Newsy

11 najśmieszniejszych scen z filmów Woody’ego Allena

Już w piątek 12 sierpnia trafi do kin kolejny (46.!) film Woody’ego Allena „Śmietanka towarzyska”. Z tej okazji przypominamy skrzące dowcipem sceny z udziałem tego jednego z najbardziej zapracowanych a jednocześnie najzabawniejszych scenarzystów i reżyserów. Oto subiektywny przewodnik po gagach, słownych potyczkach i neurotycznych potknięciach Woody’ego Allena.

1. „Annie Hall” - czyli co zrobić, jeśli w kuchni rozpanoszyły się kraby

Film, który początkowo miał być historią tajemniczego morderstwa, przeszedł do historii kina jako jedna z najinteligentniejszych komedii romantycznych. Allen nie zapomniał jednak o pierwotnym pomyśle i postanowił unieszkodliwić… kraby. Tak powstała chyba najzabawniejsza scena w filmie.


2. „Wspomnienia gwiezdnego pyłu” - czyli czy szczury mają skrzydła

Nawet jeśli sam film wzbudził skrajne reakcje, nikt nie zaprzeczy, że dla niektórych scen wciąż warto go przypominać. Zwłaszcza dla tej, w której przeżywający wypalenie zawodowe reżyser Sandy Bates zostaje pogromcą gołębi. Najwyraźniej neurotyczne alter ego Allena nie radzi sobie z wieloma żywymi stworzeniami.


 

3. „Śpioch” - czyli piekielna kuchnia Woody’ego Allena

Jeszcze gorzej, gdy żywą istotą okazuje się niespodziewanie… budyń. A czoła stawić ma mu właściciel sklepu ze zdrową żywnością, który budzi się po latach hibernacji. W tej slapstickowej komedii przyszłość nie jest przerażająca i nieznana, raczej niewiarygodnie śmieszna.


 

4 i 5. „Bananowy czubek” - czyli jak (nie)trudno być rewolucjonistą

Skoro mówimy o jedzeniu, nie sposób nie wspomnieć o scenie zdobywania pożywienia w „Bananowym czubku”. Allen, który wysyła swojego bohatera do fikcyjnego południowoamerykańskiego państwa San Marcos, wzbija się tu na wyżyny neurozy. Ale czy ktoś inny tak łatwo zdobyłby tysiąc kanapek z serem, w dodatku pierwszorzędnie zapakowanych i z dostawą do lasu?

„Bananowy czubek”, w którym miłość Allena do braci Marx objawia się w pełni, właściwie cały składa się z gagów. Polecam szczególnie scenę porwania. Uważajcie, komu wbijacie igłę :)


6. „Bierz forsę i w nogi” - czyli jeśli planujesz napad na bank, weź lekcje kaligrafii

To jeden z „tych pierwszych śmiesznych” filmów Woody’ego, który udowadnia, że mimo najszczerszych chęci i pistoletu za pazuchą nie każdy może być złodziejem. No chyba że nauczy się wyraźnie pisać…


 

7. „Drobne cwaniaczki” - czyli ciasteczka ponad wszystko

Bohater Allena znów postanawia zostać przestępcą. Kłopot w tym, że cukiernia, która ma być tylko przykrywką głośnych i mokrych poczynań samorodnych rzezimieszków, staje się niespodziewanie zbyt popularna. To także fragment dla prawdziwych fashionistów - zobaczcie, jak stylowo nosić kask, jeśli przypadkiem zechcecie wydrążyć tunel do banku.


 

8. „Tajemnica morderstwa na Manhattanie” - czyli nigdy nie wiesz, na co wpadniesz, a raczej co na ciebie może spaść w windzie

To tu trafiło morderstwo wycięte ze scenariusza „Annie Hall”. Co się odwlecze, to nie uciecze, najwyżej spadnie w windzie. Przy okazji przyprawi o palpitację serca, szczególnie jeśli jak bohater zestawienia cierpisz na klaustrofobię.


9. „Zagraj to jeszcze raz, Sam” - czyli na randki umawiaj się tylko przed planowanym samobójstwem

Film wyreżyserował wprawdzie Herbert Ross, a Allen jest „tylko” autorem scenariusza i odtwórcą głównej roli, ale tej grobowo-śmiesznej sceny po prostu nie mogło zabraknąć w zestawieniu.  


10. „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać” - czyli plemniki na start

Woody Allen zajrzał do centrum sterowania ludzkim ciałem dużo wcześniej niż twórcy „W głowie się nie mieści” i zrobił to w prawdziwym filmie dla dorosłych. Przy okazji został najbardziej neurotycznym plemnikiem, o jakim słyszeliście, oczywiście pełnym wątpliwości.


 

11. „Strzały na Broadwayu” - czyli najśmieszniejsze jest milczenie

Przenosimy się do Nowego Jorku lat 20. Nagrodzona zasłużonym Oscarem za rolę drugoplanową Dianne Wiest szarżuje aż miło. Nie mówię już nic więcej, bo jak można po takim fragmencie.

Śmietanka towarzyska

Śmietanka towarzyska

Komedia Od lat: 15 96 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do 11 najśmieszniejszych scen z filmów Woody’ego Allena

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.