Newsy

5 kultowych filmów ery video lat 80., które warto obejrzeć przed premierą „Thora. Ragnarok”

U was magnetowid dwugłowicowy, czy na bogato - z czterema głowicami? Szykujcie czyste kasety, będzie co nagrywać.

Chyba każdy, kto dorastał w latach 80. albo 90. i obejrzał utrzymany idealnie w „ejtisowej” ikonografii zwiastun do „Thora. Ragnarok”, z miejsca przypomniał sobie wizyty w osiedlowych wypożyczalniach kaset video, do których przecież chodził każdy. Ta wieczna niepewność, czy dany film jest wypożyczony, czy może dostępny (co symbolizowały albo fiszki zasunięte za okładkę, albo breloczki wiszące na haczykach pod kasetami - brak breloka oznaczał, że niestety, ktoś już wypożyczył), stałe zadawanie sobie pytań: czy aby oddałem taśmę przewiniętą albo nie przetrzymałem o jeden dzień (za oba te wykroczenia płaciło się kary), te konfrontacje z dwoma typami ekspedientów, z których jeden zawsze wiedział wszystko o każdym filmie, drugi zaś nie kumał absolutnie niczego… Dosyć, rozmarzyliśmy się. Ale zamiast wspomnień, zapraszamy was do odświeżenia sobie klasyków lat 80. Wybraliśmy siedem emblematycznych tytułów dla szeroko pojętego hasła „mainstreamowe kino dla wszystkich” z tamtych czasów.

„Tron” (1982), reż. Steven Lisberger
No nie, nie można zacząć od innego tytułu. To 80’s w półtoragodzinnej pigułce; historia hakera przeniesionego do systemu komputerowego urzeka vintage’owym pięknem i efektowną wizją przyszłości. Może scenariusz nie zasługuje na Oscara, ale nie o to tu chodzi, nie o to. Sequel sprzed kilku lat nie był najgorszy, ale klimat „jedynki” jest w dzisiejszych czasach nie do podrobienia. Aha, twórcy „Tronu” przewidzieli masę ciekawych rozwiązań technologicznych, np. skanowanie trójwymiarowe!

„Gry wojenne” (1983), reż. John Badham
Pozostajemy w temacie świata wirtualnego, swoją drogą niezwykle często eksplorowanego przez twórców kina lat 80. - komputery dopiero pojawiały się w domach Amerykanów, temat był tyleż nieodkryty, ile fascynujący. W „Grach wojennych” młodemu hakerowi nie wystarczyło włamanie się do szkolnego systemu informatycznego, przypadkowo podłączył się bowiem do komputera Pentagonu. A to już spory wyczyn, nawet jeśli ówczesny pecet był ileś razy słabszy od waszej aktualnej komórki.

„Krótkie spięcie” (1986), reż. John Badham
Naiwny, ale strasznie sympatyczny film o robociku, który w wyniku tytułowego krótkiego spięcia uzyskał życie, świadomość, po czym postanowił czymchnąć z wojskowej bazy, gdzie go skonstruowano. Kolejny tytuł z lat 80. bazujący na konfrontacji gatunku ludzkiego z nieludzkim („E.T.”, „Alf”). Dzisiaj ogląda się go trochę jak miks „Wall-E” i „Frankensteina”, ale lekki, nienachalny humor jest właśnie tym, co wyróżnia „Krótkie spięcie” jako bardzo charakterystyczny tytuł dla tamtej epoki. Tak po prostu wtedy żartowano.

„Robocop” (1987), reż. Paul Verhoeven
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto uważa, że „Robocop” się zestarzał. Jasne, że to kultowy obraz ery analogu, ale czysto analitycznie - to wciąż bardzo dobry film sensacyjny z mocnym scenariuszem i niezwykle ciekawym podwójnym dnem; poza czystą rozrywką holenderski reżyser Paul Verhoeven proponuje wizję przyszłości, w której światem rządzą cyberkorporacje i złoczyńcy (czyli po części ci sami). Wizję mocno apokaliptyczną i raczej pozbawiającą widza nadziei. Może dlatego ten film z początku odebrano bardzo źle.

„Ziemskie dziewczyny są łatwe” (1988), reż. Julien Temple
Tak, ten film jest głupiutki, ale idealnie reprezentuje gatunek czystej komedii filmowej z wypożyczalni lat 80.: lekko humorystyczny, lekko erotyczny i w ogóle - lekki. Pamiętacie Alfa, który spadł z nieba na dach willi rodziny Tannerów? Tutaj trójka włochatych przybyszy wpada z przestworzy prosto do basenu głównej bohaterki, niejakiej Valerie. Że zaś kobieta pracuje w salonie piękności, postanawia doprowadzić ich do porządku; kosmita, nie-kosmita, ale musi jakoś wyglądać. A potem czas na podryw Ziemianek. Ciekawostka: reżyser Julien Temple to ojciec bardzo popularnej dziś aktorki Juno Temple.

Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

Fantasy Przygodowy Od lat: 12 130 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 5 kultowych filmów ery video lat 80., które warto obejrzeć przed premierą „Thora. Ragnarok”

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.