TOP Multikino

44. FPFF w Gdyni | NAJCIEKAWSZE polskie produkcje

Dużo polskiej historii, jeszcze więcej emocji.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa w najlepsze. Które dzieło dostanie w tym roku Złote Lwy? Podczas tegorocznej edycji o najwyższą nagrodę walczy rekordowa liczba filmów - aż 19 produkcji! Wiele z nich można było i będzie można obejrzeć w Multikinie. Przejrzyjmy najciekawsze propozycje. Macie swoich faworytów?

"Ciemno, prawie noc", "Słodki koniec dnia" i "Kurier" - te filmy nasi widzowie dobrze znają. Pierwszy to baśniowy horror , drugi to dramat obyczajowi, a trzeci to rasowy szpiegowski kryminał. Szanse na wygraną? Raczej niewielkie - w Gdyni najczęściej zwyciężają premierowe produkcje.

Polskie kino historyczne na Festiwalu reprezentują "Piłsudski" i "Legiony". O tym pierwszym pisaliśmy w naszej recenzji, że "to rzecz poprowadzona z nerwem i pasją (...) „Ziuk” jest tutaj bezkompromisowym facetem, patriotą wręcz radykalnym i gotowym chwycić za mordę każdego, kto zagraża wolnej Polsce." Z kolei wysokobudżetowe "Legiony" to superprodukcja, która ma zachwycać przede wszystkim sferą wizualną - w naszej recenzji można przeczytać między innymi to, że "Nawet jeśli scenariusz nie przyprawia o mocniejsze bicie serca, to z nawiązką wynagradzają to świetne epizody, dobre aktorstwo i monumentalna ścieżka dźwiękowa."
Co ciekawe, cała reszta nominowanych filmów także jest w jakiś sposób zakorzeniona w polskiej historii. Trzy produkcje opowiadają fikcyjne historie, których tłem są burzliwe dzieje naszego narodu. W "Czarnym mercedesie" Janusza Majewskiego, określanym mianem "kryminału vintage", kryminalne śledztwo rozgrywa się w okupowanej Warszawie, zaś w "Ukrytej grze", ostatnim projekcie tragicznie zmarłego Piotra Woźniaka-Staraka, międzynarodowa obsada (w tym Bill Pullman i Robert Więckiewicz) utyka w samym środku Pałacu Kultury i Nauki podczas zimnowojennego turnieju szachowego. 
Między realizmem a fikcją lawiruje tragikomiczny "Pan T" z Pawłem Wilczakiem, który wciela się w rolę pisarza uwikłanego w różne niecne sprawki socrealistycznej Polski. Czy historia tytułowego bohatera zainspirowana jest innym panem T., a dokładniej panem pisarzem Leopoldem T. - tego dowiemy się w kinie.  
W Gdyni powodzeniem cieszą się filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach - widzowie i krytycy lubią je za emocje zakorzenione w realnym świecie. W "Obywatelu Jonesie" Agnieszki Holland centralną postacią jest Gareth Jones, który jako jeden z niewielu obcokrajowców na własne oczy obserwował śmiertelne żniwo wielkiego głodu na Ukrainie. Za przekazanie światu prawdy został przez władze ZSRR skazany na śmierć.
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" z Dawidem Ogrodnikiem w roli tytułowej opowiada o zapomnianym wirtuozie pianina i kompozytorze, którego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój polskiej szkoły jazzu.
Jan Komasa wraca na wielki ekran z "Bożym Ciałem" fabularnie odnoszącym się do prawdziwej historii o uciekinierze z poprawczaka, który w małym miasteczku udaje księdza. To świetne, mocne kino - recenzja już wkrótce na naszej stronie. 
W Gdyni, a później na ekranach Multikina, pojawi się także coś dla fanów hip-hopu: "Proceder" to biografia tragicznie zmarłego rapera Tomasza Chady, wychowanego na blokowisku muzyka z duszą poety i człowieka, który niestety wciąż wpadał w kolejne tarapaty. 
Kto zwycięży w Gdyni? Nie mamy zielonego pojęcia, ale z pewnością poinformujemy Was o wynikach Festiwalu. Do zobaczenia w Multikinie!
Boże Ciało

Boże Ciało

Obyczajowy Od lat: 15 115 min

Więcej o filmie
Ikar. Legenda Mietka Kosza

Ikar. Legenda Mietka Kosza

Dramat Biograficzny

Więcej o filmie
Proceder

Proceder

Biograficzny Od lat: 15 139 min

Więcej o filmie
Obywatel Jones

Obywatel Jones

Thriller Polityczny Od lat: 15 119 min

Więcej o filmie
Piłsudski

Piłsudski

Biograficzny Historyczny Od lat: 13 108 min

Więcej o filmie
Legiony

Legiony

Historyczny Od lat: 13 139 min

Więcej o filmie
Czarny Mercedes

Czarny Mercedes

Kryminał Sensacyjny Od lat: 15 123 min

Więcej o filmie
Pan T.

Pan T.

Komedia Dramat Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie
Ukryta gra

Ukryta gra

Thriller Od lat: 15 103 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 44. FPFF w Gdyni | NAJCIEKAWSZE polskie produkcje

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.