Newsy

„360. Połączeni”: Każdy wpływa na każdego

Film reżysera „Miasta Boga” i „Wiernego ogrodnika”, z międzynarodową obsadą.

Losy bohaterów - jak dobitnie wskazuje polski tytuł – są ze sobą splecione. Dokonywane przez nich wybory nie tylko kształtują ich własne życie, ale także wpływają na życie innych osób, nawet nieznajomych. Jeśli zastanowić się nad tym przez chwilę, szybko dojść można do wniosku, że to dość oczywista konstatacja. Każdy z nas przecież swoim działaniem lub jego brakiem wpływa bezpośrednio - a przynajmniej pośrednio - na działania innych. W końcu żyjemy w społeczeństwie, którego podstawą są wszelkiego rodzaju relacje – polityczne, ekonomiczne, społeczne, uczuciowe. Te ostatnie to spoiwo łączące działania bohaterów filmu Fernando Meirellesa. Wszystko zaczyna się w Wiedniu. Biznesmen Michael Daly (Jude Law) zamierza skorzystać z usług słowackiej prostytutki, Mirki (Lucia Siposová). W ostatniej chwili zmuszony jest jednak zrezygnować. Jego decyzja rozpoczyna ciąg połączonych ze sobą wydarzeń. Akcja skacze z Londynu do Paryża, z Paryża do Bratysławy, do Rio, a także do Denver oraz Phoenix. Na ekranie pojawia się międzynarodowa obsada, a opowieść nabiera uniwersalnego charakteru.

Koncept fabularny zastosowany przez scenarzystę, Petera Morgana („Królowa”, „Ostatni król Szkocji”), filmowcy z całego świata wykorzystują w ostatnich latach dość często. Za przykład mogą posłużyć oscarowe „Miasto gniewu”, polskie „Zero”, a nawet – by być na czasie - „Atlas chmur”. W przeciwieństwe jednak do filmów Paula Haggisa i Pawła Borowskiego, nie wszystkie poczynania bohaterów „360. Połączonych” łączą się ze sobą bezpośrednio. Meirelles nie tworzy idealnie zazębiającej się układanki. W przeciwieństwie zaś do twórców „Atlasu...”, rodzeństwa Wachowskich i Toma Tykwera, nie stara się odkryć istoty ludzkiego istnienia, a zwyczajnie pokazuje, że miłość oraz pieniądze to siła napędowa naszych działań. Reżyser „Wiernego ogrodnika” nie jest jednak do końca konsekwentny. Z jednej strony żadnej z postaci wprost nie usprawiedliwia, ani wprost nie potępia. Z drugiej jednak strony, wplata do obrazu szczyptę moralizatorstwa, przystrojonego w filozoficzne szaty.

„360. Połączeni”, reż. Fernando Meirelles, wyst. Rachel Weisz, Jude Law, Anthony Hopkins, Ben Foster, Jamel Debbouze, Moritz Bleibtreu, Juliano Cazarré, Maria Flor, Vladimir Vdovichenkov, Mark Ivanir, Gabriela Marcinkova, Dinara Drukarova, Lucia Siposová

Jerzy Wasowski