Newsy

7 UCZUĆ i inne POLSKIE filmy, które warto obejrzeć w Multikinie

Dobre, bo polskie!

Powiedzieć to, że polskie kino przeżywa prawdziwy renesans, to jak nie powiedzieć nic. Rodzimi twórcy coraz częściej flirtują z kinem gatunkowym, a widzowie tłumnie odwiedzają sale kinowe. Dość rzec, że „Kler” zebrał w tydzień ponad dwumilionową widownię. Spróbujcie to przebić, superbohaterowie zza oceanu! Do końca roku będzie jeszcze wiele okazji, by obejrzeć dobry, polski film.

12 października Adaś Miauczyński znów sprawi, że będziemy płakać ze śmiechu… Marek Koterski w „7 uczuciach” po raz kolejny powołał do życia postać, z którą od lat utożsamiają się kolejne pokolenia Polaków. Razem z Adasiem wrócimy do lat dziecinnych, by nauczyć się od nowa przezywania emocji, które przecież tak łatwo utracić w dorosłym życiu. Celne dialogi, lapusy językowe, nerwowe tiki i specyficzny język upstrzony wulgaryzmami i wyszukanym słownictwem – mistrzowska forma Koterskiego zagwarantowała mu Nagrodę Specjalną na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Miłośnicy ambitnego kina z pewnością nie mogą doczekać się 19 października. To właśnie wtedy na ekrany wchodzą „Jak pies z kotem” i „53 wojny”. „Jak pies z kotem” to oparta na faktach historia ostatnich miesięcy życia schorowanego Andrzeja Kondratiuka będącego pod opieką swojego brata Janusza. Będzie i zabawnie, i trochę smutno. Za swoje role w filmie Olgierd Łukaszewicz (grający Andrzeja) i Aleksandra Konieczna (grająca Igę, ukochaną Andrzeja) zostali nagrodzeni Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

„53 wojny” także jest opowieścią zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. W filmie śledzimy losy Anny (Magdalena Popławska), której mąż Witek (Michał Żurawski) jest korespondentem wojennym. Kobieta dosłownie traci zmysły czekając, aż wiecznie nieobecny mąż wróci z kolejnego pola walki. Mocna rzec, szczególnie dla wielbicieli psychologicznych dramatów.

W listopadzie rządzić będzie komedia romantyczna! Ale spokojnie, nie wyłączajcie karty, mówimy tutaj o górnej półce tego gatunku. Debiutująca 9 listopada „Planeta singli 2” z pewnością będzie hitem, ale mamy nadzieje, że jakością też dorówna poprzedniczce. Bohaterami produkcji są ponownie Ania i Tomek, w których znów wcielają się Agnieszka Więdłocha i Maciek Stuhr. Niestety parę zastaniemy w niezbyt dobrym momencie - przebojowy showman jest wprawdzie wciąż zakochany w pięknej nauczycielce muzyki, ale wcale nie myśli o tym, by się u jej boku ustatkować. Z kolei Ania chciałaby już od życia czegoś więcej… Wkrótce zaczyna się kręcić wokół niej tajemniczy milioner. Czy mężczyzna będzie w stanie zawrócić jej w głowie i zaoferować to, czego nie może dać jej Tomek? W „Planecie singli 2” zobaczymy także znanych z pierwszej części Weronikę Książkiewicz w duecie z Tomaszem Karolakiem oraz Danutę Stenkę, Piotra Głowackiego i Joannę Jarmołowicz.

Ale to nie wszystko! Końcówka listopada przyniesie nam także premierę „Miłości jest wszystkim”, czyli zabawno-wzruszającą świąteczną opowieść o tym, że nigdy nie jest na późno na zmiany. Całość rozpoczyna się od wizyty bardzo nietypowego Mikołaja, a potem jest jeszcze bardziej absurdalnie. Na ekranie pojawią się m.in. Olaf Lubaszenko, Mateusz Damięcki, Agnieszka Grochowska, Jan Englert, Eryk Lubos i Joanna Kulig.

Na które polskie premiery się wybieracie? Rodzime kino was interesuje, czy macie go dość? Dajcie znać w komentarzach!