Newsy

44. FPFF w Gdyni | Znamy WYNIKI!

Nie obyło się bez kontrowersji.

Ależ to były emocje! 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zapisał się w historii polskiego kina jako jedno z tych bardziej burzliwych wydarzeń. Nie będziemy wnikać w konflikty personalno-polityczne - było ich parę, ale to nie miejsce na takie wynurzenia - skupimy się za to na najważniejszych nagrodach. Niespodzianek było sporo, a część z nich naprawdę mocno nas zaskoczyła.

Najwyższe wyróżnienie - Złote Lwy - otrzymał "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. Film nagrodzono także za scenografię. Film nie był faworytem, tym bardziej jego wygrana zaskoczyła festiwalowiczów. To opowieść o zapomnianej postaci, tytułowym dziennikarzu, którzy z narażeniem życia wyjechał do Ukrainy w czasie wielkiego głodu, by później poinformować cały świat o wydarzeniach, które radziecka Rosja starała się zatuszować.
Srebrne Lwy powędrowały do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" opowiadającym o legendarnym polskim pianiście, który przetarł szlak dla polskiej szkoły jazzu. Produkcję nagrodzono również za zdjęcia Witolda Płóciennika, za muzykę autorstwa Leszka Możdżera, za charakteryzację, kostiumy oraz główną rolę Dawida Ogrodnika. "Boże Ciało" Jana Komasy zostało wyróżnione na reżyserię, scenariusz oraz drugoplanową rolę kobiecą - nagrodę otrzymała Eliza Rycembel.
Interesującym zwycięzcą okazał się być laureat nagrody specjalnej a propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego - stał się nim Łukasz Kośmicki, reżyser filmu "Ukryta gra" z międzynarodową obsadą (Robertowi Więckiewiczowi partneruje Bill Pullman).
Za najlepsze role aktorskie nagrody zdobyli, oprócz wymienionych wyżej Rycembel i Ogrodnika, także Magdalena Boczarska za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Piłsudski" oraz Sebastian Stankiewicz za drugoplanową rolę w tragikomedii "Pan T."
Festiwal powraca już za rok, a nagrodzone podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć oczywiście na ekranie Multikina. Do zobaczenia!
Obywatel Jones

Obywatel Jones

Thriller Polityczny Od lat: 15 119 min

Więcej o filmie
Ikar. Legenda Mietka Kosza

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Dramat Biograficzny

Więcej o filmie
Boże Ciało

Boże Ciało

Obyczajowy Od lat: 15 115 min

Więcej o filmie
Ukryta gra

Ukryta gra

Thriller Od lat: 15 103 min

Więcej o filmie
Piłsudski

Piłsudski

Biograficzny Historyczny Od lat: 13 108 min

Więcej o filmie
Pan T.

Pan T.

Komedia Dramat Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 44. FPFF w Gdyni | Znamy WYNIKI!

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.