Newsy

5 nietypowych filmowych przyjaźni

pelikan, pies, kot, smok, Yeti – czy międzygatunkowa przyjaźń jest możliwa?

Czy język przyjaźni to tylko słowa? Czy, żeby uznać kogoś za swojego przyjaciela, trzeba komunikować się z nim werbalnie? A może przyjaźń opiera się na czymś bardziej nieuchwytnego? Może uczucia, które żywimy do przyjaciela, bliskość, której doświadczamy, oraz działania, które podejmujemy w tego typu relacjach wynikają z pozawerbalnego porozumienia, potrzeby afiliacji niezależnej od języka, kultury, a może nawet… gatunku?

Na skrzydłach przyjaźni

Przepiękny, i zaskakujący zarazem, obraz przyjaźni możemy oglądać w filmie „Chłopiec z burzy”, który od 18.01. gości na naszych ekranach. Główny bohater, kilkuletni Michael, zaprzyjaźnia się z… pelikanem. Mimo bariery językowej, wzajemna troska, gesty, które wymieniają, ilość czasu, jaką ci nietypowi kumple spędzają z sobą, nie pozostawia wątpliwości co do wyjątkowości tej relacji. Drugoplanowe więzi – Michaela z jego ojcem, mieszkającym w sąsiedztwie Billem, wnuczką czy znajomymi z pracy, są równie ważne w tej opowieści i niosą mądre przesłanie, że lecąc na skrzydłach przyjaźni niekiedy musimy nabrać dystansu w ocenie czyichś działań, uczymy się odpowiedzialności, uważności i poświęcenia. Historia pokazuje, że dzięki temu stajemy się dojrzalsi, bardziej otwarci na piękno przyjaźni, ale i otaczającego świata, wrażliwi, ale także wspierani, otaczani troską i kochani. Przyjaźń i relacje rodzinne to niejedyny temat, na który, ze względów edukacyjnych, warto zwrócić uwagę w filmie:  

Przyjaźń na cztery łapy

Często mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czy działa to w drugą stronę, pewnie nigdy się nie dowiemy. Wiemy jednak, że nierzadko przedstawiciele obu tych gatunków są ze sobą bardzo zżyci i skłonni do poświęceń w imię pomocy dwu- lub czworonożnemu przyjacielowi. Również w serialach i filmach aż roi się od przykładów tego typu relacji. Większość z nas pamięta zapewne dzielnego członka ekipy czołgu 102 – Szarika z „Czterej pancerni i pies”, który nie raz uratował życie swoim kompanom. Jeszcze więcej takich historii znajdziemy na wielkim ekranie: od kultowego „Lassie”, „Mój przyjaciel Hachiko”, przez trylogię „Bella i Sebastian”, „Był sobie pies”, „Biały Kieł”,  po „Moje wakacje z Rudym”, które w nadchodzącym semestrze pokazywać będziemy w Akademii Filmowej Multikina – szczegóły wkrótce.

A już od 25.01. na ekranach pojawi się nowość w tej kategorii: „O psie, który wrócił do domu”.

Mrucząc z zaprzyjaźnienia

Psiarze drą koty z kociarzami o to, czy kot jest egoistycznym zwierzęciem, chodzącym zawsze swoimi drogami, czy też, podobnie jak pies, może zaprzyjaźnić się z człowiekiem. W Internecie znaleźć możemy liczne memy ukazujące to zwierzątko domowe jako wyrachowane, rządzące „swoim panem” wedle własnego widzimisię. Argumentu dla fanów mruczenia dostarcza film, będący zresztą ekranizacją autobiograficznej powieści Jamesa Bowena, „Kot Bob i ja”. Warto wspomnieć, że w niektórych scenach filmu zagrał prawdziwy kot Bob! To opowieść o walce z nałogiem, w której swoistym terapeutą staje się rudy kocur. Bob na swój bardzo koci sposób opiekuje się głównym bohaterem, towarzysząc mu w trudnych chwilach i motywuje go do zmiany. Sprawia również, że inni ludzie patrzą na niego życzliwiej. Dzięki niemu James zyskuje nowy cel – z zamkniętego, skupionego na sobie narkomana i samotnego człowieka staje się troskliwym, odpowiedzialnym opiekunem Boba.  Zachęcamy do sięgania po ten tytuł w ramach zajęć profilaktycznych w zakresie uzależnień. Jest on znakomitym pretekstem do ważnych refleksji i rozmów na wiele tematów.

