TOP Multikino

5 najciekawszych filmów młodzieżowych

Bądźcie czujni, dzięki nim wasze dzieci mogą pokochać kino.

Młody widz to ma ciężkie życie - z jednej strony czuje, że animowane produkcje stają się dla niego zbyt infantylne („przecież to dla dzieci!”), z drugiej - wie, że na „dorosłe” filmy musi jeszcze chwilę poczekać, a największymi wrogami stają się dla niego bileterzy, sprawdzający legitymacje przed wejściem na film od 15 lat. To na co do kina? Jest wyjście - filmy młodzieżowe. Lekkie, przystępne, bez zacięcia moralizatorskiego, za to poruszające ważne tematy, które „przyszłemu-dorosłemu” stają się coraz bliższe.

Tak, przez polskie kina przewinęło się sporo bardzo ciekawych propozycji tego gatunku. Za chwilę trafią do nich „Moje wakacje z Rudym” (już w ten piątek) i „Tarapaty” (15 września), a my wybieramy najlepsze spośród tych, które niedawno wszyscy mieliśmy okazję obejrzeć.

1. Kraina jutra, reż. Brad Bird

Kino Nowej Przygody we współczesnym wydaniu: rezolutna licealistka i rozczarowany życiem geniusz szukają miejsca zagubionego w czasie i przestrzeni. Gdzieś w tle przewijają się pytania o kondycję współczesnego świata i tego, jak zapobiec globalnym katastrofom. Czyli bawimy się, ale i myślimy o przekazie. Normalnie wyszedłby z tego banał, ale za kamerą stanął twórca „Ratatuja” oraz „Iniemamocnych”, więc mamy efektowne widowisko z masą fajnych, popkulturowych tropów.
2. Czarownica, reż. Robert Stromberg

Młodzi widzowie lubią być traktowani serio i nie ma co im wmawiać, że świat bez mroku nie istnieje, skoro to, co groźne, jest w dodatku kuszące. Dlatego filmową edukację na tytułach z dreszczykiem można zacząć nie od horroru, a „Czarownicy” z Angeliną Jolie, nową wersję klasycznej opowieści. Nową i bardzo ciekawą, bo w filmie Roberta Stromberga przekaz jest jasny: to ludzie, a nie istoty obdarzone wyjątkowymi mocami odpowiadają za zło na świecie, i to oni muszą najpierw przejrzeć się w lustrze, by to dostrzec.
3. BFG: Bardzo Fajny Gigant, reż. Steven Spielberg

Kino dla młodych to nie tylko przekaz, ale i obrazy, które w fazie odkrywania kina zapadają w pamięć na zawsze. Zresztą, dorośli - przypomnijcie sobie wasze ulubione sceny z „E.T.” albo Indiany Jonesa; łatwe, prawda? Pozostajemy w temacie kina spielbergowskiego - „Bardzo Fajny Gigant” zderza ze sobą nieskrępowaną, plastyczną wyobraźnię autora literackiego pierwowzoru Roalda Dahla z reżyserską wirtuozerią Stevena Spielberga, człowieka, który wychował kinowo miliony. A że to opowieść o przyjaźni małej sierotki z ostatnim Gigantem świata, to i parę prawd o tolerancji, zrozumieniu i poszanowaniu drugiej osoby zostało przemyconych. Na szczęście nienachalnie.
4. Jak zostać kotem, reż. Barry Sonnenfeld

Czas na dwa filmy, poruszające motyw antropomorfizacji (wracamy na lekcję polskiego…), czyli nadawania niebędącym ludźmi bytom cech ludzkich. Na przykład zwierzakom. Na przykład kotu. No, może z tą antropomorfizacją to tutaj tak nie do końca, skoro pewien niezbyt miły biznesmen na skutek magii został uwięziony w ciele kocura. Teraz z kociej perspektywy próbuje dostrzec, co złego zrobił w życiu i co jeszcze może naprawić. Plus masa żartów, bo te najbardziej memogenne zwierzęta świata są do takowych wręcz stworzone.

5. Był sobie pies, reż. Lasse Hallstroem

Ludzkość dzieli się na miłośników kotów i fanów psów. Ci pierwsi mają „swój” film powyżej, no to i dla drugich trzeba było przygotować coś wyjątkowego. I już mniej komediowo, a bardziej wzruszająco, bo jeśli rozczulają was czworonogi, to u Lassego Hallstroema znajdziecie prawdziwy festiwal emocji. My polecamy, bo ten film i pokazuje, że dobrze jest mieć psiaka, i stanowi dobrą instrukcję obsługi najlepszego przyjaciela człowieka. Aczkolwiek miejcie chusteczki pod ręką.
Jacek Sobczyński

Moje wakacje z Rudym

Familijny Od lat: 6 89 min

Więcej o filmie

Tarapaty

Familijny Przygodowy Od lat: 6 86 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 5 najciekawszych filmów młodzieżowych

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.