dopiero pukająca do bram polskiego kina Aleksandra Domańska. Przed wypełnieniem corocznego PIT-u film jak znalazł.
„Plan B” (premiera: 2 lutego)

Idźcie, jeśli podobało wam się… „Kocha, lubi, szanuje”

Niby komedia romantyczna, ale nie do końca. Kinga Dębska („Moje córki krowy”) powoli zaczyna specjalizować się w filmach terapeutycznych, podnoszących na duchu, choć cały czas uniwersalnych. Co ważne - nie unika tematów trudnych: śmierci, odejścia, przemijania. W „Planie B” bohaterowie na kilka dni przed Walentynkami też muszą przedefiniować swoje podejście do świata uczuć. Prawda czasu, prawda ekranu - film wchodzi do kin na początku lutego… Propozycja w sam raz dla widza bardziej dojrzałego, zresztą tak też prezentuje się obsada aktorska: Marcin Dorociński, Kinga Preis, Edyta Olszówka czy Roma Gąsiorowska.
„Kobiety mafii” (premiera: 23 lutego)

Idźcie, jeśli podobał wam się… jakikolwiek inny film Patryka Vegi

Stachanowiec. Dwa lata, pięć nowych filmów (bo następny wchodzi już te jesieni), a przecież był jeszcze serial oraz krótkometrażowy „Czerwony punkt”. Patryk Vega poczuł krew, wie, że to jest jego czas i wyciska z niego ile tylko da rady, dosłownie zalewając kina swoimi produkcjami. Schemat podobny: gangsterska intryga, płeć piękna na pierwszym planie, zresztą przyjrzyjcie się choćby plakatowi do „Kobiet mafii” i takich np. „Niebezpiecznych kobiet” - to nie przypadek. Tym razem, po medyczno-feministycznym „Botoksie” wracamy do półświatka. Oprowadzi nas po nim Bela, pracowniczka ABW, która aby rozpracować szajkę handlarzy narkotykami, musi bliżej „zaprzyjaźnić się” z mafią.
„Kobieta sukcesu” (premiera: 8 marca)

Idźcie, jeśli podobało wam się… „Dlaczego nie”

Nareszcie! Po latach poszukiwań mamy swoją girl next door i etatową odtwórczynię ról kobiecych w komediach romantycznych. Choć trzeba przyznać, że Agnieszka Więdłocha pasuje idealnie: jest piękna, ale nienachalnie, potrafi też wykreować postać… taką po prostu normalną, typ sympatycznej sąsiadki, z którą witacie się od pół roku na spacerze z psem, aż tu nagle odkrywacie, że synchronizujecie potrzeby czworonoga akurat do tych godzin, w których możecie ją spotkać. I w ogóle to zakochaliście się po uszy. W „Kobiecie sukcesu” Więdłocha nieco zrywa z emploi, jakie kojarzycie choćby z „Planety singli”. Nie jest potulną dziewczyną, a energiczną szefową firmy. Ale i tak w jej życie wkrada się trudny do opisania chaos. Na drugim planie dwójka, która zdominuje ekrany w 2018: Mikołaj Roznerski i Julia Wieniawa.


„Pitbull. Ostatni pies” (premiera: 15 marca)

Idźcie, jeśli podobał wam się… „Pitbull” (ale ten z 2005 roku)

I to jest tytuł, nad którym stawiamy masę wielkich znaków zapytania. Jak Władysław Pasikowski poradzi sobie z przejęciem po Patryku Vedze kultowej serii? Doświadczenie z „Psami” ma, ale „Pitbull” to jednak trudna rasa… Czy Marcin Dorociński da radę powrócić do roli Despero po 13 (!) latach? Czy „Ostatni pies” i w ogóle cały 2018 rok będzie wielkim comebackiem Cezarego Pazury (przypominamy, że aktor zagra też w głośnym serialu „Ślepnąc od świateł”)? I jak na dużym ekranie obok siebie wypadną Doda i Katarzyna Nosowska? Wiemy jedno: to będzie murowany hit.  A że Pasikowski na robieniu kina gatunkowego zna się jak mało kto, to przynajmniej jeden pytajnik zamieniamy na wykrzyknik.


„Twarz” (premiera: 6 kwietnia)

Idźcie, jeśli podobało wam się… „W imię”

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich reżyserek po raz kolejny powraca do tematu inności. Główny bohater - gra go Mateusz Kościukiewicz - na skutek wypadku ma zrekonstruowaną twarz, ale kiedy wraca do rodzinnej miejscowości, wszyscy traktują go jako zupełnie innego człowieka. Premiera odbędzie się podczas festiwalu filmowego w Berlinie i liczymy, że Szumowskiej w końcu uda się wygrać główną nagrodę Złotego Niedźwiedzia. Kino bardziej ambitne, natomiast reżyserka ma w Polsce liczne grono fanów, więc sale powinny się zapełnić.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej - w 2018 roku na ekrany wejdzie o wiele więcej filmów, ale ich premiery odbędą się w drugiej połowie roku. Bardzo czekamy na nienazwany jeszcze projekt Wojciecha Smarzowskiego, nowy film Marka Koterskiego „7 uczuć”, „Kamerdynera” Filipa Bajona, „Do zobaczenia”, czyli filmową biografię dwójki wybitnych reżyserów, braci Kondratiuk, no i oczywiście na drugą część hitowej „Planety singli”. Nie oczekujcie też jesieni bez Patryka Vegi, kolejny, niezatytułowany jeszcze film tego twórcy ma zaplanowaną premierę na wrzesień. O wszystkich datach i nowych produkcjach będziemy informować was sukcesywnie - śledźcie koniecznie multikino.pl!

Narzeczony na niby

Narzeczony na niby

Komedia romantyczna Od lat: 13 110 min

Więcej o filmie
DJ

DJ

Dramat Muzyczny Od lat: 15 95 min

Więcej o filmie
Atak paniki

Atak paniki

Komedia Dramat Od lat: 15 99 min

Więcej o filmie
Podatek od miłości

Podatek od miłości

Komedia romantyczna Od lat: 15 101 min

Więcej o filmie
Plan B

Plan B

Od lat: 15 85 min

Więcej o filmie
Kobiety mafii

Kobiety mafii

Sensacyjny Od lat: 15 138 min

Więcej o filmie
Kobieta sukcesu

Kobieta sukcesu

Familijny Komedia romantyczna Od lat: 13 105 min

Więcej o filmie
Pitbull. Ostatni pies

Pitbull. Ostatni pies

Akcja Kryminał Od lat: 15 124 min

Więcej o filmie
Twarz

Twarz

Dramat Od lat: 15 92 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 9 najciekawszych polskich premier filmowych 2018 roku

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Piotr

Piotr

07.02.2018, 15:17:08

Vega? Przecież to sa filmy dla umys lowo cho rych ludzi... prymitywne, wulgarne, żen ujace, wulgarne por no z wybuchami.. to przykre ze tak bardzo gust polakow zszedl ponizej poziomu dna

Alicja

Alicja

23.01.2018, 20:58:55

Dj to bardzo oryginalny temat i świetna odtwórczyni roli głównej. Chcę więcej takich tematów i Mai w polskim kinie :)