TOP Multikino

4 najprzystojniejszych polskich aktorów wczoraj i dziś

Czyli szukamy współczesnych odpowiedników amantów sprzed lat.

Oczywiście, że do kina chodzi się przede wszystkim na film. Ale, czytelniczki, przyznajcie same - ile razy zdarzyło się tak, że nie trafiłybyście na TEN film, gdyby nie przystojny odtwórca głównej roli, który patrzy się uwodzicielsko z plakatu akurat w wasze oczy? Tu nie ma czego się wstydzić: to samo przytrafiało się naszym mamom i babciom. Im też dedykujemy ten tekst - w końcu amanci są obecni w polskim kinie od lat, a to, że akurat w styczniu i lutym trochę gęściej zaludnili nasze ekrany, to czysty przedwalentynkowy przypadek. Właśnie, wiadomo może, czy któryś z nich jest wolny?

1.    Piotr Stramowski

Odpowiednik: Bogusław Linda

Jeden zaczynał od ambitnych filmów z gatunku kina moralnego niepokoju, drugi przecierał sobie szlaki w… „Na dobre i na złe”. W każdym razie to nie jest tak, że ci panowie z marszu weszli do kina w skórzanych katanach. Ale jak już się rozkręcili… To te same typy twardych macho, którzy pod skorupą szorstkości kryją uczucia. Głęboko, ale da się je wyciągnąć, co u Lindy potwierdził „Tato”, u Stramowskiego - „Narzeczony na niby”.

Kobiety mafii

2. Marcin Dorociński

Odpowiednik: Zbigniew Cybulski


Może tylko barwa głosu nie pasuje. No i Dorociński - w odróżnieniu od Cybulskiego i jego ciemnych okularów - nie ma żadnego charakterystycznego elementu garderoby. I jeden i drugi świetnie za to odnajdują się w rolach pokiereszowanych, ale wciąż mocnych mężczyzn, często będących trybikami w pędzącej maszynie historii („Popiół i diament”, „Krzyż walecznych” kontra „Obława” czy „Jack Strong”). Nie uciekali też od kina masowego - Dorocińskiego za chwilę zobaczymy choćby w „Planie B”. Poza tym nietrudno odnieść wrażenie, że obaj są / byli swego rodzaju twarzami swoich pokoleń. Bo i jest coś w tym, że myśląc o ostatniej dekadzie w kinie, od razu mamy przed oczyma Marcina Dorocińskiego, tak jak z latami 60. mimowolnie kojarzy się właśnie Zbigniew Cybulski.

Kobiety mafii

3. Jakub Gierszał

Odpowiednik: Daniel Olbrychski

Tak, między innymi chodzi o kolor włosów. I w zasadzie idąc tym tropem moglibyśmy na upartego podmienić Gierszała na Piotra Adamczyka, tyle że ten aktor cechuje się dużo grzeczniejszym, stonowanym emploi. Co innego Gierszał - zawadiaka, ale taki, za którym kobieta skoczyłaby w ogień. To zupełnie jak w przypadku Daniela Olbrychskiego! Ważne jest też, że obaj w swojej karierze odtwarzali postaci, będące w pewnym stopniu ucieleśnieniem lęków i niepewności Polaków - zupełnie jak nonkonformistyczny aktor Daniel („Wszystko na sprzedaż”) i zagubiony nastolatek Dominik („Sala samobójców”). Obu możecie oglądać na naszych ekranach - Gierszał gra główną rolę w „Najlepszym”, Olbrychski pojawia się na drugim planie filmu „DJ”.

Kobiety mafii

4. Grzegorz Damięcki

Odpowiednik: Andrzej Łapicki

Dżentelmen, który potrafi nabroić. Męski, stanowczy, trochę władczy, ale do usidlenia. I przede wszystkim niezwykle szykowny! Andrzej Łapicki przez lata uchodził za arbitra kinowej elegancji i coś nam się wydaje, że grający w „Ataku paniki” oraz „Podatku od miłości” Grzegorz Damięcki może pójść w jego ślady. Wiemy jedno - to jest jego czas.

Kobiety mafii

Kobiety mafii

Kobiety mafii

Sensacyjny Od lat: 15 138 min

Więcej o filmie
Pitbull. Ostatni pies

Pitbull. Ostatni pies

Akcja Kryminał Od lat: 15 124 min

Więcej o filmie
Podatek od miłości

Podatek od miłości

Komedia romantyczna Od lat: 15 101 min

Więcej o filmie
Plan B

Plan B

Od lat: 15 85 min

Więcej o filmie
Narzeczony na niby

Narzeczony na niby

Komedia romantyczna Od lat: 13 110 min

Więcej o filmie
Atak paniki

Atak paniki

Komedia Dramat Od lat: 15 99 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 4 najprzystojniejszych polskich aktorów wczoraj i dziś

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Malgorzata

Malgorzata

20.07.2018, 21:46:51

moim zdaniem głupie jest porównywanie kogoś do kogoś tym bardziej tzw gwiazd ekranu czy estrady do siebie do wczesniejszych mistrzów w sztuce X muzy kazdy bowiem jest niepowtarzalną indywidulanością z odmiennym charakterem możliwosciami aktorskimi i całym tłem..