TOP Multikino

5 bardzo silnych kobiet w kinie - nie zadzierajcie z nimi!

I nie jest tak, że każda z nich ma czarny pas w karate i wygląda jak G.I. Jane - siła objawia się hartem ducha, nie ciała.

W końcu jak rapował przed laty Mezo: siłę mózgu przeciwstawiam sile muskuł. A te kobiety świetnie poradziły sobie w świecie zdominowanym przez facetów.

1.    Erin Brockovich („Erin Brockovich”)

Grana przez doskonałą Julię Roberts (Oscar za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą) Erin Brockovich jest tą osobą, którą chcielibyście mieć po swojej stronę w razie jakiejkolwiek kłótni. To nic, że jest bezczelna i arogancka. Kiedy bowiem po miesiącach poszukiwań znajduje pracę w kancelarii adwokackiej, jej wrodzone wścibstwo każe wertować stosy dokumentów. I dzięki temu pozwala odkryć, że ogromny koncern zanieczyszcza wodę w jej miasteczku, którego mieszkańcy od lat zapadają na dziwne choroby. Co więcej, wygrywa w sądzie najwyższe odszkodowanie w historii Stanów Zjednoczonych. Nie mogła zatem nie znaleźć się na naszej liście!
2. Clarice Sterling („Milczenie owiec”)

Typ kobiety, która tak dobrze wtapia się w otoczenie, że na ulicy nie rozpoznałby jej nawet własny mąż. Co prawda Sterling takowego nie posiada, bo całe swoje życie poświęca pracy agentki FBI. A ów brak wyrazistości - oczywiście mówimy tu tylko o wyglądzie zewnętrznym - znakomicie przydaje się przy pracy z seryjnymi mordercami. Już i tak Clarice wykazała się nie lada odwagą, wchodząc do więzienia dla najgorszych zwyrodnialców i nawiązując znajomość (a może przyjaźń?) z najokropniejszym z nich, doktorem Hannibalem Lecterem. Gorzej, że poszukiwany przez nią morderca Buffalo Bill jest wciąż na wolności, a pomagający jej w schwytaniu go Lecter nagle nawiał. Tu też Oscar dla najlepszej aktorki - fantastycznej Jodie Foster, która dzięki „Milczeniu owiec” na dobre utrwaliła w kinie swój wizerunek heroiny o wyglądzie szarej myszki.
3. Lisbeth Salander („Dziewczyna z tatuażem”)

Superbohaterka na miarę XXI wieku. Nie wiemy, czy byłaby w stanie nawet ugotować sobie jajko na miękko albo wyprasować odzież - wiemy za to, że ta dziewczyna jest w stanie złamać każdy komputerowy kod na świecie. Trudny charakter, ale niesamowita odwaga, chociaż Salander jest tak zblazowana, że niezbyt to po niej widać. Wspólnie z dziennikarzem Blomkvistem próbują rozwikłać zagadkę zaginionej przed laty nastolatki i - a jakże by inaczej - stają oko w oko z psychopatą. Tu Oscara dla Rooney Mary nie było, skończyło się na nominacji. A szkoda.
4. Panna Młoda („Kill Bill”)

Znana także jako Beatrix Kiddo. Podobno ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety - no to jej ów wyjątkowy moment popsuli dawni znajomi z ekipy płatnych zabójców, którzy wysłali przyszłego męża i połowę gości na tamten świat, a i Panna Młoda przeleżała cztery lata w śpiączce. Ale jak już wzięła się za zemstę, to od razu zrobił się z tego jeden z najkrwawszych filmów w historii kina. Najbardziej „męska” bohaterka w naszym zestawieniu. Podobno ma powrócić na „Kill Billa 3”, nakręconego 20 lat po premierze „jedynki”. Wychodzi na to, że to już za 5 lat. Czekamy!
5. Kobiety z filmów Patryka Vegi

Czyli Zuza, Drabina, Olka, Somalia, doktor Winkler, doktor Banach, Bela, Niania, Siekiera… Żeby w ogóle trafić do kipiących testosteronem filmów Vegi, trzeba już wykazać się naprawdę mocnym charakterem. Tymczasem te panie wjechały jak po swoje i zawłaszczyły sobie jego kolejne produkcje - sam Vega przyznaje, że to kobiety są u niego zawsze na pierwszym planie. Nie zadzierajcie z nimi, one zawsze wygrywają. Zawsze. Kto był na „Kobietach mafii”, ten wie.