Newsy

5 filmowych premier, które wyleczą was z jesiennej chandry

Sami popatrzcie na to, co dzieje się za oknem. Tu pomoże tylko dobra selekcja filmów.

A ponieważ wśród jesiennych premier nie brakuje takich, które mogą wpędzić was w jeszcze większy smutek, wybieramy pięć zdecydowanie radośniejszych pozycji. Głowa do góry, kalendarzowa wiosna już za 4 i pół miesiąca! Zleci jak z bicza strzelił.  

1. „Listy do M. 3”

Nie ma co szykować się na drastyczną rewolucję. Już po zwiastunie widać, że trzecia część najbardziej kasowej polskiej komedii ostatnich lat obierze drogę swoich dwóch poprzedniczek: będzie i wesoło, i nostalgicznie, i trochę do zadumy, w końcu twórcy nigdy nie uciekali od przemycania pod płaszczykiem żartu poważniejszych tematów. Poza tym to dzięki „Listom do M.” przekonaliśmy się, że Tomasz Karolak urodził się po to, żeby grać Świętego Mikołaja. I tego się trzymajmy. Jedyny minus tego filmu, który na polskich ekranach pojawi się 10 listopada - „Listy do M. 3” przypomną nam, że za chwilę temperatura spadnie poniżej zera.
2. „Suburbicon”

Za kamerą George Clooney. Przed nią - Matt Damon. I, co chyba najważniejsze, scenariusz autorstwa Joela i Ethana Coenów, mistrzów czarnej komedii, która zostaje w głowie na długo. Co ważne: to nie jest typowo wesolutka komedia, bo i punkt wyjścia to zabójstwo kobiety, mieszkanki tytułowych przedmieść, w tle przewija się prywatna zemsta jej męża oraz porachunki rasowe. Tyle że mieszanka absurdu, kryminału i groteski jest zawsze u Coenów prawdziwym rollercoasterem: jedno zdarzenie staje się przyczynkiem do szeregu innych, a widz raz chwycony za gardło jest trzymany do ostatnich sekund seansu. Na tym filmie zapomnicie o jesiennej aurze, gwarantujemy. Premiera: 10 listopada.
3. „Najlepszy”

I tu też nie możemy mówić o pozycji stricte radosnej, za to na pewno „Najlepszy” to idealny tytuł ku pokrzepieniu serc. No bo czy może być inaczej w przypadku historii faceta, który z szorującego mentalne dno narkomana stał się mistrzem świata w triathlonie? Reżyser Łukasz Palkowski już przy „Bogach” pokazał, że potrafi robić polskie kino z amerykańskim oddechem, prezentować niezwykłe historie zwykłych ludzi, i to w hollywoodzkim stylu. Jesteśmy ciekawi, ilu z was po tym filmie wyciągnie z szafy dres i ruszy na samotną przebieżkę po okolicy? Biegaczy powinno przybyć od 17 listopada, wtedy bowiem „Najlepszy” rozpocznie swój trucht po polskich kinach.
4. „Co wiecie o swoich dziadkach?”

Kiedy przegapiliśmy moment, w którym Mel Gibson zaczął grać dziadków? Już nie mówimy o prastarych czasach „Mad Maxa”, ale przecież jeszcze przed chwilą był „Wiecznie młody” i… Dobrze, nie ma co patrzeć się w przeszłość, zamiast tego skoncentrujmy się na tym, co będzie. A będzie kolejna gwiazdkowo-familijna komedia, bazująca na konflikcie pokoleń. Świetna obsada: Mark Wahlberg, Will Ferrell, John Lithgow i właśnie Gibson. Dwaj pierwsi reprezentują pokolenie młodsze, dwaj ostatni - seniorów rodu. Idealne na łączony seans kino - telewizja z „Witaj Święty Mikołaju”. I właśnie uzmysłowiliśmy sobie, że Chevy Chase też może być już dziadkiem… Premiera - 1 grudnia.
5. „Wojna płci”

Wiemy, że to może wydawać się abstrakcyjne, ale historia jak najbardziej prawdziwa: w 1973 roku były mistrz tenisa, ekscentryk (i straszny seksista) Bobby Riggs zaprosił do wspólnego meczu aktualną czempionkę tej dyscypliny, Billie Jean King. Riggs chciał w ten sposób udowodnić, że kobiecy tenis to jakiś żart, a on - 55-letni pan z brzuszkiem - jest w stanie pokonać młodą mistrzynię z przysłowiowym palcem w nosie. Nie psujcie sobie zabawy przed seansem i nie sprawdzajcie, jak faktycznie skończył się ten pojedynek. My powiemy tylko, że Emma Stone i Steve Carell niosą na swoich barkach cały film - i robią to bardzo dobrze. Zwłaszcza Carell, który w „Wojnie płci” ma aparycję kogoś pomiędzy Woodym Allenem a znerwicowanym chomikiem. Na mecz zapraszamy 8 grudnia.