Recenzje

„Piąta fala”: Obca miłość

Inwazja kosmitów oczami nastolatki (Chloë Grace Moretz - „Kick-Ass”).

Miały być imprezy, bunty i przelotne zauroczenia. Nastoletnią Cassie (Chloë Grace Moretz) w dorosłość błyskawicznie wprowadzają jednak kosmici, którzy w naszpikowanym kolcami, połyskującym statku chwilowo zawiśli nad Ohio i knują przeciwko ludzkości. Atak na Ziemian rozpoczynają od wysłania impulsu elektromagnetycznego, padają więc m.in. smartfony. Już samo to dla większości ludzi, a na pewno uczniów, oznaczać musi swoisty koniec świata, lecz na rozpacz nie ma czasu. Obcy przystępują bowiem do kolejnego natarcia. Tak zwana „druga fala” objawia się trzęsieniami ziemi i gigantycznymi falami tsunami. Przechlapane mają zwłaszcza mieszkańcy nadbrzeżnych miast. Bohaterce na szczęście zagraża tylko jezioro. Z niewielką powodzią radzi sobie równie dziarsko co ze zmutowaną ptasią grypą, która wytrzebia sporą część ludzkości. Samotnie walczącą z nieuchwytnym wrogiem, poszukującą młodszego brata Cassie w leśnej gęstwinie obezwładnia jednak miłość.

Oparty na bestsellerowej powieści (21 tygodni na liście bestsellerów „The New York Timesa”) Ricka Yanceya kosmiczny dramat w reżyserii J Blakesona („Uprowadzona Alice Creed”) to po troszę wariacja na temat „Zmierzchu”, po troszę „Mali agenci” na poważnie. Tuż po przejściu „czwartej fali” (kosmici zaczynają przejmować ludzkie ciała) do wojska masowo wcielane są dzieci. Podobno łatwiej u nich niż u dorosłych wykryć obcego. Dlatego to w dziatwie właśnie leży ostatnia nadzieja na utrzymanie Ziemi w posiadaniu. Bazą wojskową dowodzi pułkownik Vosch (śmiertelnie poważny Liev Schreiber), z kolei nowych rekrutów znakuje sierżant Reznik (Mario Bello w stylowej fryzurze). Wśród nich jest brat bohaterki. Prowadzona przez Cassie misja ratunkowa zostaje jednak wstrzymana, a na jej drodze staje szarmancki farmer Evan Walker (Alex Roe), który oferuje bezinteresowną pomoc. Inwazja zdecydowanie schodzi na dalsze tory. Punkty kulminacyjne wyznaczane są bowiem nie przez militarne potyczki, lecz przez międzygatunkowe rozważania na temat miłości. Dlatego też „Piąta fala” do gustu przypaść powinna zwłaszcza rówieśnikom Cassie, a także miłośnikom popularnych w ostatnim czasie ekranizacji powieści SF dla młodzieży.

„Piąta fala”, reż. J Blakeson, wyst. Chloë Grace Moretz, Nick Robinson, Ron Livingston, Maggie Siff, Alex Roe, Maria Bello, Maika Monroe, Liev Schreiber

Jerzy Wasowski

Piąta fala

Piąta fala

Science-Fiction Od lat: 12 112 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Piąta fala”: Obca miłość

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.