TOP Multikino

TOP 151 | "1917" oraz inne filmy o I wojnie światowej

Zapraszamy na front

Pobudka! Pora iść na wojnę! Witajcie w najnowszej odsłonie TOP Multikino, czyli naszej serii zestawień, w których wyliczam, zestawiam i opowiadam. Dzisiaj przenosimy się na front I wojny światowej i zbadamy ten rzadko odwiedzany przez filmowców teren. Sam Mendes, ten sam gość, który dał nam „Skyfall”, „Spectre” oraz mocno niedocenianą gangsterską epopeję „Droga do zatracenia”, wziął się za wojenne widowisko. Wymarzyło mu się kino pełne emocji, z historią opowiedzianą bez cięć montażowych. Jak sobie wymyślił, tak zrobił, czego efektem jest debiutujący dziś na ekranach film „1917”. Wrażenie robi piorunujące. Triumf podczas Złotych Globów w pełni zasłużony, spodziewajcie się też, że produkcja sporo namiesza podczas rozdania Oscarów – zdobyła aż 10 nominacji!

Sprawdźcie koniecznie naszą recenzję, w której film opisuję między innymi takimi słowami: „Wielkie kino godne wielkich nagród”. „1917” z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii sztuki filmowej, bo jest to jedna z tych produkcji, która oddziałuje na wszystkie zmysły widzów. Będziecie wykończeni, ale i bardzo usatysfakcjonowani. Obiecuję! Tymczasem… W kinie na Wielką Wojnę już kilka razy ruszaliśmy. Wybrałem dla Was pięć moich ulubionych filmów spod znaku okopów, ziemi niczyjej, drutów kolczastych i trującego gazu. Zapraszamy na front.
Zaczynamy z grubej lufy. „Lawrence z Arabii” to coś więcej, niż film o wojennym bohaterze. To jedna z żelaznych pozycji we wszelkich opracowaniach na temat X muzy. Dzieło, które uważane jest za kamień milowy naszego ulubionego medium, zdobywca Oscarów, Złotych Globów, nagrody  BAFTA i tak dalej. Epicki rozmach, niezwykłe sceny batalistyczne, przepiękne krajobrazy Bliskiego Wschodu, no i nieśmiertelna kreacja niebieskookiego, boskiego wręcz Petera O’Toole. Wielkie, wielkie kino.
Stanley Kubrick znany był z tego, że nie uznawał żadnych półśrodków. To dlatego jego filmy są ponadczasowe i w ogóle się nie starzeją. Tak jak „Ścieżki chwały”, czarno-biały dramat wojenny o dowódcach żądnych władzy, którzy dla awansu nie cofną się nawet przed posłaniem swoich ludzi na pewną śmierć. W roli głównej Kirk Douglas, który jako pułkownik Dax, w cywilu prawnik, broni podwładnych nie tylko na froncie, ale i podczas rozprawy sądowej. Wstrząsające dzieło o potwornej niesprawiedliwości.
Jeśli by wierzyć tak zwanym „internetom”, to Czas wojnyjest jednym z tych słabszych dzieł Stevena Spielberga. Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. To jedyny w swoim rodzaju film, który łączy wątek miłości do zwierząt rodem z jakiejś familijnej produkcji z koszmarem wojny. Koń Joey trafia na front i wędruje z rąk do rąk, a jego kolejni właściciele – po obu stronach barykady – giną nierzadko bezsensowną śmiercią w okrutnym, bezdusznym konflikcie. Dajcie temu filmowi szansę, tylko pamiętajcie o chusteczkach – seans potrafi wzruszyć. 
Co uzyskamy, jeśli połączymy intensywność wojennego widowiska z artyzmem wrażliwego twórcy? Zapewne coś w stylu „Gallipoli”, dramatu wojennego o Australijczykach na dalekim froncie Wielkiej Wojny. Reżyseruje Peter Weir, w głównej roli młodziutki Mel Gibson, ale prawdziwymi gwiazdami są tutaj świetne zdjęcia i genialne wykorzystanie muzyki – tak klasycznej, jak i elektronicznej. No i kultowa końcówka, w której obserwujemy niepotrzebną masakrę podczas bitwy o Nek. 
A na koniec produkcja najstarsza, ale jednocześnie najbardziej imponująca i spełniona, będąca prekursorem wszystkich współczesnych filmów wojennych. Debiutująca na ekranach w roku 1930, ponad dekadę po wielkim konflikcie i na niecałą dekadę przed kolejnym, „Na zachodzie bez zmian”, ekranizacja klasycznej powieści Ericha Marii Remarque'a, to antywojenne arcydzieło z ponadczasowym przesłaniem. Zobaczcie sami, jak to imponująco wygląda! Przypominam, że poniższe wideo to fragment filmu sprzed 90 lat. 
Widzieliście już „1917”? A może dopiero się wybieracie? Dajcie znać w komentarzach. Do zobaczenia w Multikinie!
1917

1917

Dramat Wojenny Od lat: 15 120 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP 151 | "1917" oraz inne filmy o I wojnie światowej

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.