A już wkrótce, 1.02., na ekranach kin zagości film o przyjaźni człowieka z dzikim kotem – „Mia i biały lew”.

Smoki i przyjaciele – czy to tylko mityczne stwory?

Czasem mówi się o prawdziwych i fałszywych przyjaciołach, ze wskazaniem, że tych pierwszych spotyka się niemal tak rzadko, co zagrożone gatunki dzikich zwierząt w lesie. Jak zatem odróżnić jednych od drugich i nie dać się wyprowadzić na manowce? Fałszywi przyjaciele to nie zawsze podłe osoby chcące wykorzystać naszą naiwność. To czasem ludzie, którzy nie potrafią z jakichś powodów nawiązywać bliskich więzi. Najczęściej sprawdzianem relacji są kryzysowe sytuacje, takie jak choroba czy inne trudności, w których potrzebujemy wsparcia i pomocy. Kiedy w naszych życiu zaczynają przeważać negatywne emocje, nie wszyscy będą chcieli w nim uczestniczyć. Zostaną przy nas jednak ci, którzy wiedzą, że problemy, choć trudne, są nieodłącznym elementem życia, często przejściowym. Przekonał się o tym Czkawka z „Jak wytresować smoka”. Trzecia część jego przygód już 15.02. z ognistym podmuchem wleci na ekrany kin.  Bohater tej, uwielbianej przez dzieci, historii zaprzyjaźnia się z przedstawicielem gatunku, postrzeganym jako niezwykle groźny – ze smokiem. Dla obu postaci przyjaźń to skomplikowany proces, w którym nawzajem muszą się oswoić, ale też zawalczyć o drugą osobę. Gdy Czkawka ulega wypadkowi, smok Szczerbatek jest tym, kto pomoże mu stanąć na nogi i odzyskać radość. Jakie sprawdziany czekają na przyjaciół w najnowszej części?

Na tropie odmienności

Czy warto w relacjach z innymi kierować się stereotypami, uprzedzeniami i domysłami? Czytając to pewnie każdy pomyśli „oczywiście, że nie!”. A jednak niekiedy, chcąc uniknąć przykrości, zranienia, rozczarowań lub zwyczajnej straty czasu na angażowanie się w niesatysfakcjonujące relacje, sięgamy po heurystyki w wydawaniu opinii na temat innych ludzi (i gatunków). Lgniemy do tych, którzy są do nas podobni, a obawiamy się tych, którzy mają inne poglądy, kolor skóry, wyznanie. Zastanawiamy się, jak te różnice wpłyną na to, czy się z kimś dogadamy. Podobne obawy reprezentują Yeti w filmie „Mała stopa”, który w nadchodzącym semestrze pojawi się wśród propozycji Akademii Filmowej Multikina dla klas I-III szkoły podstawowej (szczegóły wkrótce). Całe szczęście znajduje się odważny bohater, zaintrygowany tym, co nieznane, ciekawy odmiennych gatunków, który, dzięki swojej otwartości, nie tylko zdobywa przyjaciela, ale też poszerza swoje horyzonty, uczy się nowych rzeczy i przeżywa niezapomnianą przygodę.

Przykładów takich międzygatunkowych przyjaźni w filmach znajdziemy oczywiście znacznie więcej: kosmiczna przyjaźń Elliota z E.T. w filmie Spielberga, podwodna relacja w „Uwolnić orkę” czy więź łącząca postaci z różnych gier wideo, jak w przypadku Ralpha i Wandelopy.

I choć opowiadają one niekiedy fantastyczne historie o relacjach z całkiem odmiennymi gatunkami, to ostatecznie przekazują przecież uniwersalne prawdy i dają wskazówki do tego, jak być dobrym przyjacielem ponad podziałami.

 

Zuzanna Różycka

Chłopiec z burzy

Chłopiec z burzy

Przygodowy Od lat: 7 99 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 5 nietypowych filmowych przyjaźni

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.